Firmy przechodzą na emeryturę i wykupują partnerów w niespotykanym dotąd tempie, a wielu z nas po raz pierwszy od dłuższego czasu przygląda się naszym umowom partnerskim i wycenom firm.
Zadaj sobie pytanie, czy ustrukturyzowałeś przepisy dotyczące wykupu w sposób, który pozostaje sprawiedliwy dla wszystkich i przystępny dla firmy?
Oto fakty: w Stanach Zjednoczonych jest 76 milionów Baby Boomers, zdefiniowanych jako ci z nas, którzy urodzili się w latach 1946-1964. Firmy księgowe w całym kraju są pełne Boomers z 61 procent wszystkich partnerów obecnie w wieku powyżej 50 lat, wszystkie maszerują w kierunku emerytury. Każda ankieta, na którą patrzysz, podkreśla sukcesję jako jedno z najważniejszych zagadnień w prawie każdej firmie.
Nie chodzi tylko o wartość, jaką kładziemy na praktykę, ale o to, jak kroimy ciasto i na jakich warunkach wartość ta jest wypłacana emerytowanemu partnerowi. W tym artykule przeanalizowano trzy kroki, które należy rozważyć w trakcie rozwiązywania tej ważnej kwestii w firmie.
Krok pierwszy: Ustalić wartość swojej firmy .
Pamiętaj, że opisujemy strukturę wewnętrzną, a nie sprzedaż lub fuzję zewnętrzną. Wartości są zazwyczaj wyższe w przypadku transakcji zewnętrznej i ta dyskusja jest poza zakresem tego artykułu. Ponadto, jest to proces/transakcja pomiędzy firmą a partnerem odchodzącym na emeryturę; nie jest to transakcja dokonywana poza firmą pomiędzy poszczególnymi partnerami.
Zacznijmy od typowej struktury. Są dwie części: kapitał i dobra wola. Kapitał jest dość prosty. Jest to kapitał na bazie memoriałowej firmy skorygowany o godziwą wartość rynkową nieruchomości, kapitał rezerwowy z wyceny na pracę w toku, należności itp. Jest on przypisywany partnerowi przechodzącemu na emeryturę w oparciu o ich udział procentowy w firmie i wypłacany w formie gotówki lub not odsetkowych w stosunkowo krótkim okresie.
Dobra wola praktyki jest tam, gdzie większość centrów konwersacyjnych. Wartość firmy jest prawie zawsze wyrażana jako wielokrotność przychodów, a ogólnie przyjęta wartość historycznie była jednokrotnością przychodów. Dyskusja na temat wartości dotyczy tutaj tradycyjnych przychodów firm księgowych. Jeśli masz w swojej firmie znaczące przychody z nietradycyjnych przedsięwzięć, takich jak usługi finansowe, produkty ubezpieczeniowe, administracja emerytalna, usługi informatyczne, itp. należy je wycenić oddzielnie.
Dla wielu z nas, Baby Boomers, niespodzianką może być fakt, że ogólna średnia wartość firmy od kilku lat wynosi około 80 procent przychodów. Najnowsze badanie MAP przeprowadzone przez Rosenberga w 2014 r. na 364 firmach stawia średnią na 81 procent. Interesujące jest również to, że wielkość firmy robi różnicę.
Największe firmy biorące udział w badaniu, te z ponad 20 milionami dolarów przychodów, wyceniają się średnio na niższym poziomie, osiągając około 76 procent przychodów. Wielu z nas już od dłuższego czasu ma jednorazowe oczekiwania co do przychodów, ale najwyraźniej musimy to ponownie przemyśleć.
Krok drugi: Ustalenie sposobu podziału wartości firmy pomiędzy właścicieli .
Do wyboru jest przydzielanie go na podstawie udziałów procentowych lub ksiąg rachunkowych, które zwykle widzimy w mniejszych firmach. W większych firmach istnieje proces zwany średnim rocznym wolumenem lub AAV, który jest nadal dość popularny.
Wreszcie, co nie mniej ważne, i kierunek, w jakim zmierzają firmy każdej wielkości, to alokacja wartości firmy w oparciu o wynagrodzenie dla właściciela. Metoda ta, zwana również metodą Multiple of Compensation, wykorzystuje względną rekompensatę dla właścicieli do alokacji wartości firmy w oparciu o wartość firmy.
Zakłada się tutaj, i jest to założenie krytyczne, że przedsiębiorstwo posiada system wynagrodzeń oparty na wynikach i że względne poziomy wynagrodzeń odzwierciedlają względny wkład partnerów w przedsiębiorstwo. Zazwyczaj jako punkt wyjścia firma stosuje średnią z ostatnich trzech do pięciu lat całkowitego wynagrodzenia partnera przechodzącego na emeryturę (nie wliczając grzywek). Średnie wynagrodzenie mnoży się następnie przez współczynnik w celu uzyskania udziału partnera w wartości firmy.
W dość typowym przykładzie, jeśli firma kompensuje 33,3 % zysku przed jakimikolwiek wynagrodzeniami dla partnerów i stosuje wartość firmy równą 80 % przychodów, wówczas obliczenie wartości firmy jest 2,4 razy większe niż całkowita wartość firmy partnera. Jeśli założymy, że średnie wynagrodzenie naszego partnera przechodzącego na emeryturę wynosi 300 000 USD, wówczas łączne świadczenie emerytalne dla tego partnera przy zastosowaniu mnożnika 2,4 wynosi 720 000 USD. Należy pamiętać, że mnożnik i metodologia są zwykle takie same dla wszystkich partnerów w firmie.
Krok trzeci: Wypłata wartości na rzecz partnera odchodzącego na emeryturę .
Jak powiedzieliśmy powyżej, kapitał jest zazwyczaj wypłacany w gotówce lub w krótkim terminie wraz z odsetkami. Zdecydowana większość firm wypłaca wartość firmy w formie odroczonego wynagrodzenia (zwykły odpis na rzecz firmy i zwykły dochód na rzecz partnera). Terminy wahają się od siedmiu do dziesięciu lat, bez odsetek. Dziesięć lat stało się normą.
Wszystkie CPA czytając to teraz myślą âbut bez żadnego zainteresowania, wartość użyta dla firmy jest naprawdę mniej niż 80 procent!â» Tak, to prawda!
Istnieją najlepsze praktyki i trendy w kilku powiązanych ze sobą obszarach, które należy rozważyć dla swojej firmy podczas aktualizacji przepisów emerytalnych partnerów. Obszary te obejmują proces wykupu nowych partnerów, harmonogramy nabywania uprawnień w odniesieniu do wieku i lat pracy, przepisy dotyczące świadczeń z tytułu śmierci i niepełnosprawności, obowiązkowy wiek emerytalny, parametry zatrudnienia po przejściu na emeryturę, oczekiwania klientów dotyczące przejścia na emeryturę wraz z potencjalnymi karami oraz ogólne pułapy wypłat, które mają chronić firmę.
Na dole: Chyba czas wyciągnąć te umowy z szuflady, odkurzyć je i spojrzeć!
Gary Adamson, CPA, jest prezesem Adamson Advisory, firmy specjalizującej się w planowaniu sukcesji i doradztwie dla firm CPA.