3 najważniejsze problemy związane z zarządzaniem w praktyce dla firm CPA, które należy rozwiązać

Duża część dyskusji w branży księgowej obraca się dziś wokół tego, w jaki sposób rynki globalne wpływają na zarządzanie praktykami i obsługę klienta. Jednak na pytanie o największe obawy wśród liderów firm księgowych, BKR International, światowe stowarzyszenie księgowości publicznej, powołało się na trzy poniższe zagadnienia:

1. Świadomość bezpieczeństwa. Firmy doradztwa finansowego każdej wielkości są aktywnie atakowane przez hakerów w poszukiwaniu danych klientów, zgodnie z raportem o zagrożeniach cyberprzestrzeni sporządzonym w ubiegłym roku przez BKR International, we współpracy z kalifornijską radą ds. kradzieży tożsamości. Publiczne firmy księgowe – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych – mogą być w przyszłości zobowiązane do przestrzegania minimalnych federalnych standardów bezpieczeństwa danych.

Obecnie istniejące federalne przepisy bezpieczeństwa mają zastosowanie do konkretnych branż, takich jak opieka zdrowotna (Health Insurance Portability and Accountability Act), instytucje finansowe (Gramm-Leach-Bliley Act) oraz agencje federalne (Homeland Security Act), powiedziała Maureen Schwartz, dyrektor wykonawcza BKR. Kongres próbował w ostatnich latach uchwalić kilka projektów ustaw, które rozszerzają zakres regulacji dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego, ale toczy się dyskusja na temat tego, czy rozwiązaniem jest więcej regulacji rządowych, czy więcej innowacji w sektorze prywatnym, dodała Maureen Schwartz.

W międzyczasie firmy powinny wprowadzić kilka własnych standardów w celu ograniczenia ryzyka związanego z hakerami, a także zminimalizowania ryzyka odpowiedzialności prawnej. Polityka przechowywania dokumentów, przegląd pisemnych protokołów komunikacyjnych, modernizacja technologii oraz, co najważniejsze, szkolenie pracowników na najwyższym poziomie listy BKR.

Według BKR pracownicy stanowią największe ryzyko związane z bezpieczeństwem cybernetycznym.

“Ponieważ wielu pracowników korzysta obecnie z urządzeń przenośnych lub ma dostęp do systemu z domu, zarządzanie ryzykiem rozszerzyło się poza biuro”, powiedział Schwartz. “Firmy muszą być świadome, w jaki sposób pracownicy korzystają ze sprzętu i oprogramowania, w jaki sposób uzyskują dostęp do poufnych danych i przekazują poufne dane, a nawet jak je zapisują”.

Szkolenie i zmiana zachowań, dodała, są często najlepszą obroną przed zagrożeniami cybernetycznymi.

2. Zaangażowanie wielopokoleniowe. Według BKR większość firm doświadczyła wyzwania związanego z zarządzaniem nawet czterema pokoleniami pracowników: tradycjonalistów założycieli i pracowników zatrudnionych na pół etatu, kadry kierowniczej i osób zajmujących się wyżem demograficznym, zorientowanej na wyniki Generacji Xers oraz zwinnych tysiącleci. Zrozumienie postrzegania i oczekiwań każdego pokolenia nie jest łatwe, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że wszystkie one wnoszą coś istotnego dla firmy, powiedział Schwartz.

Każda firma powinna rozumieć skład pokoleniowy swoich pracowników i uczyć liderów, jak dostosować politykę, procesy i możliwości wspierania pełnego zaangażowania, radzi BKR. Istnieje wiele informacji na temat każdego pokolenia pracowników. Według BKR kluczowe znaczenie ma również regularne komunikowanie się o cechach i różnicach pokoleniowych w celu poprawy komunikacji i współpracy w zespole oraz rozważenie włączenia wielu pokoleń do zespołów w celu uzyskania bogatszych rozwiązań.

“Moja filozofia jest taka, że każdy z nas jest z natury inny i tak długo, jak to rozumiemy i słuchamy preferencji każdej osoby, radzimy sobie z oczekiwaniami”, powiedział Jason Tonjes, CPA, partner zarządzający w Bland & Associates PC w Omaha, Nebraska.

Tonjes, były przewodniczący BKR International Americas Region, powiedział, że największa różnica pokoleniowa, którą widzi na co dzień, jest preferowaną formą komunikacji. Młodsze pokolenia są bardziej przywiązane do technologii i udzielają szybkich odpowiedzi na SMS-y, wiadomości błyskawiczne i e-maile, ale mają mniejsze szanse na dotarcie do nich przez telefon lub osobiście.

