3 Duże zmiany w Horyzoncie dla księgowych

Rachunkowość w chmurze jest od kilku lat największym punktem rozmów w księgowości – a jeśli nie osiągnęliśmy jeszcze punktu krytycznego, to jesteśmy już niedaleko. Teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się temu, o czym jeszcze należy myśleć.

Dzisiaj widzimy trzy konkretne trendy, które przybierają formę: współpracy, automatyzacji i łańcucha blokowego. Jeśli potrafisz lepiej zrozumieć, czym są te zmiany i jak zmienią one rachunkowość w przyszłości, zyskasz ogromną przewagę konkurencyjną.

Współpraca

Nie ma wątpliwości, że potrzeby Twoich klientów ewoluują; w związku z tym zmienia się również sposób, w jaki je zaspokajasz. Większy nacisk kładzie się na współpracę – z personelem, klientami i podmiotami zewnętrznymi – w celu uzyskania wyższej jakości pracy w krótszym czasie, przy niższych kosztach. Niektóre zmiany technologiczne umożliwiające taką współpracę już się pojawiły, a na horyzoncie widać znacznie więcej.

Klient na pokładzie jest dla wielu firm podatkowych najważniejszy. Na szczęście, współpraca z klientem poza prostą wymianą dokumentów materializuje się. W niedalekiej przyszłości platformy technologiczne włączą Twoich klientów do obiegu dokumentów z przypisanymi zadaniami, automatycznymi przypomnieniami i powiadomieniami międzyzakładowymi – wszystko za pośrednictwem poczty elektronicznej lub lekkich, pseudo-loginowych portali.

Twoi klienci mogą już nie być na ulicy, ale to nie powstrzyma ich od stania się częścią zbiorowego zespołu i pracy w Twojej firmie księgowej. Współpraca pracowników ewoluowała również dzięki nowej erze narzędzi komunikacyjnych, takich jak Slack i inne narzędzia specyficzne dla branży.

Odpowiednie narzędzia mogą zredukować zbiorową pocztę elektroniczną Twojego zespołu nawet o 60 procent, dostarczyć kontekstualizowaną historię wszystkich rozmów Twojego zespołu i umożliwić prowadzenie rozmów w trakcie pracy. Jeśli masz zespół złożony z trzech lub więcej osób, wpływ produktu współpracy wewnętrznej będzie ogromny.

Jak powiedział Tom Hood, prezes i dyrektor generalny MACPA, «Krzywa współpracy szybko zastępuje krzywą doświadczenia. To, co znasz, zastępuje to, co znasz.» Twoja sieć jest tak samo ważna jak Twoje doświadczenie, dzięki czemu możesz uzyskać odpowiedzi, których szukają Twoi klienci, nawet jeśli nie masz ich od razu.

Dla tych, którzy wkładają wysiłek, technologia umożliwia szybki rozwój sieci. Twoje zarządzanie praktykami może wykraczać poza fizyczne ściany i możesz teraz dzielić się konkretną pracą z innymi.

Automatyka

Jeśli brałeś udział w wydarzeniach QuickBooks Connect lub Xerocon w tym roku, być może słyszałeś duże dyskusje na temat danych i inicjatyw związanych z automatyzacją. Automatyzacja uderzy w branżę w trzech odrębnych falach: procesów automatycznych (faza 1), sztucznej inteligencji (faza 2) i wglądu predykcyjnego (faza 3).

Faza 1 to wprowadzenie do zautomatyzowanych procesów. Na przykład QuickBooks Online wkrótce będzie organizował nowych klientów nie tylko według rodzaju branży, ale także automatycznie dołączał i konfigurował ich konta bankowe i kanały.

Wkrótce Xero będzie automatycznie uzgadniać linie transakcyjne w kanałach bankowych w oparciu o wcześniejsze zachowania i wyniki pochodzące z tłumów. Dodatkowe komponenty, takie jak powiadomienia oparte na procesach pozabilansowych i wstrzymanych transakcjach, będą ostrzegać księgowych o konieczności podjęcia działań wobec swoich klientów.

Wszystko to jest logicznym postępem istniejących zdefiniowanych procesów.

