3 Klucze do rozwiązywania konfliktów z partnerami

Zawód księgowego znajduje się w środku bezprecedensowej transformacji, a wiele firm zmienia swoje przywództwo, procesy, technologię, struktury talentów i modele biznesowe, aby lepiej przygotować się na przyszłość.

Nic dziwnego, że nie zawsze jest to płynna żegluga, szczególnie w grupie partnerskiej. Partnerzy mogą kłócić się o przyszłość firmy i najlepsze praktyki, a nawet walczyć o skuteczną komunikację, nawet jeśli chcą tego samego. A kiedy partnerzy nie mogą współpracować ze sobą dość dobrze, praktycznie niemożliwe jest osiągnięcie przez nich wyników, które przyczyniają się do sukcesu firmy.

Naturalnie, gdy zróżnicowana grupa zróżnicowanych ludzi zbierze się, by podjąć decyzję, dojdzie do konfliktu. Konflikt nie zawsze jest zły; czasami może być konstruktywny. Kluczem jest rozwiązywanie nieuniknionych sporów w sposób, który pozwala partnerom posunąć firmę do przodu.

Zadanie Konflikt vs. Konflikt w relacjach

Grupa partnerska może stanąć w obliczu dwóch rodzajów konfliktów: konfliktu zadań i konfliktu relacji.

Konflikt zadaniowy polega na braku zgody co do treści decyzji oraz różnicach w poglądach, pomysłach i opiniach. Konflikt zadaniowy może powstać, gdy partnerzy nie zgadzają się co do interpretacji faktów lub sposobu wykorzystania zasobów do realizacji projektu.

Najbardziej efektywne grupy partnerskie promują konflikt zadań, ponieważ może on być korzystny dla podejmowania decyzji. Na przykład, grupa partnerska może mieć zasadę, że nie rozpoczyna spotkania od głosowania, ale zamiast tego zaczyna od omówienia kwestii. Pomaga to w wypłukaniu wszystkich dostępnych informacji, a następnie pozwala partnerom pracować nad różnicami zdań.

Konflikt w relacjach wiąże się z brakiem kompatybilności międzyludzkiej i zazwyczaj powoduje napięcie, irytację i wrogość wśród partnerów. Na przykład, dwóch partnerów może mieć bardzo różne gusta osobiste, preferencje polityczne, wartości i style interpersonalne.

Skuteczne grupy partnerskie unikają eskalacji konfliktu w relacjach, koncentrując się na zachowaniach i problemach, a nie na poszczególnych osobach. Może to być najtrudniejsza część zarządzania konfliktem w grupie partnerskiej, ale jest to niezwykle istotne. Kiedy debata staje się osobista, ludzie w naturalny sposób stają się defensywni, a zdrowy konflikt staje się argumentem.

Wschodzący liderzy a obecni liderzy

Innym wspólnym źródłem konfliktu partnerskiego jest zmiana w grupie przywódczej. Sezonowi liderzy mogą wyśmiewać, że następne pokolenie stawia na równowadze między pracą a życiem prywatnym, ponieważ obecni liderzy musieli “płacić swoje składki” i pracować przez długie godziny, aby osiągnąć cele. Mogą preferować tradycyjne usługi, praktyki rozliczeniowe i metody marketingowe, podczas gdy liderzy następnej generacji są podekscytowani, że będą robić rzeczy inaczej, by odnieść sukces w przyszłości.

Żadna z tych grup nie ma całkowitej racji ani nie jest całkowicie zła.

Sezonowi profesjonaliści muszą wracać do wcześniejszych etapów swojej kariery zawodowej, aby lepiej zrozumieć, co myślą, czują i robią nowsi partnerzy. Pamiętajmy, że ci świeżo upieczeni liderzy wnoszą nową perspektywę, nowe pomysły i umiejętności, które są ważne dla przyszłości firmy. Wykorzystajcie je z korzyścią dla firmy, zastanawiając się, jak ich pomysły mogą się wpasować w to, co robiliście tradycyjnie. Trener i mentor następnej generacji, ale także wyzwanie dla nich, polegające na wycofaniu się i umożliwieniu im przesuwania nowych usług i strategii do przodu.

Wschodzący liderzy muszą zrozumieć kilka rzeczy o tych, którzy przyszli przed nami. Pamiętajmy, że mają wieloletnie doświadczenie zawodowe i mądrość, z której mogą i powinni korzystać profesjonaliści z dziedziny inteligentnego biznesu. Zrozumcie, że trudno jest porzucić coś, co robiliście przez całe życie. Doceniaj wszystko, co zrobili, aby pomóc firmie osiągnąć obecny poziom sukcesu i zaprezentować nowe pomysły z szacunkiem.

Im szybciej grupa partnerska przestanie rzucać w siebie sztyletami i zacznie koncentrować się na pozytywnych aspektach, które każdy z partnerów wnosi do stołu, tym szybciej wszyscy będą mogli zacząć łączyć perspektywy i przygotowywać się do wspólnej udanej przyszłości.

Dołącz do naszej listy mailingowej

Wpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać co tydzień najlepsze informacje o AccountingWEB.Wpisz adres e-mail *Enter adres e-mailSign up

Zarządzanie konfliktami a unikanie konfliktów

Zarządzanie konfliktami nie jest unikaniem konfliktów . Kiedy unikamy konfliktu, ograniczamy możliwość zbierania cennych informacji, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji. Na przykład, partnerzy mogą skorzystać z pierwszej zaproponowanej sugestii, aby uniknąć konfrontacji, nawet jeśli nie jest to najlepsza decyzja. Partnerzy muszą mieć swoje opinie i muszą być wysłuchani.

Konflikt może być zdrowy, jeśli jest prawidłowo prowadzony, więc nie unikaj konfrontacji i miej nadzieję, że problemy same znikną. Przyjmij zestaw wartości określających sposób, w jaki partnerzy mają się zachowywać. Jeśli jeden lub więcej partnerów nie jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom, to do partnera zarządzającego należy współpraca z nimi w celu rozwiązania problemów. Jeśli wszystko inne nie powiedzie się, co jest równie trudne, partnerzy, którzy konsekwentnie naruszają standardy grupy, mogą być zmuszeni do znalezienia nowej grupy, z którą mogliby się pobawić.

Wspólna wizja i plan strategiczny mogą pomóc zróżnicowanej grupie partnerów działać w oparciu o konsensus, zwiększyć odpowiedzialność w całej firmie i zapewnić, że zasoby firmy są przeznaczone na działania, które będą miały wpływ na jej sukces. Nie obawiaj się prosić o pomoc z zewnątrz, jeśli grupa partnerska ma problemy z wejściem na tę samą stronę. Czasami neutralna strona trzecia może pomóc w zaangażowaniu partnerów posiadających wspólną wizję i plan strategiczny.

Konflikty są nieuniknione, ale nie można stracić z oczu większego celu: prowadzenia zdrowej i rosnącej firmy.

Powiązane artykuły

Czy Twoi klienci Cię dorwą?

4 Wskazówki dotyczące sukcesów w automatyzacji księgowości