5 Sposoby na bycie księgowym niezastąpionym w 2017 r.

Jeśli zapytasz 100 liderów firm o definicję dobrego pracownika, możesz spodziewać się wielu różnych odpowiedzi. Mimo to, jedno jest pewne: Wykwalifikowani pracownicy są niezbędni. Firmy zawsze szukają najlepszych i najinteligentniejszych, aby przeprowadzić ją przez pozytywny rozwój. Więc, jak stać się tym pracownikiem?

Zostanie niezastąpionym pracownikiem zaczyna się od odkrywania nieznanego. Jakie są pewne obszary, które cię interesują? Co Twoim zdaniem może pozytywnie wpłynąć na Twój rozwój zawodowy? Niezależnie od tego, czy chodzi o Twój dosłowny zestaw umiejętności, czy też zdolności nietechniczne, to strategiczne myślenie będzie przykładem, że masz na myśli poważny biznes dla pracodawców.

Pracując nad tym, aby stać się bardziej wszechstronnym księgowym lub profesjonalistą w dziedzinie finansów, oto kilka konkretnych obszarów, o których należy pamiętać:

1. Stań za misją swojej firmy. Brzmi to jak brak mózgu, ale kluczowym wskaźnikiem sukcesu jest podekscytowanie Twoją pracą. Chociaż wiele osób może być entuzjastycznie nastawionych do swoich specyficznych wymagań zawodowych, prawdziwa pasja wynika z zapoznania się z misją firmy i jej ogólnymi celami. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z tymi celami, aby móc określić, w jaki sposób definiujesz swój sukces i co to oznacza dla osiągnięcia tych celów.

Na przykład, jeśli jesteś księgowym w Campbell Soup Co., może celem jest zamknięcie ksiąg z wyprzedzeniem każdego miesiąca. Zamiast myśleć o swojej pracy jako o zadaniu «skreślenia» listy rzeczy do zrobienia, zastanów się, jak ważna jest ta praca dla utrzymania sprawnego funkcjonowania organizacji. Bez twoich wysiłków, jak firma może spełnić swoją obietnicę dotyczącą promowania żywienia i bardziej zrównoważonego środowiska?

Przeformułowanie celów wokół misji firmy daje ci cel. Jeśli jesteś pełen pasji i zaangażowania w realizację tego celu, będzie on widoczny dla otoczenia i będzie miał znaczący wpływ na Twoją pracę i to, co możesz osiągnąć.

2. Rozwijać umiejętności miękkie. Doskonalenie umiejętności wymienionych w opisie stanowiska pracy jest stawką tabelaryczną w dzisiejszym świecie rachunkowości i finansów. W miarę jak technologia automatyzuje więcej zadań, wymagania stawiane podstawowemu stanowisku księgowemu są coraz bardziej wyrafinowane.

Wyzwaniem dla pracodawców jest znalezienie profesjonalistów, którzy posiadają cechy, które nie mogą być zautomatyzowane – umiejętności miękkie, takie jak komunikacja i przywództwo, które uzupełniają umiejętności techniczne. W rzeczywistości, badanie przeprowadzone przez Institute of Management Accountants i American Productivity and Quality Center wykazało, że 87% pracodawców z sektora finansowego twierdzi, że umiejętności komunikacyjne są potrzebne w ich działach.

Aby się wyróżnić i stać się nieodzownym, należy rozwijać swoje kompetencje w zakresie tych nietechnicznych umiejętności poprzez praktykę aktywnego słuchania, otwartość na krytykę i gruntowne przemyślenie dokonywanych wyborów. Rozwijając te umiejętności, pracodawcy docenią twoją zdolność do wpływania na innych, motywowania ich i zdobywania ich poparcia w celu osiągnięcia celów organizacyjnych.

3. Obejmij technologię. Groźba przejęcia technologii w zawodzie księgowego i finansowego jest powszechną obawą. Badania nad przyszłością finansów wykazały, że 78 procent ekspertów biznesowych zgadza się, że wiele standardowych procesów finansowych zostanie w przyszłości zautomatyzowanych.

Choć jest to powszechny pogląd, nie oznacza to, że nie pozostanie nic do zrobienia dla specjalistów w dziedzinie księgowości i finansów. Wręcz przeciwnie, technologie cyfrowe mają potencjał, aby podnieść poziom w dziedzinie księgowości i finansów i pozwolić profesjonalistom odgrywać bardziej strategiczną rolę w swoich organizacjach. Wykorzystując technologię do wykonywania prozaicznych, powtarzalnych zadań, będziesz miał więcej czasu na rozwinięcie bogatszego wglądu w informacje, zapewnienie zgodności i kreatywnej współpracy w dziedzinie finansów.

4. Kontynuuj naukę. W miarę jak krajobraz biznesowy ewoluuje i pojawiają się nowe przepisy, profesjonaliści muszą inwestować w swoją edukację. Powrót do szkoły na studia MBA jest zniechęcającym (i kosztownym) pomysłem dla wielu osób, które pracują już od kilku lat, ale istnieją alternatywne sposoby na kontynuowanie nauki.

Wspaniałe miejsce na początek znajduje się wewnątrz twojej firmy. Sprawdź zasoby firmy, w tym kursy szkoleniowe, webinaria i możliwości wolontariatu. Innym świetnym sposobem na pokazanie swojemu pracodawcy swojego zaangażowania w handel jest certyfikacja. Pracodawcy pokazali swoje pragnienie posiadania certyfikowanych pracowników poprzez zwiększenie wynagrodzenia – certyfikowani pracownicy zarabiają średnio 31 procent więcej niż ich niecertyfikowani koledzy.

Zapoznaj się z programami certyfikacji takimi jak CMA (Certified Management Accountant), które gwarantują, że księgowi zarządzający posiadają najbardziej krytyczne umiejętności dla zawodu księgowego.

5. Sieć. Networking nie jest tylko dla osób poszukujących pracy. Ponieważ finanse dotykają wielu, jeśli nie wszystkich, funkcji biznesowych, tworzenie sieci pozwala specjalistom od księgowości i finansów na zaangażowanie i komunikację z innymi, podobnie myślącymi profesjonalistami.

Tworzenie sieci otwiera możliwości uczenia się i rozwoju zawodowego poprzez poznawanie innych sektorów biznesu przez pryzmat finansów. Konferencje, na przykład, to świetny sposób na interakcję z inspirującymi prelegentami, kontakt z liderami branży i dzielenie się doświadczeniami z innymi aspirującymi specjalistami. Dołączenie do organizacji zrzeszających tylko członków pozwoli Ci odkryć trendy w Twoim zawodzie, spotkać się z regionalnymi radami ds. mentoringu i zwiększyć umiejętności przywódcze, a co najważniejsze, rozszerzyć swoją sieć kontaktów w celu dalszego rozwoju zawodowego.

Rozważając, na którym z tych pięciu kroków należy się skupić w 2017 roku, pierwszym krokiem jest ocena Twoich mocnych i słabych stron, tego, gdzie jesteś w swojej karierze i gdzie chcesz być w przyszłym roku. Stamtąd możesz nadać priorytet tym praktycznym rozwiązaniom i wykazać się chęcią i zdolnością do zapewnienia wartości w swojej firmie.

Ponieważ zawód księgowego wciąż się zmienia, upewnij się, że jesteś w stanie i chcesz się zmieniać wraz z nim.