Przyciąganie nowych klientów, nadążanie za nowymi regulacjami i standardami oraz presja na obniżanie opłat to trzy najważniejsze wyzwania stojące przed małymi i średnimi firmami księgowymi (SMP) na całym świecie, jak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC).
Podczas gdy technologia zajmuje szóste miejsce wśród wyzwań, z którymi zmagają się MŚFA, około jedna trzecia lub więcej (27-38 procent) respondentów wskazała, że siedem problemów technicznych ma “wysoki” lub “bardzo wysoki” wpływ na ich firmy, podczas gdy 2016 badanie IFAC dotyczące globalnej MŚFA wykazało.
Te siedem spraw obejmuje:
- Inwestowanie w oprogramowanie
- Idziemy bez papieru
- Ustalenie najlepszej technologii dla ich praktyki
- Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni
- Bycie na bieżąco z komputerami i urządzeniami przenośnymi
- Stosowanie analizy danych
- Praca w chmurze
“Stale rosnące tempo zmian technologicznych stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę dla firm o znaczącej pozycji rynkowej”, powiedział Fayez Choudhury, dyrektor generalny IFAC w przygotowanym oświadczeniu. “Jako zaufani doradcy biznesowi dla małych i średnich podmiotów, sektora o kluczowym znaczeniu dla globalnej stabilności gospodarczej i wzrostu, MŚFA muszą zastanowić się, w jaki sposób mogą najlepiej wykorzystać postęp technologiczny, aby obniżyć koszty i zaoferować usługi o wartości dodanej w celu spełnienia zmieniających się wymagań i oczekiwań klientów. Ponadto, MŚFA, które nadążają za rozwojem technologii, prawdopodobnie lepiej poradzą sobie z przyciąganiem, zatrzymywaniem i pielęgnowaniem talentów”.
Poniżej przedstawiono 11 wyzwań, które OMP uważają za najbardziej naglące (duży lub bardzo duży wpływ):
- Przyciąganie nowych klientów (46 procent)
- Nadążanie za nowymi regulacjami/normami (41 procent)
- Presja na obniżenie opłat (41 procent)
- Koszty wzrastające (39 procent)
- Różniący się od konkurencji (39 procent)
- Rozwój technologii (35 %)
- Obsługa klientów prowadzących działalność międzynarodową (34 procent)
- Kwestie kadrowe i personalne (33 procent)
- Zarządzanie przepływami pieniężnymi i opóźnieniami w płatnościach (32 procent)
- Utrzymanie istniejących klientów (23 procent)
- Planowanie dziedziczenia (23 procent)
Jeśli chodzi o dwie konkretne kwestie związane z personelem, 45 procent respondentów stwierdziło, że znalezienie wykwalifikowanych pracowników ma duży lub bardzo duży wpływ na ich praktyki, podczas gdy 41 procent stwierdziło, że utrzymanie tych wykwalifikowanych pracowników ma taki sam wpływ.
W 2017 r. co najmniej jedna trzecia respondentów spodziewa się umiarkowanego wzrostu swoich opłat, natomiast nieco mniej oczekuje, że opłaty pozostaną na tym samym poziomie. Oto, jak to się zaczyna:
- Rachunkowość, zestawianie i inne usługi niezwiązane z ubezpieczeniami (38% oczekuje umiarkowanego wzrostu opłat; 32% oczekuje, że opłaty pozostaną na tym samym poziomie)
- Audyt i zapewnienie (32 procent spodziewa się wzrostu; 30 procent spodziewa się pozostać na tym samym poziomie)
- Doradztwo i konsultacje (37 procent spodziewa się wzrostu; 33 procent spodziewa się pozostać na tym samym poziomie)
- Podatek (35 procent spodziewa się wzrostu; 33 procent spodziewa się pozostać na tym samym poziomie)
Wyniki ankiety zostały opracowane na podstawie 5 060 odpowiedzi od firm z ponad 164 krajów. Większość z nich (71 procent) stanowiły osoby prowadzące samodzielną działalność lub stosujące praktyki księgowe z dwoma do pięciu partnerów i pracowników.