4 Wskazówki dotyczące rozpoczynania kariery zawodowej w postępowaniu sądowym

Praca w charakterze biegłego księgowego wymaga dużej ilości czasu samotnego z dokumentami finansowymi. Dla niektórych CPA, to jest w ich uliczce. Ale inni mają ochotę wykorzystywać swoje umiejętności w sposób bardziej sprzyjający współpracy.

Tam właśnie pojawia się rola biegłego sądowego w sprawach dotyczących audytu. David Zweighaft, partner zarządzający RSZ Forensic Associates w Nowym Jorku, setki razy pomagał prawnikom w zadaniach eksperckich i doradczych.

Co mu się w tym podoba? “Każda sprawa jest inna, z innymi osobowościami i innymi zestawami okoliczności. To o wiele lepsze niż audyt. Jest bardziej dynamiczny i bardziej zniuansowany. Istnieją wszystkie zasady rachunkowości, z którymi muszą sobie radzić CPA i różne techniki badania sprawozdań finansowych, ale teraz chcesz umieścić wszystkie zasady prawa cywilnego i karnego, jak również być człowiekiem i dogadać się z ludźmi.”

Występowanie w charakterze eksperta jest zabawne, ciekawe i intelektualnie stymulujące, ale nie jest łatwe. W grę wchodzą godziny przygotowań, a ty musisz być wykwalifikowany, bezstronny i wyartykułowany.

Chcesz, aby Twoja kariera jako CPA poszła w nowym kierunku? Oto o czym należy pamiętać:

  1. Oceń swój poziom ekspertyzy: Craig Greene, partner odpowiedzialny za księgowość kryminalistyczną, badanie nadużyć finansowych i usługi asekuracyjne dla McGovern & Greene z siedzibą w Chicago, jest biegłym od 1987 roku. Mówi on, że potencjalni kandydaci muszą mieć duże doświadczenie w przeprowadzaniu audytów i nadążać za zmieniającymi się standardami zawodowymi branży księgowej. A bycie licencjonowanym CPA jest również ważne. Miałem sprawę o niewłaściwe praktyki, w której drugi ekspert był “ekspertem branżowym”, ale nie był CPA”, mówi Greene. “Sąd nie wyglądał przychylnie w tej sprawie.”

Konflikty interesów, takie jak posiadanie powiązań z firmą, o której zeznawałeś, mogą również dyskwalifikować Cię z bycia biegłym. “Musisz być obiektywny i niezależny, aby zachować uczciwość jako ekspert”, mówi Zweighaft.

  1. Rozważ najpierw konsultacje lub szkolenie: Aby nauczyć się biznesu sporów sądowych, Zweighaft proponuje spędzić trochę czasu jako konsultant pracujący za kulisami, aby pomóc doradcy. “Konsultanci nie zeznają, więc jest mniejsza szansa na zrobienie profesjonalnej krzywdy sobie lub innym”, mówi Zweighaft. Zweighaft sugeruje również szkolenie ekspertów w zakresie składania zeznań za pośrednictwem organizacji takich jak AICPA, lokalne państwowe stowarzyszenia CPA, Stowarzyszenie Certyfikowanych Egzaminatorów Oszustw lub zawodowe organizacje szkoleniowe takie jak SEAK, które obejmują lekcje pisania raportów i składania zeznań.

“Pomaga ci nauczyć się czerwonych flag i pól minowych, których musisz unikać”, mówi. “Jest dużo czarno-białych do bycia biegłym, jak na przykład Federalny Regulamin Postępowania Cywilnego, więc kiedy to zrozumiesz, będziesz lepiej wyposażony.”

  1. Be Prepared to Read and Listen: Występowanie w charakterze biegłego sądowego w sprawie sądowej wiąże się z dużą ilością papierkowej roboty, często tysiącem stron dokumentów. Faza zbierania danych w procesie obejmuje odczytanie i przeprowadzenie inwentaryzacji danych finansowych firmy, takich jak księgi i rejestry, oraz danych niefinansowych, w tym wiadomości e-mail i treści na dysku twardym. Jeśli pracujesz dla obrony, możesz zapoznać się z raportem eksperta powoda.

Będziesz również prowadzić rozmowy z osobami znającymi się na rzeczy, aby uzyskać jeszcze więcej informacji na temat sprawy, wszystko to za ich zgodą i w obecności doradcy. “Kiedy otrzymasz chętnie złożone oświadczenie o faktach lub przyznanie się – to jest złoty standard”, mówi Zweighaft. Ktoś mógłby przyznać się do defraudacji milionów z ich firmy, na przykład, a wszystko to przy racjonalizacji czynu z powodu niemożliwych do pokonania rachunków medycznych lub problemu z hazardem.

Napiszesz również własny raport, który może mieć od 10 do 200 stron i zawierać twoje kwalifikacje, sposób przeprowadzenia badań, to, co znalazłeś i twoje opinie na temat sprawy.

  1. Get Ready to Speak and Think on Your Feet: If the case you’re working on goes to arbitration or open court, be prepared to speak in front of a judge or jury. Wraz z przedstawieniem swoich opinii sędziemu i ławie przysięgłych, musisz znać wszystkie aspekty swojego zeznania, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, w celu przeprowadzenia badania krzyżowego. “Badanie krzyżowe jest 10 razy trudniejsze niż w telewizji, może 100 razy”, mówi Zweighaft. “Musisz znać swój materiał na zimno.”

Bycie biegłym rewidentem w postępowaniu sądowym wymaga przygotowania, czasu i wysiłku, ale daje Ci szansę na coś nowego, dzielenie się swoją wiedzą i rozwijanie nowych umiejętności.