4 Wskazówki dotyczące doradztwa dla klientów w zakresie wynajmu krótkoterminowego

Krótkoterminowe wynajmowanie domu lub nieruchomości inwestycyjnej staje się niezwykle popularne, a księgowi są coraz częściej proszeni o wskazówki od klientów wchodzących na ten rynek.

Co więcej, bystrzy księgowi wskakują, by pomagać swoim klientom, nieustannie pracując nad tym, by być na bieżąco z wymogami podatkowymi i licencyjnymi oraz – co ważniejsze – nad tym, jakich błędów należy unikać.

Krótkoterminowy wynajem nieruchomości na wakacje to rosnący trend, zarówno jako działalność poboczna, jak i pełnoetatowa, niezależnie od tego, czy klient po prostu wynajmuje własną nieruchomość, czy też zarządza portfelem nieruchomości. Twoi klienci mają możliwość uzyskania znacznych dodatkowych dochodów lub nawet zarabiania na życie będąc swoimi własnymi szefami – ale większość klientów potrzebuje pomocy doradczej już od pierwszej wzmianki o swoim przedsięwzięciu.

Jako księgowy, który chce nawiązać kontakt z tą rosnącą grupą odbiorców, zastanów się nad zapytaniem wszystkich klientów, czy planują wynająć swój dom na krótki okres czasu. Coraz więcej osób wynajmuje swoje domy na zasadzie krótkoterminowej, co pociąga za sobą nowe, unikalne wymogi podatkowe.

Zwrócenie uwagi na te pułapki może uchronić Twojego klienta zarówno przed ukrytym obowiązkiem podatkowym, jak i problemami operacyjnymi. Dla każdego obecnego lub potencjalnego klienta zaangażowanego w zarządzanie nieruchomościami i usługi związane z nieruchomościami, ryzyko może być znaczące.

Oto cztery najważniejsze zalecenia, którymi należy się kierować doradzając klientom, aby uniknąć kosztownych pomyłek podczas pracy przy wynajmie krótkoterminowych wakacji:

1. Wykaz jakości i stawek za wynajem

Podczas gdy rynek wynajmu wakacyjnego jest coraz bardziej popularny, jest on również coraz bardziej konkurencyjny. Jeśli Twój klient nie ma wysokiej jakości oferty i właściwych stawek za wynajem, może mu się to nie udać. Twój klient konkuruje z setkami lub tysiącami innych nieruchomości w swojej okolicy poprzez wyszukiwanie wśród podróżnych na dużych stronach internetowych dotyczących wynajmu wakacyjnego, takich jak Airbnb i HomeAway.

Konieczna jest wysoka jakość i obfitość zdjęć, dobry opis lokalizacji i udogodnień oraz gościnne podejście. Jeśli nie masz wysokiej jakości zdjęć lub podróżni nie rozumieją twojego położenia, ominą ofertę.

Ponadto, jeśli nieruchomość nie jest wyceniona prawidłowo, Twój klient może nie otrzymać rezerwacji, na które miał nadzieję – w wyniku czego potencjalne zarobki pozostaną na stole. Stawki czynszu mogą mieć duże wahania w zależności od sezonowości i właściwości nieruchomości.

Ważne jest, aby Twój klient zbadał rynek i zrozumiał ceny podobnych nieruchomości. Ceny wynajmu krótkoterminowego różnią się przede wszystkim wielkością, lokalizacją i jakością. Nieruchomość na plaży może być wynajęta za znaczną opłatą w porównaniu z jedną przecznicą od plaży.

Doradzaj swoim klientom, aby byli dokładni i realistyczni co do mocnych i słabych stron swojej nieruchomości. Stwórz roczny kalendarz i ustalaj stawki na podstawie badań rynkowych. Poszukuj również wydarzeń, które mogą spowodować wzrost popytu, takich jak koncerty, mecze piłki nożnej, zjazdy, ukończenie studiów i festiwale; w zasadzie wszystko, co sprowadza dodatkowych gości do okolicy.

Nie należy zapominać o potencjalnych dochodach, zaniedbując ceny w popycie wynikającym z wydarzeń lokalnych lub regionalnych. Odpowiednie ceny i terminowe imprezy lokalne często mogą być doskonałą okazją dla Państwa klientów do uzyskania dodatkowych dochodów w ciągu roku.

2. Podatek od obłożenia hotelu

Za każdym razem, gdy nieruchomość jest wynajmowana krótkoterminowo, co często jest uważane za mniej niż 30 dni, od transakcji musi być pobrany podatek od najmu hotelu. Niestety, właściciele i zarządcy nieruchomości często nie są świadomi wymogów podatkowych dotyczących zakwaterowania.

