3-letnie najlepsze praktyki dla księgowych

Dla wielu osób grudzień jest miesiącem skoncentrowanym na świętach, rodzinie, przyjaciołach i imprezach. Niekoniecznie dotyczy to jednak księgowego, księgowego czy CPA.

Koniec roku szybko zbliża się do zamknięcia ksiąg, a nasz czas, jako specjalistów od księgowości, staje się coraz bardziej ograniczony. Być może są rzeczy, które chcemy ponownie przejrzeć w księgach naszych klientów lub niektóre pozycje, które nadal wymagają uwagi. A jeśli jesteś zaangażowany w przygotowywanie podatków oprócz innych obowiązków, Twój harmonogram będzie się tylko bardziej spakować, jak sezon podatkowy ustali się i terminy zdominują Twoje życie.

Właściciele firm i przedsiębiorcy ufają nam, że ich finanse są dokładne, kompletne i terminowe, dzięki czemu mogą właściwie realizować swoje cele. Jak wszyscy wiemy, dobry, rzetelny zestaw książek nie pojawia się automatycznie. Raczej wyprodukowanie go wymaga umiejętności i troski przez cały rok.

Warren Buffet powiedział: «Ktoś dziś siedzi w cieniu, bo ktoś zasadził drzewo dawno temu». Jeśli kiedykolwiek będziemy chcieli «siedzieć w cieniu», będziemy musieli zacząć sadzić drzewa. Krótko mówiąc, księgowi muszą mieć plan.

Oto trzy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci przygotować się na gładki grudzień, minimalny stres w styczniu i przede wszystkim zadowolonych klientów.

1. Sporządzić listę kontrolną

Kiedy zacząłem rozwijać zlecane na zewnątrz ramię księgowe w naszej firmie, dałem wiele do myślenia, jak możemy konsekwentnie dostarczać naszym klientom produkt, który ma wartość i jest niezawodny. Na początku było to przytłaczające, ponieważ było tak wiele szczegółów, które można było łatwo przeoczyć. Ponadto, musiałem utrzymać cały nasz zespół na tej samej stronie i dążyć do tego samego celu.

Aby to wszystko osiągnąć, zacząłem od stworzenia list kontrolnych. Chirurg Atul Gawande napisał świetną książkę o nazwie Manifest listy kontrolnej: How to Get Things Right . Mówi w nim, «Dobre listy kontrolne… są precyzyjne. Są one skuteczne, do rzeczy i łatwe w użyciu nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Nie próbują przeliterować wszystkiego – lista kontrolna nie może lecieć samolotem. Zamiast tego przypominają tylko o najbardziej krytycznych i ważnych krokach – tych, które nawet wysoko wykwalifikowany specjalista z nich korzystający może przegapić. Dobre listy kontrolne są przede wszystkim praktyczne.»

Tworzenie miesięcznych i rocznych list kontrolnych pomoże Ci upewnić się, że każdy z Twoich klientów otrzymuje uwagę, na którą zasługuje. Pomoże to również Twojemu zespołowi w zrozumieniu tego, co należy osiągnąć, aby każdy mógł lepiej spać w nocy.

2.Uzgodnić i przeanalizować

2.

Jeśli naprawdę poświęcicie swój czas i dobrze pogodzicie listopad, to na grudniowe pojednanie przeznaczycie znacznie mniej czasu. Upewnij się, że szczegółowo sprawdzisz raport z pojednania i rozwiążesz wszelkie nieznane lub zaległe transakcje. Sprawdzaj dokładnie wszystkie salda bankowe i kredytowe z ich wyciągami i dokonuj niezbędnych wpisów w dzienniku lub korekt.

Kolejnym korzystnym działaniem, które należy podjąć w listopadzie, jest przegląd rachunku zysków i strat oraz bilansu. Właśnie wtedy chcemy znaleźć transakcje, które zostały nieprawidłowo skategoryzowane lub salda, które nie wydają się być prawidłowe i mogą wymagać korekty. Rozwiązanie tych problemów w grudniu pozwoli na lepsze planowanie z klientem i doprowadzi do mniej stresującego stycznia.

3.Konsultuj się ze swoimi klientami

Klienci na ogół nie lubią niespodzianek, zwłaszcza jeśli chodzi o ich finanse lub podatki. A niezależnie od tego, czy oferujesz usługi podatkowe, czy nie, potrzebują odpowiedniego zestawu książek, ponieważ wszystkie z nich będą w końcu potrzebowały przygotowanych deklaracji podatkowych.

Po zakończeniu uzgodnień na listopad, ważne jest, aby spotkać się z każdym klientem na koniec rocznej sesji strategicznej. To właśnie wtedy należy omówić prognozy podatkowe i trendy biznesowe oraz zdecydować, czy jakiekolwiek decyzje należy podjąć do końca grudnia. Zawsze zadziwiające jest dla mnie to, jak wiele uczymy się od klientów na tym spotkaniu i jak wiele możemy dodać. To jest właśnie ten rodzaj spotkania, które mówi: «Zależy nam na Tobie. Zależy nam na waszym biznesie.Jesteśmy tu, by pomóc ci podjąć ważne decyzje i chcemy złagodzić twoje zmagania.»

Jeśli chcesz budować trwałe relacje z klientami, zainwestuj swój czas w pomoc w planowaniu na koniec roku, zanim to nastąpi. Jest to rodzaj inwestycji, która zawsze będzie wypłacać duże dywidendy.

Jak powiedział Benjamin Franklin, «Nie odkładaj do jutra tego, co możesz zrobić dzisiaj.» Włożenie odrobiny wysiłku teraz, zanim nadejdzie koniec roku, sprawi, że ty i twoi klienci odniesiecie większy sukces i to jest dla mnie powodem, dla którego robię to, co robię.

Powiązane artykuły

3 Sposoby utrzymania wysokich standardów w miarę wzrostu

Dowiedz się, jak osiągnąć większy sukces w pracy