3 Sposoby realizacji strategii rozwoju firm w zakresie fuzji i przejęć Spadek poza nimi

Fuzje i przejęcia to uhonorowane czasem strategie rozwoju biznesu. Chcesz wejść na nowy rynek lub szybko dodać do swojej firmy ludzi wysokiej jakości? Po prostu kup (lub połącz się z) firmą, która sprawdza wszystkie pola. W stosunkowo krótkim czasie możesz dodać cenną nową wiedzę, pomnożyć swoje zasoby i dotrzeć na zupełnie nowe rynki.

Gdyby tylko wzrost był taki prosty! Jak każda strategia rozwoju biznesu, również fuzje i przejęcia wiążą się z nieodłącznym ryzykiem. W rzeczywistości, na wpół upieczone przejęcie może spowodować poważne operacyjne bóle głowy, zniszczyć Twoją reputację i zatrzymać rozwój na swoich torach.

Według Harvard Business Review , od 70 do 90 procent przejęć to porażki. To trzeźwiąca statystyka. I nie trzeba myśleć zbyt mocno, aby podać przykłady. Pamiętasz katastrofalne przejęcie autonomii przez Hewlett-Packard? Albo przejęcie przez Microsoft biznesu telefonicznego Nokii? Ale to są gigantyczne, wielomiliardowe sztuki, które próbowały zintegrować międzynarodowe korporacje.

Mniejsze transakcje – takie jak na przykład przejęcie przez firmę księgową podobnej organizacji w innym mieście – mają w końcu większe szanse powodzenia. Cherry Bekaert, publiczna firma księgowa z siedzibą w Richmond, VA, urosła do rangi jednej z największych firm w południowo-wschodniej części kraju, głównie dzięki przejęciu z czasem małych lokalnych praktyk. Strategia ta sprawdziła się, ponieważ przejmowane przez nią firmy były prowadzone przez takich księgowych jak oni sami. Nie wszystkie kultury były tak różne, a transakcja przyniosła korzyści wszystkim.

Ale nawet te transakcje na mniejszą skalę mogą być ryzykowne. W tym artykule opiszę trzy popularne sposoby na rozpad strategii fuzji i przejęć. Jeśli zdecydujesz, że strategia fuzji i przejęć jest właściwa dla Twojej firmy księgowej, te przykłady pomogą Ci uniknąć niektórych błędów, które popełnili inni.

Punkt awarii nr 1: Zderzenie kultur

Weź dwa znane przedsiębiorstwa o unikalnej kulturze i zgnieć je razem. Co dostaniesz? Jeśli nie potraktuje się ich taktownie, rezultatem jest często nieufność i twarde uczucia. Pogodzenie różnic w kulturze jest trudnym wyzwaniem.

Weźmy na przykład przejęcie Merrill Lynch przez Bank of America kilka lat temu. Te dwie kultury nie mogły być bardziej odmienne – z jednej strony południowy, tradycyjny bank detaliczny, a z drugiej szybko rozwijający się etos Nowego Jorku. Podczas gdy te dwie instytucje są dziś nadal razem, po drodze doszło do wielu zmagań. Wielu cennych specjalistów wyszło za drzwi, zamiast dostosować się do radykalnie innej kultury. Co więc można zrobić, aby uniknąć tego trującego problemu?

Po pierwsze, obie strony muszą przyznać, że zapewnienie dobrego dopasowania jest niezbędne. Spróbuj zrozumieć, skąd bierze się motywacja każdej firmy. Szybki wzrost? Szczęście pracowników? Zadowolenie klienta? Jeśli te dwa światopoglądy nie są kompatybilne, szanse są takie, że to wszystko się nie uda.

Po drugie, porozmawiaj o tym, jak może wyglądać połączona kultura – i jak możesz to wyrazić w marce swojego pracodawcy. (Marka twojego pracodawcy jest podzbiorem marki twojej firmy, która przemawia do potencjalnych pracowników).

Po trzecie, zrób trochę badań. Zatrudnij doświadczoną osobę trzecią, która oceni Twoją kulturę i rynek, na którym będą wspólnie pracować.