Podatki leżące u źródła są całkowicie oddzielone od podatków dochodowych i muszą być pobierane i przekazywane co miesiąc i co kwartał, przez cały rok. Ponadto, stawki podatku od zakwaterowania są wysokie, zazwyczaj od 10 do 15 procent transakcji wynajmu brutto. Jeśli Państwa klient nie pobiera i nie płaci tych podatków w sposób prawidłowy, może szybko narastać znaczna odpowiedzialność.

Podatek od zakwaterowania różni się w zależności od miasta, powiatu i stanu, więc stawka do naliczenia i agencja podatkowa jest skomplikowana. Większość wypożyczalni wakacyjnych posiada również wymogi rejestracyjne i licencyjne, które muszą być spełnione, aby móc legalnie prowadzić działalność. W obecnym środowisku jest bardzo ważne, abyś jako księgowy specjalizujący się w krótkoterminowym zarządzaniu nieruchomościami i wynajmie wakacyjnym był świadomy różnych przepisów i wymogów podatkowych.

3. Zorganizuj się i znajdź odpowiednie narzędzia

Krótkoterminowy wynajem, nawet jeśli jest to tylko jedna nieruchomość, jest jak prowadzenie małego biznesu. Poza reklamą i wyceną wynajętej nieruchomości, o której była mowa powyżej, istnieją dodatkowe zadania, które będą musiały być właściwie zarządzane.

Zadania te obejmują:

  • gromadzenie środków (podróżni wolą płacić kartą kredytową)
  • depozyty szkodowe lub ubezpieczenie
  • usługi w zakresie czyszczenia, konserwacji
  • umowy najmu
  • licencjonowanie i podatki
  • wskazówki dla gości
  • zameldowanie gości oraz prowadzenie księgowości i dokumentacji

Ponadto, rezerwacje gości mogą być rozproszone na kilku platformach, takich jak Airbnb i HomeAway. Właściciel, który nie jest odpowiednio skonfigurowany i zorganizowany, by zarządzać tymi różnymi działaniami, będzie starał się pozostać na szczycie swojej działalności w zakresie wynajmu.

Główne platformy wynajmu krótkoterminowego coraz częściej przyjmują na siebie rolę zarządzania niektórymi z tych zadań, takimi jak zbiórka pieniędzy, umowy wynajmu i interakcja z gośćmi – i mogą mieć partnerów, którzy oferują rozwiązania wspomagające inne funkcje. Jeśli Twój klient zarządza portfelem nieruchomości, zdecydowanie polecamy oprogramowanie do zarządzania nieruchomościami (PMS), które poradzi sobie z niemal wszystkimi tymi zadaniami.

Szczególnym problemem zarówno dla właścicieli, jak i księgowych, jest prawidłowe zarządzanie podatkami od najmu i licencjami. W przypadku osoby posiadającej jedną nieruchomość, większość osób korzysta z kombinacji QuickBooks lub innego oprogramowania księgowego i arkusza kalkulacyjnego. Ponieważ rynek jest kwitnący, istnieje wiele nowych firm oferujących rozwiązania niektórych z tych problemów, więc Ty lub Twój klient powinniście być otwarci na odkrywanie nowych narzędzi.

4. Ryzyko administracyjne związane z podatkami i przepisami

W naszej działalności stale obserwujemy klientów, którzy nie rozumieją podatkowych i licencyjnych konsekwencji krótkoterminowego wynajmu. Regularnie przyjmujemy również nowych klientów, którzy byli świadomi, że muszą pobierać i odprowadzać podatki od najmu, ale nie wiedzieli, jak się zarejestrować i złożyć podatki.

Są też inni klienci, którzy się rejestrują, ale nie rozumieli, że muszą co miesiąc przekazywać raport podatkowy, albo że przekazują raport podatkowy miasta, ale nie składają go państwo. Dla zarządzającego nieruchomością wszelkie błędne kroki na froncie podatkowym i licencyjnym mogą stworzyć znaczne tarcia z klientami właściciela nieruchomości.

Rutynowo widzimy właścicieli nieruchomości opuszczających zarządców nieruchomości, ponieważ podatki od najmu nie były zarządzane prawidłowo, co stwarza bezpośrednią odpowiedzialność za nieruchomość właściciela. Istnieje wiele skomplikowanych części ruchomych, które muszą być zgodne z przepisami podatkowymi i licencyjnymi przy wynajmie krótkoterminowym.

Przeciętny właściciel nieruchomości po prostu nie jest świadomy i nigdy nie zajmował się tymi wymogami. Niestety powszechnie widzimy, że doradcy, tacy jak księgowi i prawnicy, również nie spełniają tych wymagań.

Wniosek

Pamiętaj o tych czterech wskazówkach podczas pracy z klientami zaangażowanymi w rynek wynajmu krótkoterminowego, a będziesz bohaterem z aktualnymi wskazówkami, które pomogą zapobiec kosztownym błędom w dół linii.