W fazie 2 pojawi się prawdziwa sztuczna inteligencja. Kiedy klient podejmie pewną akcję (być może stworzenie faktury), pozostała część procesu zakończy się automatycznie na podstawie oczekiwanego zachowania. Błędy popełniane przez klientów nie będą już musiały być badane i znajdowane, ale przedstawione z zalecanymi działaniami do rozwiązania.

Koncepcja prawdziwych internetowych powiązań finansowych między instytucjami finansowymi, księgowymi i przedsiębiorstwami jest wreszcie bliska.

Na koniec, w fazie 3 , zobaczymy, że przewidywania będą się pojawiać w przyszłości. Działania finansowe będą automatycznie tworzone przez proste, wykryte działania – wymagane będzie tylko szybkie potwierdzenie.

Usługi doradcze zostaną uproszczone dzięki deskom rozdzielczym i scenariuszom wstępnym tworzonym w celu dostarczenia nieskończonej ilości danych do dyskusji z klientem. Procesy przepływu pracy, które obejmują wiele produktów technologicznych i graczy (w tym klientów) mogą być budowane i uruchamiane bez interwencji użytkownika.

Automatyka już tu jest, ale przez długi czas będzie się dalej rozwijać. Aby to wykorzystać, rozpocznij już teraz podróż do wyceny i rozszerz swoje relacje z klientami o usługi doradztwa biznesowego.

Triple-entry A liczenie

Blockchain, bitcoin i potrójna księgowość może wydawać się skomplikowanymi pomysłami, ale jeśli poświęcisz czas na zrozumienie ich teraz, będziesz miał przewagę nad resztą pakietu.

Po raz pierwszy pojawiła się koncepcja łańcucha blokowego jako podstawowy składnik Bitcoin – pierwszej cyfrowej, zdecentralizowanej kryptokursztyny. To, co jest godne uwagi w Bitcoin i tych krypto walut jest to, że eliminują one manipulacje danymi (oszustwa) poprzez połączenie obecnych i przeszłych transakcji, a jednocześnie są zarządzane przez zdecentralizowaną, publiczną bazę danych.

Łańcuch blokowy przekształci rachunkowość podwójnej księgowości w rachunkowość potrójnej księgowości w nadchodzących dekadach. Obecnie, jeśli dwie strony dokonają transakcji, każda ze stron odzwierciedli w swoich księgach odpowiednie obciążenia i kredyty.

Jeśli ktoś chce oszukać rząd, może być to trudne do wykrycia, ponieważ te transakcje nie są powiązane i nie można zweryfikować pełnej transakcji.Z drugiej strony, rachunkowość potrójnego wprowadzania danych łączy transakcje wielostronne za pomocą prostych, potwierdzonych cyfrowo umów z kontrahentami, a następnie wykorzystuje łańcuch blokowy lub kryptografię finansową do śledzenia i otwartego rozpowszechniania pełnych szczegółów transakcji. W ten sposób potwierdzone transakcje z udziałem kontrahenta cieszą się ogromnym zainteresowaniem rządów, potencjalnie eliminując uchylanie się od płacenia podatków i oszustwa, a jednocześnie upraszczając składanie deklaracji podatkowych do samego potwierdzenia podatkowego.

Podczas gdy rachunkowość potrójnego zapisu jest nadal drogą wyjścia, jeśli chodzi o dużą akceptację i wykorzystanie, pojawiły się początki tego ruchu. Na przykład w Chinach faktury od klientów biznesowych do klientów biznesowych muszą być drukowane na papierze wydawanym przez rząd, a w 2018 r. planuje się ich pełną digitalizację. Może to brzmieć futurystycznie – bo jest, ale nie za daleko.

W S ummary

Współpraca, automatyzacja i potrójna księgowość wprowadzą nową erę dla księgowych. Podczas gdy te zmiany mogą wydawać się zniechęcające, poświęcenie teraz czasu na zrozumienie, jak wpłyną one na Twoje relacje z klientami, a usługi, które będziesz świadczył, przyniosą ogromne korzyści w przyszłości.

Teraz masz szansę dostać się do przedniej stopy.