3 Drogi Różnica między rachunkami podatkowymi Izby i Senatu

W miarę jak Izba kontrolowana przez republikanów nadal się spieszy, w ostatniej chwili dokonuje zmian w swoich projektach ustaw o reformie podatkowej przed poddaniem ich pod głosowanie, politycy w całym kraju i na całym świecie zastanawiają się, jak ten projekt ustawy ukształtuje się po zakończeniu brutalnego procesu legislacyjnego. Na szczycie większości umysłów obserwatorów projektu ustawy są różnice w Izbie i Senacie różnych ustaw o reformie, które mają wielu gapiów drapiąc się po głowie, próbując wyjaśnić różnice między nimi.

Jakie są więc 3 kluczowe różnice pomiędzy Izbą a projektami ustaw Senatu i dlaczego mają one znaczenie? Co więcej, jaka jest szansa, że ustawa o reformie przejdzie przez kongres i zostanie podpisana przez prezydenta w dzisiejszej epoce politycznego impasu? Szybki przegląd procesu podatkowego w jego dotychczasowym kształcie pomaga oczyścić błotnistą wodę i pokazuje, jak bardzo Ameryka może być jeszcze bliska prawdziwej reformie podatkowej.

#1: Różne wsporniki podatkowe

Prawdopodobnie największą zagadką GOP jest różnica zdań między senatorami i kongresmenami, jeśli chodzi o całkowitą liczbę nawiasów podatkowych. Na przykład ustawa Izby opowiada się za czterema różnymi stawkami podatku dochodowego, podczas gdy Senat poszukuje systemu siedmioramiennego. Taka rażąca niespójność będzie prawdopodobnie musiała zostać wyeliminowana, zanim jakikolwiek projekt ustawy zostanie uzgodniony przez obu mistrzów.

Podczas gdy górna krańcowa stopa procentowa ustawy utrzymuje się na obecnym poziomie 39,6%, Senat dąży do uzyskania niższej górnej stopy procentowej, która wynosi tylko 38,5%. Podczas gdy różnica między najwyższą stawką w obu izbach nie jest nie do pokonania, republikanie nie mogą sobie pozwolić na utratę wielu, jeśli w ogóle, głosów w coraz bardziej kontrowersyjnym procesie. Po tym, jak w środę senator Johnson wystąpił przeciwko projektowi ustawy, napięcia będą duże, by zniwelować różnice w planach izby, by nie doszło do złamania większości republikańskiej, jak to miało miejsce podczas nieudanej próby uchylenia Obamacare.

Podczas gdy senacka próba utrzymania się w większej liczbie nawiasów podatkowych może okazać się korzystna dla klasy średniej, niewątpliwie zderzy się ona z programem uproszczenia zaproponowanym przez prezydenta Trumpa i przewodniczącego Ryana, który ma na celu uczynienie kodeksu podatkowego jak najbardziej zrozumiałym. Aby każdy projekt ustawy mógł zostać przyjęty, należy przede wszystkim zająć się podziałem na przedziały podatkowe.

#2: Trudności z odliczaniem

Uchwyty podatkowe nie są jedynym obszarem, w którym GOP się podzielił. Różne podejścia do odliczeń podatkowych przyjęte przez Senat i Izbę będą prawdopodobnie prowadzić do pewnych starć ideologicznych, ponieważ różne plany wymagają przeciwstawnych cięć lub eliminacji.

Podczas gdy zarówno Senat, jak i Izba dążą do wyeliminowania odliczeń od podatków stanowych i lokalnych, Izba dąży do ograniczenia odliczeń od kredytów hipotecznych do pierwszych 500 000 dolarów wartości, podczas gdy Senat w ogóle ich nie dotyka. Obecnie około 30% podatników odlicza stanowe i lokalne podatki od nieruchomości od swoich podatków federalnych, a różni członkowie Izby i Senatu mogą znaleźć się w sprzeczności z tymi liczbami, na które okręg ma największy wpływ.

Są też inne, drobne zmiany, które powinny być łatwe do przezwyciężenia. Na przykład, podczas gdy Izba oferuje $1600 ulgę podatkową na dzieci, Senat oferuje $1650; takie trywialne różnice prawdopodobnie nie przeszkodzą w uchwaleniu ustawy reformującej, pozwalając senatorom i kongresmenom skupić się na ich bardziej rażących różnicach zdań w miarę postępu.

#3: Kawałki opóźnione

Zarówno Izba, jak i Senat mogą zgodzić się co do jednego: należy obniżyć najwyższą stawkę podatku od osób prawnych. Podczas gdy członkowie Izby i Senatu dążą do osiągnięcia tej samej, 20-procentowej stawki, obniżki podatków nie są jednak planowane w tym samym czasie. Izba domaga się bardziej natychmiastowej obniżki w 2018 r., natomiast Senat chętnie poświęci swój czas do 2019 r.

Każde posunięcie, które poważnie obniży podatki od osób prawnych, prawdopodobnie doprowadzi do ogromnych strat w dochodach i gwałtownego wzrostu deficytu. Senat zamierza zepchnąć te cięcia do 2019 r. i ma nadzieję, że uda mu się uspokoić liderów biznesu lobbujących za cięciami, a jednocześnie zmniejszyć cios fiskalny, który takie cięcia nieuchronnie przyniosą.

Ponieważ plan GOP dotyczący przeglądu podatków nabiera rozpędu, partia nie może sobie pozwolić na utratę ani jednego głosu w ściśle kontrolowanym środowisku politycznym, które od kilku miesięcy dominuje w międzynarodowych mediach. W związku z szybkim zbliżaniem się połowy kadencji 2018 roku, przywódcy obu izb prawdopodobnie nie będą skłonni do przeprowadzenia reform, aby uniknąć sytuacji, w której republikanie nie odniosą zwycięstwa legislacyjnego.

Spodziewajmy się, że zmiany te zostaną zniesione tak szybko, jak samo samo składowanie Hongkongu za zamkniętymi drzwiami, a następnie, że GOP spróbuje zaprezentować jednolity front, ponieważ w końcu przyniesie on ustawę na podłogę w obliczu zagorzałej demokratycznej opozycji. Benjamin Franklin twierdził kiedyś, że jedynymi pewnymi rzeczami w życiu są śmierć i podatki; różnice między tymi dwoma projektami ustaw wystawiają ten ostatni na próbę, a teraz do republikanów należy zjednoczenie, jeśli chcą uchwalić projekt ustawy.