4 Kroki na drodze do przyszłego sukcesu Twojej firmy

Nigdy nie brakowało pracy dla księgowych do żonglowania, ale dzisiejsi profesjonaliści stoją w obliczu znacznie większych, strukturalnych zmian, które redefiniują sposób ich działania.

Od nadążania za postępem w dziedzinie informatyki i technologii automatyzacji po przeciwdziałanie rosnącej luce w umiejętnościach, w połączeniu z intensywną konkurencją o nowych klientów, jest oczywiste, że zawód księgowego jest na krawędzi morskiej zmiany.

Wielu księgowych w tej dziedzinie martwi się o przyszłość swojego rzemiosła – nie są pewni, jak będą spełniać coraz bardziej złożone wymagania klientów i jak przystosują się, aby stać się “firmą przyszłości”. Na razie, jeśli chodzi o to, jak bardzo role księgowych zmienią się w najbliższej przyszłości, czytamy w “Magicznej Kuli 8”: “Odpowiedz zamglony, spróbuj jeszcze raz.”

Oto kroki, które firmy mogą podjąć, aby pozostać zwinnymi, dostosować się do nowych technologii i rozwijać się.

1. Priorytetowe traktowanie przyjęcia techniki w celu cyfryzacji operacji

Odpowiednia technologia pozwoli uwolnić ogromną ilość czasu dla firm – czasu, który zazwyczaj poświęca się na zadania manualne i utrzymanie administracji. Dzięki temu księgowi będą mogli skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne: na budowaniu silniejszych relacji z klientami i konsekwentnym śledzeniu trendów w branży, aby utrzymać swoje usługi na bieżąco.

W celu rozwinięcia myślenia technologicznego i zdigitalizowania działalności firmy, należy zacząć od oceny podstawowych usług, a następnie rozważyć, w jaki sposób można je poprawić za pomocą technologii. Na przykład, jeśli pracownicy poświęcają zbyt wiele czasu na uzgadnianie kont klientów – należy rozważyć automatyzację tego zadania. W przypadku stwierdzenia nieefektywności, firmy mogą następnie zbadać dostępne dla nich technologie, zweryfikować dostawców i przetestować nowe rozwiązania poprzez bezpłatne testy i programy pilotażowe, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Równie ważne, co identyfikacja samej technologii, jest znalezienie odpowiedniej osoby do nadzorowania cyfrowej transformacji firmy. Osoba ta powinna posiadać odpowiednią wiedzę specjalistyczną i pragnienie, aby dowiedzieć się więcej. Upewnij się, że liderzy Twojego zespołu mogą doradzić, kto najlepiej nadaje się do tej roli, w przeciwnym razie konieczne jest podjęcie nowej pracy.

2. Inwestuj w swoją siłę roboczą

Zespół jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie firmy w przyszłości, dlatego tak ważne jest, aby pracownicy posiadali wiedzę i narzędzia, które pozwolą im przenieść praktykę na wyższy poziom. Aby Twoja praktyka była konkurencyjna, przygotuj się na intensywne inwestowanie w rozwój Twoich pracowników dzięki strategicznemu planowi nabywania i utrzymywania talentów.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie i poznanie zespołu, w którym się znajduje. Spróbuj wdrożyć Plan Oceny Kultury, który zbiera od pracowników informacje zwrotne na temat tego, co w firmie najbardziej wymaga poprawy, co jest dla nich najważniejsze i na czym powinny koncentrować się inwestycje w pracowników.

Tego typu proces pozwoli firmom w pełni wykorzystać inwestycje pracownicze i kultywować kulturę, która wspiera długofalowy rozwój każdego pracownika. Zebrane spostrzeżenia mogą być przydatne w regularnych szkoleniach prowadzonych przez dostawców takich jak AVADO Learning w obszarach takich jak SOX i CASS compliance.

3. Podkreślenie doświadczeń klienta

Chrupanie liczb nadal będzie odgrywać dużą rolę w księgowości, jednak ogólne role księgowych zmieniają się, aby sprostać nowym wymaganiom klientów i pozostać konkurencyjnym jako organizacja. Aby wyróżnić się z tłumu, księgowi muszą tworzyć kuratorskie i zachwycające doświadczenia klientów. Dobry pierwszy krok: przejście od tradycyjnych modeli rozliczeń godzinowych i zamiast tego zaoferować klientom możliwość zbudowania spersonalizowanego zakresu usług (i wyborów cenowych), które spełniają ich specyficzne potrzeby.

Co więcej, firmy, które nie oferują jeszcze usług związanych z “rachunkowością zarządczą” lub “wsparciem zarządzania”, powinny z pewnością zacząć się nad tym zastanawiać. Oznacza to analizowanie opcji strategicznych, porównywanie wyników z szerszymi trendami w branży oraz przeprowadzanie audytów ryzyka, a także przygotowywanie informacji księgowych dla klientów poprzez prognozowanie i budżetowanie.

4. Znajdź swoją specjalność i zostań ekspertem

Zróżnicowanie Państwa firmy jest niezbędne do znalezienia i pozyskania nowych klientów oraz zapewnienia długoterminowej rentowności w wysoce konkurencyjnym, nowoczesnym środowisku księgowym. Na początek, firmy powinny starać się lepiej zrozumieć krajobraz biznesowy, w którym działają, dzieląc go na trzy elementy: rynek, klientów i konkurencję.

Na tej podstawie firmy mogą zidentyfikować konkretną branżę (np. rządową, zdrowotną lub hotelarską) lub zbudować nową usługę, korzystając z pomocy kogoś, kto ma duże umiejętności w tej niszowej dziedzinie technologii. Jeśli firmy powinny wybrać drogę mniej uczęszczaną i zbudować nową usługę, muszą wybrać kierowników zespołów, którzy będą właścicielami procesu i stworzyć zespół ludzi, którzy są pasjonatami tego typu pracy, aby go przeprowadzić. Niezależnie od tego, którą firmę wybierzesz, doświadczenie branżowe i niszowe umiejętności przyciągną nowych klientów i zapewnią długoterminowy sukces.

Myśli końcowe

Zakłócenia w zawodzie księgowego mogą wydawać się zastraszające, ale wiążą się z dużymi możliwościami biznesowymi. Wychylenie się w kierunku zmian i zastosowanie powyższych kroków pozwoli firmom dostosować się do zmieniającego się krajobrazu i stanie się niezbędne w ich branży i w przyszłości księgowości. Dalej!