5 Sprawdzone strategie wzrostu (i ich zagrożenia) dla Twojej firmy

Większość firm księgowych regularnie zastanawia się, jak mogą się rozwijać, czy to poprzez reklamę, dodawanie kolejnych klientów, oferowanie nowych usług, czy nawet próby penetracji nowej branży. Ale jak wiele firm może uczciwie powiedzieć, że poświęciły czas na stworzenie formalnej strategii?

Stworzenie planu, który określi usługi, które będziesz oferował, klientów, do których będziesz kierował, branże, które będziesz obsługiwał oraz to, jak będziesz pozycjonował swoją markę w tych branżach, jest niezwykle cenne. Może on nadać wszystkim Twoim wysiłkom solidny kierunek. Jednocześnie, jest to ćwiczenie, które często jest pełne problemów. Seksowne strategie mogą zwyciężyć nad praktycznymi.

Nowe strategie mogą wygrać z tymi, które są sprawdzone i prawdziwe. Często pojawia się zupełnie nowa strategia, ponieważ nikt w firmie nie chce być tym, który mówi: “Nie, nie powinniśmy tego robić teraz”.

Oto kolejna myśl, która rzadko się pojawia: ryzyko. Jak duże ryzyko wiąże się z Twoją strategią rozwoju?

Innymi słowy, co może pójść źle, jeśli będziesz realizował konkretną strategię i co możesz stracić? To nie jest pytanie, które często pojawia się w rozmowach o rozwoju firmy, które często budzą optymizm. Ale powinno być.

Aby pomóc ukierunkować dyskusję na temat wzrostu w Twojej firmie, oto pięć sprawdzonych strategii rozwoju Twojej firmy:

1. Zwiększenie penetracji istniejącego rynku

W świecie produktów jest takie powiedzenie: najłatwiejsza sprzedaż to klient, którego już masz. Zazwyczaj mówi się o tym w dyskusjach, które otaczają retencję, ale można też powiedzieć o rosnącej penetracji rynku.

Mówiąc prościej, rosnąca penetracja rynku to sprzedaż większej ilości usług klientom, których już posiadasz. Może to być świetna strategia, ponieważ zwiększa ona przychody bez wysiłku i kosztów pozyskiwania nowych klientów.

Ale nie jest to bez ryzyka. Sprzedaż stale rosnącej kwoty do tej samej puli klientów może być trudna dla klientów i Twojej firmy. Rzeczywiście, badania przeprowadzone przez moją firmę pokazują, że niewielu klientów rozumie cały zakres dostępnych dla nich usług, a proces edukacji nie zawsze jest łatwy. Klienci mogą kojarzyć Twoją firmę z jedną usługą, ale nie z inną. Jest to niezwykle powszechny problem.

2. Oferowanie Twoich usług na nowych rynkach

Jest to niezwykle powszechna strategia. Jeśli twoja firma dobrze sobie radzi na rynku A, to zrozumiałe jest, że dobrze poradziłaby sobie również na rynku B, prawda? Nie zawsze.

Chociaż istnieje wiele okoliczności, w których ma to sens, ryzyko może być znaczne. Na początek, kształcenie i pielęgnowanie nowej publiczności kosztuje pieniądze i czas. Czy masz wystarczająco dużo obu, aby dostrzec znaczące korzyści?

Niedofinansowanie jest bardzo częstym błędem. Istnieje również ryzyko osłabienia marki. Jeśli Twoja firma jest powiązana z określoną branżą, nie chcesz odciągać od niej uwagi, chyba że wiesz, że jest nowy biznes do zdobycia.

3. Tworzenie alternatywnych kanałów dystrybucji

Jest to wspólna strategia w świecie produktów, o wiele mniej powszechna w usługach profesjonalnych. Ale ona istnieje.

Na przykład, jeśli firma współpracuje ze stowarzyszeniem handlowym lub organizacją biznesową w celu sprzedaży usług, jest to alternatywny kanał dystrybucji. Jest to coś, co znajduje się poza Twoimi głównymi działaniami marketingowymi. Ryzyko w tym przypadku jest mniejsze i wiąże się przede wszystkim z tym, czy czas i wydatki związane z tym wysiłkiem usprawiedliwiają nabycie nowego biznesu.

W naszym przykładzie partnerstwa, relacje te mogą być często bardzo czasochłonne. Jeśli nie przynoszą one dochodów, stają się drenażem zasobów.

4. Opracowanie nowych usług

Jest to jeden z celów wielu firm, ponieważ często pojawiają się nowe możliwości. Na przykład, nowe zasady dotyczące uznawania dochodów mogą prowadzić do powstania pomysłu na usługi w zakresie uznawania dochodów. Powstaje pytanie, czy pomysł ten powinien zostać zrealizowany.

Prawdę mówiąc, ryzyko związane z nowymi usługami jest znaczne. Po pierwsze, istnieje koszt alternatywny. Co mógłbyś zrobić, gdybyś nie poświęcał swojego czasu na rozwój nowych usług? Więcej marketingu? Optymalizacja systemu? Więcej płatnych godzin? Wszystko to mogłoby zapewnić szybszą ścieżkę do większych przychodów.

Istnieje również wyzwanie stworzenia usług, które są komplementarne w stosunku do tego, co oferujecie teraz. Tylko dlatego, że Twoja firma postrzega je jako takie, nie oznacza, że Twoi klienci będą się czuli tak samo.

Jest też rozcieńczanie marki, o czym nie mówi się często. Rozszerzając usługi, z których jesteś znany, możesz stracić związek z podstawowymi usługami, które sprawiły, że Twoi klienci zatrudnili Cię w pierwszej kolejności.

5. Sprzedaż nowych usług na nowe rynki

Jest to najbardziej ryzykowna strategia ze wszystkich, ponieważ wszystko jest dla Państwa firmy nowe: zarówno rynek, jak i produkt. W najbardziej ekstremalnych przypadkach, w zasadzie zakładasz nowy biznes. Oczywiście, w odpowiednich warunkach może to być lukratywne. Ale zanim pójdziesz tą drogą, bądź bardzo ostrożny.

Podsumowanie

Jak widać, każda strategia niesie ze sobą ryzyko. Jednak stopień ryzyka może się znacznie różnić w zależności od sytuacji firmy i sposobu realizacji strategii.

Jak można zmniejszyć ryzyko we wszystkich tych strategiach? Jednym słowem: badania.

Badając wcześniej swoje ruchy, testując hipotezę i tworząc dowód na każdą koncepcję, można drastycznie zmniejszyć szanse, że pójdziesz złą drogą. A jeśli znajdziesz się na złej drodze, korekta nie będzie kosztować wiele pieniędzy ani czasu.