10 Kroki mające na celu ochronę klientów przed oszustwami i nadużyciami ze strony osób starszych

Chcesz zauważyć wczesne oznaki oszustw finansowych i nadużyć wobec swoich starszych klientów? Myślisz jak złodziej.

To był główny przekaz ostatniego webinarium organizowanego przez Amerykański Instytut CPA i prowadzonego przez byłego agenta FBI Randalla Wolvertona, CPA, który obecnie jest detektywem ds. oszustw kontraktowych dla FBI; Jamesa Sullivana, CPA; oraz Martina Shenkmana, CPA i adwokata.

«Finansowe znęcanie się nad starszymi jest szalejące i wybucha epidemia», powiedział Shenkman. Dla CPA i doradców finansowych kluczowe jest, aby «zastanowić się nad tym, co by było,» dodał, «ponieważ znęcanie się nad osobami starszymi przybiera wiele form».

A biorąc pod uwagę fakt, że około 23 biliony dolarów bogactwa trafiają do życia emerytów, potencjalny wpływ oszustw jest ogromny.

Oznacza to czuwanie nad czerwonymi flagami i jest ich mnóstwo, szczególnie w pewnych sytuacjach życiowych, w które mogą wchodzić klienci. To obejmuje:

  • «Srebrny» rozwód (rosnąca liczba par, które rozwodzą się w wieku 50 lat i później).
  • Odizolowani klienci bez silnych więzi rodzinnych i towarzyskich.
  • Rosnący upadek fizyczny i poznawczy.
  • Opiekunowie, którzy nie pozwalają swoim starszym klientom na rozmowę z CPA lub innymi doradcami finansowymi.
  • Opiekunowie, którzy poślubiają swojego starszego klienta.
  • Nowy małżonek, który żeni się z wdową w żałobie lub wdowcem.
  • Rozwiedziony lub nowo owdowiały klient, który jest niedoświadczony w obsłudze finansów (i wbrew stereotypom, nie zawsze jest to żona).

Więc, co robić? Oto lista kontrolna z 10 rekomendacji:

1. Przygotować się do upadku fizycznego i psychicznego. Należy pamiętać o powiedzeniu «zawsze za wcześnie, aż będzie za późno» w kontaktach z niechętnymi starszymi klientami, powiedział Sullivan.

«Patrzę na planowanie dla osób starszych i przewlekle chorych jako skoncentrowane na jednej rzeczy: przygotowaniu ich do upadku fizycznego i/lub poznawczego», dodał. «Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nasi klienci mieli mniej zachęcające cele.»

2. Uważaj na dzieci i innych członków rodziny. Dorosłe dzieci, które mieszkają w domu, są bezrobotne i są winne pieniądze swoim rodzicom, są potencjalnymi sprawcami nadużyć finansowych, powiedział Wolverton. Bądź również świadomy, czy członek rodziny bierze na swoje barki całą opiekę i finanse starzejącego się rodzica. Mogą oni czuć się usprawiedliwieni biorąc pieniądze.

3. Nalegaj na samotną rozmowę z klientem. Jeśli ktoś trzyma je w izolacji, jest to oznaką emocjonalnego, fizycznego lub finansowego nadużycia.

4. Powinna istnieć kopia zapasowa dla każdej osoby wyznaczonej jako opiekun finansowy. «Mówię im, żeby nie brali tego do siebie», powiedział Sullivan. Ta kopia zapasowa jest potrzebna jako dodatkowy zestaw oczu do książek i na wypadek śmierci wyznaczonego opiekuna.

5. Uważaj na szybki zwrot z inwestycji, którego chce wielu klientów. «Dla wielu z nas istnieje duża obawa, że przeżyjemy nasze pieniądze», powiedział Wolverton. «Wiele przypadków oszustw związanych z papierami wartościowymi może zacząć się jako zdrowe inwestycje i udane, ale w miarę upływu czasu i pogarszania się sytuacji, źli aktorzy będą składać fałszywe oświadczenia o zwrocie, gdy pieniądze rzeczywiście odejdą».

6. Tradycyjne planowanie nieruchomości to za mało. Testament i pełnomocnictwo są niewystarczające, Shenkman powiedział.

«Musisz zrobić więcej, ale wiele z tych kroków zależy od tego, jak głęboka jest siatka bezpieczeństwa». «Jeśli nie masz godnych zaufania dzieci i członków rodziny, twoje opcje są trudniejsze i bardziej skomplikowane.»

7. Kontrole i salda są krytyczne. «Wszystkie zagrożenia i nadużycia, o których rozmawialiśmy i często widzimy, są przez agenta na mocy pełnomocnictwa», powiedział Shenkman.

To, co pomaga, to konsolidacja wyciągów i kont, uproszczenie stanów posiadania, posiadanie zapasowego psa strażnika kopii wyciągów i zwrócenie uwagi na to, kto jest wymieniany jako powiernik.

«Rozważcie wspólnych agentów z wymogami wspólnego działania», dodał.

8. Rozważyć możliwość odwołania zaufania. To jest silniejsze niż pełnomocnictwo, Shenkman powiedział. I z trustem, instytucja może być nazwana do wykonywania obowiązków agenta dla klienta. Zaufanie jest osobnym podmiotem prawnym od klienta, ma swój własny numer identyfikacji podatkowej, a bank lub firma powiernicza może być współpowiernikiem z klientem lub jego następcą.

«Im mniej siatki bezpieczeństwa [klient] ma, tym ważniejsze jest to», powiedział. Ale również mieć pełnomocnictwo ustawione z zaufaniem.

9. Posiadają osłonę zaufania. Shenkman zaleca posiadanie adwokata w tej roli, który może działać jako powiernik.

«Oni nie są powiernikiem, ale są niezależni z wysokim poziomem władzy, którzy mogą strzelać i zastąpić powiernika», powiedział.

10. Znajdź bank, który zajmuje się specjalnymi potrzebami osób starszych. «Niektóre banki lepiej współpracują z osobami starszymi, jeśli chodzi o reakcję i ochronę swoich klientów», powiedział Sullivan.

Powiązany artykuł:

CPA Financial Planners Say Elder Financial Abuse is on the Rise