Często pomijana jest jakość tego stylu komunikacji? “Rzadko są odłączane.To, czy to jest dobre, czy nie, zależy od nich”, powiedział Tonjes. “Ale zazwyczaj pracują tak samo ciężko jak starsze pokolenia, które lubią szlifować w biurze.”

Według Tonjesa, Bland & Associates stosuje proste i bezpośrednie podejście do łączenia swoich wielopokoleniowych pracowników. Firma angażuje psychologa behawioralnego na coroczne szkolenia (które obejmują testowanie profilu i edukację w zakresie preferencji pokoleniowych) oraz dodatkowe konsultacje w razie potrzeby.

“Ta jednostka pomogła wszystkim nauczyć się rozumieć siebie nawzajem; nie tylko Gen X rozumie tysiąclecia, ale i na odwrót”, powiedział.

Urzędnicy BKR nigdy nie lekceważą wpływu, jaki na Twoją firmę może mieć zatrudnianie pracowników. Jeśli na przykład trend demograficzny w Twojej firmie jest nieco starszy lub nieco młodszy, może to mieć wpływ na Twoją zdolność do rozwoju, utrzymania pracowników lub relacji z klientami. Firmy mogą szukać sposobów na zrównoważenie przedziału wiekowego w swoich wysiłkach związanych z rekrutacją i utrzymaniem pracowników.

Upewnij się, że młodsi pracownicy rozumieją możliwości rozwoju umiejętności i awansu zawodowego, podczas gdy pracownicy w połowie kariery zawodowej mogą przewidywać nowe, ambitne zadania. Wszyscy pracownicy powinni być aktywnie zaangażowani w realizację wizji i strategii rozwoju firmy.

3. Przewidując, co będzie dalej. Przewidywanie będzie również odgrywać kluczową rolę w przyszłościowych usługach dla klientów, ponieważ klienci coraz częściej oczekują, że ich umowy CPA wychodzą poza reaktywne lub transakcyjne relacje i pomagają im przygotować się na przyszłość.

Wyzwanie związane z tą zmianą polega na tym, że partnerzy i menedżerowie są często tak samo zatłoczeni codziennymi terminami obsługi zgodności, jak zespoły, które nadzorują. Brak zdolności produkcyjnych sprawia, że trudno jest zobaczyć las dla drzew i skupić się na przyszłości wewnątrz firmy, nie mówiąc już o konsultacjach z klientami – powiedział Schwartz.

Jednak przewidywanie przyszłości jest kluczową kompetencją, którą liderzy firm myślących przyszłościowo muszą zintegrować ze swoją ofertą usług, rozwojem personelu i podejściem do relacji z klientami. Klienci oczekują regularnego dostarczania wartości, która przekłada się na nowe pomysły, ograniczanie ryzyka, ocenę, strategizowanie i przewidywanie.

W księgowości tradycyjnie chodziło o rejestrowanie przeszłości, ale firmy księgowe o międzynarodowej renomie rozumieją, jak ważne jest wykorzystanie tych historycznych danych do podejmowania skutecznych decyzji biznesowych teraz, a także przewidywanie tego, co będzie dalej, mówią urzędnicy BKR.

“Od CPA oczekuje się obecnie, że będą oni partnerami biznesowymi, doradcami i doradcami swoich klientów w zakresie zarówno korporacyjnych, jak i osobistych decyzji finansowych”, powiedział David Goldner, CPA, przewodniczący BKR International Americas Region i partner zarządzający w Baltimore Gross Mendelsohn. “Klienci chcą, aby ich CPA rozumiało ich działalność i pomagało im przewidywać zmiany”.

Postępując w erze “dużych danych”, CPA są wzywani do wydobywania tych danych w celu oferowania usług o wartości dodanej, takich jak planowanie strategiczne i planowanie sukcesji, a także usługi doradcze w zakresie zarządzania majątkiem. Mogą one pomóc właścicielom firm w podejmowaniu decyzji na każdym etapie działalności – a także w podejmowaniu wielu osobistych decyzji finansowych.

Umowy CPA mogą, na przykład, pomóc klientom w strategiach dotyczących transakcji na rynku nieruchomości, zarówno z punktu widzenia planowania nieruchomości, jak i podatków od działalności gospodarczej. Mogą one doradzać w zakresie ograniczania ryzyka związanego z bezpieczeństwem cybernetycznym lub kwestiami kontroli wewnętrznej poprzez doradztwo informatyczne firmy lub outsourcing usług CFO.

“Firmy księgowe są jednymi z najlepszych w zbieraniu i analizowaniu wszystkich tych danych”, powiedział Schwartz. “Ich zadaniem będzie pomóc klientom chronić je i przewidywać, jak firmy mogą je najlepiej wykorzystać.”

Powiązany artykuł:

Najwyższe 3 emisje Utrzymanie liderów firm w górze w nocy