5 Rozwój zmieniający sposób działania księgowości w chmurze

Oprogramowanie w chmurze, jak również inne osiągnięcia technologiczne zmieniają na zawsze rolę księgowych. Księgowi stają się coraz mniej chmurowymi i coraz bardziej kreatywnymi doradcami, poszukującymi nowych sposobów, aby pomóc swoim klientom w osiąganiu wyników finansowych. Pionier chmury Xero «odkrył, że 83% księgowych uważa, że zrozumienie technologii jest teraz równie ważne jak wiedza o samej branży», a ci księgowi, którzy nadal robią to samo, co przez ostatnie 100 lat, uznają się za przestarzałe.

Wiele z tych zmian ma charakter technologiczny, np. wykorzystanie darmowego VPN do ukrycia swojej lokalizacji, ale technologia wpływa na samą działalność księgową i na to, czego oczekują klienci. Oto kilka ważnych wydarzeń, zarówno w technologii, jak i w biznesie, które księgowi muszą wziąć pod uwagę, aby utrzymać klientów i wyprzedzić czasy.

1. Wzrost łańcucha blokowego

Blockchain to cyfrowa księga transakcji gospodarczych, która jest niemożliwa do zhakowania i całkowicie przejrzysta. Niektórzy entuzjaści techniki uważają, że może ona być całkowicie przestarzała w księgowości i audycie, tak jak my to znamy. Zamiast prywatnych finansowych baz danych, w których kupujący i sprzedający rejestrują transakcję oddzielnie i które audytor sprawdza pod kątem prawidłowości, Blockchain rejestruje transakcję natychmiast we wspólnej księdze, która nie może być później zmieniona. Ponieważ transakcja jest udostępniana publicznie, nie ma potrzeby, aby strona trzecia sprawdzała ją pod kątem poprawności.

Audytorzy i księgowi muszą co najmniej zrozumieć potencjał i problemy związane z łańcuchem blokowym oraz zbadać go bardziej szczegółowo, aby wiedzieli, jak można go wykorzystać. Fakt, że wydatki rynku kapitałowego na łańcuch blokowy wzrosły wykładniczo w ciągu ostatnich kilku lat, wskazuje, że wiele przedsiębiorstw finansowych rozumie jego znaczenie.

2. Znajomość oprogramowania Cloud

2.

Oprogramowanie w chmurze jest bardziej popularne niż wcześniej, ale istnieje oszałamiający wachlarz oprogramowania do księgowości w chmurze, że firmy mogą korzystać. Intuit QuickBooks jest zdecydowanie najbardziej popularny. Ale jest też Xero, Wave, Zoho, FreshBooks, NetSuite i około tuzina innych, które mógłbym wymienić. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą być zdezorientowane co do tego, które oprogramowanie do księgowości w chmurze oferuje najbardziej użyteczne.

Księgowi powinni być w stanie odpowiedzieć na to pytanie. To nie oznacza tylko powiedzenia im, które oprogramowanie jest «najlepsze». Pociąga to za sobą opisanie różnych prawnych plusów i minusów dla każdego oprogramowania, a następnie umożliwienie im podjęcia świadomej decyzji. Ponadto, jeśli mała firma powinna zdecydować się na wybór oprogramowania innego niż zalecane przez Ciebie, firma księgowa musi być gotowa do integracji z tym oprogramowaniem lub ryzyko utraty klienta.

3. Znaczenie obsługi klienta

Księgowi mogą teraz zarządzać większą liczbą klientów korzystających z technologii chmury zamiast odwiedzać ich na miejscu, a chmura oznacza, że firmy mogą teraz przekazywać księgowym istotne informacje finansowe szybciej niż dotychczas. Księgowi mogą jednak przyjrzeć się tej kwestii i założyć, że będą mieli więcej klientów niż wcześniej, ale chodzi o to, że klienci mogą szybko zmieniać księgowych za pomocą kilku kliknięć.

Księgowi muszą zatem wyróżniać się na tle konkurencji. Najlepszym sposobem na to jest nie technologia, ale solidna obsługa klienta. Oznacza to regularne komunikowanie się z klientami i bycie dostępnym, gdy potrzebują pomocy, zwracanie się o informacje zwrotne, aby Twoja firma wiedziała, gdzie może się poprawić, i wychodzenie poza konkurencję. Klienci będą o wiele bardziej pod wrażeniem firmy, która jest zawsze dostępna do rozmowy niż ta, która oferuje najnowsze technologie.

4. Księgowość i AI

4.

Wszyscy czytaliśmy artykuły o tym, jak roboty i sztuczna inteligencja (AI) sprawią, że pewne zawody staną się przestarzałe, ale co z księgowością? Podobnie jak w przypadku innych zawodów, automatyka wkrótce wyprzedzi człowieka w wykonywaniu zadań administracyjnych, takich jak wprowadzanie danych i kategoryzacja.

Ale zamiast czynić rachunkowość przestarzałą, automatyzacja może zapewnić, że produkt końcowy jest lepszy niż kiedykolwiek. Jeśli operacje wprowadzania danych i przekierowywania zostaną usprawnione, a błędy ludzkie zostaną usunięte, wyniki księgowania będą bardziej przejrzyste i będą miały większą spójność. Księgowi nadal będą pełnić rolę nadzorczą w celu łączenia klientów, a tym samym będą mogli skupić się na bardziej kreatywnych możliwościach, takich jak doradztwo finansowe.

5. Księgowi muszą doradzać

5.

Ludzie powierzają księgowym swoje informacje podatkowe bardziej niż organizacjom pozarządowym czy politykom. A księgowi powinni korzystać z tego zaufania, aby pomóc swoim klientom w uzyskaniu dodatkowych informacji finansowych, a nie tylko robić swoje podatki.

Wielu księgowych oferuje już swoim klientom doradcze usługi finansowe, ale usługi te będą ważniejsze niż dotychczas, ponieważ rozwiązania typu «zrób to sam», takie jak TurboTax i automatyzacja, sprawiają, że rutynowe prace stają się bardziej przestarzałe. Co więcej, księgowi mogą korzystać z trendów technologicznych, aby ułatwić oferowanie usług doradczych. Sztuczna inteligencja może sprawić, że wprowadzanie danych stanie się nieaktualne, ale także ułatwi księgowym zestawianie informacji finansowych, które mogą oferować przedsiębiorstwom. Księgowi mogą korzystać z coraz dokładniejszych danych w celu oferowania coraz dokładniejszych porad.

Kreatywność i wnikliwość, a nie praca rote musi teraz zdefiniować pracę księgowego. Faza przejściowa będzie trudna, ale firmy, które planują z wyprzedzeniem i prawidłowo wykorzystują technologię, zyskają krok przed konkurencją.