Wreszcie, należy wprowadzić odpowiednie bodźce, które sprawią, że połączenie będzie atrakcyjne dla pracowników po obu stronach. Bodźce te mogą na przykład być budowane wokół osiągania pewnych celów wzrostu lub zadowolenia klienta.

Punkt awarii nr 2: Zróżnicowanie Rozcieńczenie

Rozważając fuzję lub przejęcie, należy określić, co czyni każdą firmę tak atrakcyjną. Co czyni je wyjątkowymi? Jeśli któraś z firm ma silną strategię różnicowania, istnieje duża szansa, że po fuzji przyjmie hit. Dlaczego? Ponieważ duże zróżnicowanie wymaga poświęcenia – poświęcenia usług niezwiązanych z podstawową działalnością lub poświęcenia szerokiego zakresu branż, którym nie chce się służyć.

Spłatą jest oczywiście silna reputacja, którą można zbudować w wąskiej niszy – i wyższe opłaty, którymi można zarządzać. Szanse są takie, że druga firma zaangażowana w Twoją transakcję obsługuje nieco inny rynek lub oferuje inny zestaw usług.

Teraz niekoniecznie jest to problem – w ramach przemyślanej strategii, dodanie dodatkowych usług lub odbiorców może mieć sens w świecie. Ale chcesz mieć pewność, że nie zniszczysz tego, co czyni cię wyjątkowym w tym procesie.

Punkt awarii nr 3: Podważanie marki

Nie jest niczym niezwykłym, że dwie firmy, które oferują różne usługi lub marki, łączą siły. Uzasadnienie zwykle idzie w tym kierunku: “Razem stajemy się silniejsi i lepsi – nowy podmiot, który jest czymś więcej niż tylko sumą naszych części. Nasi (bardzo różni) klienci docenią wyjątkowe synergie stworzone przez naszą połączoną niesamowitość”.

Problem w tym, że rynek rzadko widzi to w ten sposób. Większość kupujących nie szuka szwajcarskiego noża wojskowego. Szukają śrubokręta. Albo piły. Albo korkociągu.

Widzisz, silne marki są budowane na prostych skojarzeniach w ludzkich umysłach. Kiedy człowiek potrzebuje wysłać paczkę na noc, myśli, że FedEx. Kiedy dyrektor generalny potrzebuje pomocy w zakresie strategii biznesowej, myśli McKinsey lub Bain. Ale kiedy Daimler-Benz kupił Chryslera, co oznaczała ta nowa marka? Amerykańsko-niemiecki samochód średniej klasy/luksusowy? Marka od razu stała się wyzwaniem. Podobnie, kiedy AOL kupiła Time Warner, co ludzie mieli myśleć o powstałej firmie?

Więc kiedy firma księgowa rozważa zakup lub połączenie z producentem oprogramowania, należy uważać. Chociaż może to być godna strategia rozwoju, należy rozważyć, w jaki sposób wpłynie to na powstającą markę (lub marki, jeśli mają być sprzedawane oddzielnie). Jeśli nie jesteś ostrożny, rezultatem może być zamieszanie, ponieważ nabywcy nie wiedzą już, co myśleć o nowej firmie.

Wiązanie węzła jest łatwiejsze niż rozplątanie

Istnieje wiele różnych sposobów, w jaki firma księgowa może się rozwijać. I jest całkiem możliwe, że strategia połączenia lub przejęcia może mieć dla Ciebie sens. Jeśli rozważasz taką transakcję, po prostu trzymaj te trzy potencjalne punkty niepowodzenia w zasięgu wzroku, gdy idziesz do przodu.

Jak wiecie, połączenie dwóch firm to duże przedsięwzięcie – odciągnie Waszą uwagę od innych krytycznych obowiązków, takich jak rozwój biznesu i dostarczanie pracy klientom. Jeśli poważnie podchodzisz do strategii rozwoju fuzji i przejęć, działaj świadomie, zrób to z należytą starannością i nie bój się odejść, jeśli nie wydaje Ci się to właściwe dla obu organizacji.