10 Sposoby na zapewnienie wystarczającej ilości gotówki w biznesie

Wyobraź sobie to: Jesteś na dachu czyszcząc rynny, gdy nagle zaczynasz się ześlizgiwać. Cokolwiek robisz, tylko spowalniasz swój zjazd. W końcu spadniesz i mocno uderzysz w ziemię. Jest to podobne do koszmaru, z którym borykają się Twoi klienci będący właścicielami firm, kiedy mają kryzys w przepływie gotówki.

Jest to obszar, w którym księgowi wnoszą rzeczywistą wartość dodaną. Muszą wydostać się przed ten problem. Bębnią to w ich głowach: Twój klient musi otworzyć linię kredytową w swoim lokalnym banku. Powinien przyjmować oferty z banku na pożyczki biznesowe, pożyczać trochę i szybko je spłacać, nawet jeśli pieniądze po prostu siedzą na oprocentowanym koncie. Powinni oni ustalić i utrzymać dobry rating kredytowy.

W świecie inwestycji, kiedy doradcy finansowi mówią o funduszach inwestycyjnych, często ostrzegają: «Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są gwarancją przyszłych wyników». W świecie bankowym, sytuacja jest odwrotna. Historia kredytowa (wyniki osiągnięte w przeszłości) jest głównym czynnikiem decydującym o tym, czy w razie potrzeby udzielą kredytu.

Niestety, wiele małych firm wpada w poważne kłopoty, zanim włączą alarm. Pozostają w tyle na rachunkach, płacąc tylko te krytyczne. Kary rosną w górę. Są firmy, które są skłonne pożyczać pieniądze, ale kiedy jest się biznesem «banki nie będą pożyczać», stawki mogą być astronomiczne. W przypadku pożyczek typu peer-to-peer, oprocentowanie może wynosić 35-40 procent.

Załóżmy, że twój klient nie jest zdesperowany. Posłuchali twojej rady. Sprawy idą dobrze, ale chcą być przygotowani. Może mają problem sezonowy, ale są pewni, że to tylko tymczasowy warunek. Pierwszą osobą, z którą powinni porozmawiać, jesteś ty. Możesz spojrzeć obiektywnie na ich problem z zarządzaniem przepływami pieniężnymi i możliwymi rozwiązaniami. Prawdopodobnie już pracują z lokalnym bankiem.

Oto kilka sposobów na uzyskanie niezbędnych środków:

  1. Linia kredytowa: Właśnie dlatego tam jest. Czy ta linia jest wystarczająco duża? Porozmawiaj z bankiem o zwiększeniu rozmiaru, jeśli to konieczne. Ich długowieczność jako klienta powinna działać na ich korzyść.
  2. Pożyczki krótkoterminowe: Banki pożyczają również kwoty stałe. Zanim pojawiły się wszystkie te opcje kredytowe, osoby fizyczne zaciągały kredyty osobiste. Duże korporacje wychodzą na rynek papierów komercyjnych, aby pożyczać na krótkie okresy czasu.
  3. Pożyczki zabezpieczone: Bank pożycza pieniądze, ale są one zabezpieczone aktywami takimi jak sprzęt lub roszczeniami dotyczącymi przewidywanych przychodów, w szczególności należnościami. Nawet w samorządzie miejskim, miasta zaciągałyby pożyczki na poczet przyszłych dochodów, emitując noty prognostyczne dotyczące podatków.
  4. Pożyczki oparte na papierach wartościowych: Branża usług finansowych nazywała pożyczki od papierów wartościowych «pożyczką marżową». Rozszerzyły się one na inny obszar, pożyczki oparte na papierach wartościowych. Zasadniczo branża ta posiada papiery wartościowe, ale jest to zły moment na sprzedaż, ponieważ w warunkach rosnących stóp procentowych sprzedawałaby obligacje przed terminem zapadalności. Firma świadcząca usługi finansowe może zaoferować to jako opcję zaciągnięcia pożyczki.
  5. Gwarancja osobista: Twój bank może zgodzić się na kredytowanie Twojej firmy, ale o wiele bardziej podoba im się Twój profil kredytowy. Masz majątek i dom. Oni chcą twojej osobistej gwarancji na kredyt biznesowy.
  6. Peer-to-Peer Lending: Ten typ jest również nazywany P2P. Zgodnie z artykułem na Nerdwallet.com, za pośrednikiem może znajdować się inwestor, fundusz hedgingowy lub bank inwestycyjny. Potrzebna jest dobra osobista ocena kredytowa. Stopy procentowe mogą być wysokie. To nie jest pierwsza alternatywa.
  7. Karty kredytowe: Słyszałeś te historie. «Maksymalnie wykorzystaliśmy karty kredytowe, by przetrwać ciężki okres.» Wiesz, jak wyglądają te stawki. To nie jest rozsądna opcja. Słyszy się o nich tylko historie ze szczęśliwym zakończeniem.
  8. Equity Loans: Wielu właścicieli firm wkłada własne pieniądze w ten biznes. Może to być kapitał własny lub zwykła pożyczka. To musi być udokumentowane. Artykuł na fitsmallbusiness.com dokumentuje te kroki. Możesz zobaczyć rolę, jaką odgrywa księgowy.
  9. Equity Sales: Weź partnera, który wierzy w ten biznes. Oni stawiają gotówkę. Sprzedajesz im udziały. Stają się właścicielami udziałów.
  10. The Well-Heeled Friend: Ktoś, kogo znają i ufają, poza systemem bankowym, stawia pieniądze, oczekując, że zostaną spłacone. Pomyśl o teściowcach lub rodzicach, którzy chcą, aby biznes ich dziecka odniósł sukces. Mogą być pożyczkodawcami ostatniej instancji. Istnienie i warunki pożyczki powinny być sprecyzowane na wypadek, gdyby sprawy się nie potoczyły, a biznes zostałby postawiony w stan likwidacji.

Twój klient będący właścicielem firmy ma opcje. Miejmy nadzieję, że czas jest po ich stronie. Po rozmowie z tobą, ich lokalny bank powinien być ich pierwszym przystankiem. Jeśli jest to praktyczne, powinni robić zakupy w konkurencyjnych bankach. Administracja Małego Biznesu również może być w stanie pomóc.

Powiązane artykuły

Znaczenie planu zarządzania przepływami pieniężnymi

9 Ways Business Owners Can Invest Extra Cash