11 Główne wyzwania stojące przed małymi praktykami księgowymi

Przyciąganie nowych klientów, nadążanie za nowymi regulacjami i standardami oraz presja na obniżanie opłat to trzy najważniejsze wyzwania stojące przed małymi i średnimi firmami księgowymi (SMP) na całym świecie, jak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC).

Podczas gdy technologia zajmuje szóste miejsce wśród wyzwań, z którymi zmagają się MŚFA, około jedna trzecia lub więcej (27-38 procent) respondentów wskazała, że siedem problemów technicznych ma “wysoki” lub “bardzo wysoki” wpływ na ich firmy, podczas gdy 2016 badanie IFAC dotyczące globalnej MŚFA wykazało.

Te siedem spraw obejmuje:

 • Inwestowanie w oprogramowanie
 • Idziemy bez papieru
 • Ustalenie najlepszej technologii dla ich praktyki
 • Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni
 • Bycie na bieżąco z komputerami i urządzeniami przenośnymi
 • Stosowanie analizy danych
 • Praca w chmurze

“Stale rosnące tempo zmian technologicznych stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę dla firm o znaczącej pozycji rynkowej”, powiedział Fayez Choudhury, dyrektor generalny IFAC w przygotowanym oświadczeniu. “Jako zaufani doradcy biznesowi dla małych i średnich podmiotów, sektora o kluczowym znaczeniu dla globalnej stabilności gospodarczej i wzrostu, MŚFA muszą zastanowić się, w jaki sposób mogą najlepiej wykorzystać postęp technologiczny, aby obniżyć koszty i zaoferować usługi o wartości dodanej w celu spełnienia zmieniających się wymagań i oczekiwań klientów. Ponadto, MŚFA, które nadążają za rozwojem technologii, prawdopodobnie lepiej poradzą sobie z przyciąganiem, zatrzymywaniem i pielęgnowaniem talentów”.

Poniżej przedstawiono 11 wyzwań, które OMP uważają za najbardziej naglące (duży lub bardzo duży wpływ):

 1. Przyciąganie nowych klientów (46 procent)
 2. Nadążanie za nowymi regulacjami/normami (41 procent)
 3. Presja na obniżenie opłat (41 procent)
 4. Koszty wzrastające (39 procent)
 5. Różniący się od konkurencji (39 procent)
 6. Rozwój technologii (35 %)
 7. Obsługa klientów prowadzących działalność międzynarodową (34 procent)
 8. Kwestie kadrowe i personalne (33 procent)
 9. Zarządzanie przepływami pieniężnymi i opóźnieniami w płatnościach (32 procent)
 10. Utrzymanie istniejących klientów (23 procent)
 11. Planowanie dziedziczenia (23 procent)

Jeśli chodzi o dwie konkretne kwestie związane z personelem, 45 procent respondentów stwierdziło, że znalezienie wykwalifikowanych pracowników ma duży lub bardzo duży wpływ na ich praktyki, podczas gdy 41 procent stwierdziło, że utrzymanie tych wykwalifikowanych pracowników ma taki sam wpływ.

W 2017 r. co najmniej jedna trzecia respondentów spodziewa się umiarkowanego wzrostu swoich opłat, natomiast nieco mniej oczekuje, że opłaty pozostaną na tym samym poziomie. Oto, jak to się zaczyna:

 • Rachunkowość, zestawianie i inne usługi niezwiązane z ubezpieczeniami (38% oczekuje umiarkowanego wzrostu opłat; 32% oczekuje, że opłaty pozostaną na tym samym poziomie)
 • Audyt i zapewnienie (32 procent spodziewa się wzrostu; 30 procent spodziewa się pozostać na tym samym poziomie)
 • Doradztwo i konsultacje (37 procent spodziewa się wzrostu; 33 procent spodziewa się pozostać na tym samym poziomie)
 • Podatek (35 procent spodziewa się wzrostu; 33 procent spodziewa się pozostać na tym samym poziomie)

Wyniki ankiety zostały opracowane na podstawie 5 060 odpowiedzi od firm z ponad 164 krajów. Większość z nich (71 procent) stanowiły osoby prowadzące samodzielną działalność lub stosujące praktyki księgowe z dwoma do pięciu partnerów i pracowników.