5 (Więcej) Prawie bezbolesne sposoby na znalezienie nowych klientów

Każdy chce nowych klientów. Nie chcesz jednak tylko każdego nowego klienta, ale osoby, z którymi możesz nawiązać długotrwałe relacje.

Ostatnio przyjrzeliśmy się pięciu prawie bezbolesnym sposobom na znalezienie nowych klientów. Dziś przyjrzymy się jeszcze pięciu. Po pierwsze, określmy, co sprawia, że strategia jest bezbolesna: Nie wymuszasz od nikogo karty, a zimne wołanie też.

Nie błagasz ani nie prosisz o przysługę, więc gdzie jest «prawie bezbolesny»? Być może wydajesz trochę pieniędzy, ale wyniki nie będą natychmiastowe.

Kładziesz podwaliny, rzucasz szeroką siatkę dla nowego biznesu. To wymaga czasu, ale można to zrobić.

Oto dodatkowe pięć miejsc, których być może nie rozważałeś:

1. Byli klienci i oferty, które straciłeś

Trochę wygrywasz, a trochę tracisz. Klienci skaczą ze statku, bo myślą, że mogą to zrobić sami, albo ktoś im obiecuje świat. Często o nich zapominamy. Ale jeśli chcesz zbudować swoją bazę klientów ponownie, mogą być jednymi z pierwszych osób, do których sięgniesz.

Jak : Zbuduj listę. Zadzwoń do nich i zrób krótką rozmowę.

Co dalej? Rozumiesz, dlaczego odeszli (lub poszli z propozycją innej firmy). Mieli swoje powody. Byli dla ciebie ważnym klientem. Podobała ci się praca z nimi. Chciałeś być pewien, że wszystko się ułożyło tak, jak chcieli.

Tact : Często tak nie jest. Duma powstrzymywała ich przed powrotem i przyznaniem się do błędu. Spotkałeś ich w połowie drogi.

2. Skargi

Proszenie o skierowanie może być niezręczne. Czasami wydaje się, że prosisz o przysługę. Klienci nie chcą wychodzić na prostą polecając cię w przypadku, gdy osobowości nie zazębiają się. Wszyscy znają osoby składające skargi. Kiedy człowiek ma problem, to ludzka natura chce mu pomóc.

Jak : Zapytaj swoich klientów będących właścicielami firmy, którzy wiedzą, kto skarży się na ich rachunkowość lub kto uważa, że ich firma płaci za dużo podatków. Weź pod uwagę osoby, które próbowały zrobić to na własną rękę i znalazły się ponad ich głowami.

Co dalej? Byłbyś interesujący w rozmowie z nimi. Zatrzymaj się tam. Przejdźmy do następnego tematu.

Takt : Zapytałeś, czy znają kogoś, kto ma problem w twojej dziedzinie wiedzy. Byłbyś chętny do pomocy. Teraz ludzie postrzegają przywołanie twojego nazwiska jako korzyść.

3. Ludzie, którzy chodzą na twoją siłownię

Znasz wielu ludzi. Czy oni wiedzą, kim jesteś, co robisz i dlaczego jesteś dobry? Co ty o nich wiesz?

Jak : Należysz do siłowni w pobliżu biura. Chodzisz kilka razy w tygodniu w tym samym czasie. Miejsce jest zawsze spakowane. Zakładasz słuchawki i skupiasz się.

Co dalej? Kup trochę sprzętu treningowego z nazwą firmy. Jeśli jesteś właścicielem firmy, to jest to niedrogie, aby mieć trochę makijażu. Zdejmij słuchawki. Porozmawiaj ze znajomymi twarzami. Zwróć uwagę na wiadomość na ich koszulkach. Z czasem zapytaj, co robią. Koszulka często daje wskazówkę. Prawdopodobnie odwdzięczą się za to.

Tact : Gustowne logo nad Twoim sercem sprawia, że jesteś chodzącym billboardem. Jest ono subtelne. Jest to powszechna praktyka dla ludzi na siłowni, aby zrobić małą rozmowę. Stopniowo, każdy dowiaduje się, co robisz.

4. Klienci, którzy mają przejść na emeryturę

Jeśli oprócz standardowej pracy związanej z wypełnianiem deklaracji podatkowych oferujesz usługi doradcze, prawdopodobnie pomagasz klientom zaplanować przejście na emeryturę. Możesz nawet zapewnić bezstronne doradztwo inwestycyjne, które nie jest specyficzne dla danego produktu. Ma to wartość. Lunch jest miejscem, gdzie można przekazać tę wiadomość.

Jak : Zaproś na lunch klienta, który wkrótce przejdzie na emeryturę. Poproś go o przyprowadzenie dwóch kolegów, którzy przejdą na emeryturę w ciągu najbliższych kilku lat. Uspokójcie się i zamówcie lunch.

Co dalej? Podnieść szklankę mrożonej herbaty i wznieść toast za ich emeryturę. Zapytaj, co będą robić pierwszego dnia. Prawdopodobnie podziękują ci za rolę, jaką odegrasz w doprowadzeniu swoich kaczek do porządku, aby były wygodne. Pozostali przy stole słyszą to niechciane poparcie. Zdają sobie sprawę, że potrzebują tej samej pomocy.

Tact : Nie sprzedajesz. Twój szczęśliwy klient wykonuje całą pracę bez żadnego treningu i podpowiedzi.

5. Inni patroni w Twoim ulubionym miejscu na lunch

Prezes banku podzielił się tym pomysłem. Robił to od kiedy zaczął jako oficer kredytowy i kontynuował to przez całą swoją karierę. Opiera się na logice, że właściciele małych firm nie mają stołówek firmowych. Jadają spokojnie lunche w fantazyjnych restauracjach. Chwytają się szybko w jadłodajniach i obiadówkach. Ty też musisz jeść.

Jak : Znajdź miejsce na obszarze o dużej koncentracji małych firm. Musi mieć ladę z stołkami. Codziennie jeść o tej samej porze. Usiądź na stołku.

Co dalej? Bądź przyjazny. Porozmawiaj z ludźmi siedzącymi w pobliżu. Nie pchajcie się do interesów. Będą pytać, co robisz. Stałeś się częścią tkanki tego miejsca. Zaczną zadawać pytania biznesowe.

Takt: Jesteś miłą osobą, która nie popycha do interesów. Jesteś akceptowany jako równorzędny, a nie tani profesjonalista, na którego nie mogą sobie pozwolić.

Więc jest twoje pięć dodatkowych strategii. Nie rozdano żadnych kart. Nie zażądano żadnych przysług, a koszty, jeśli są, są niskie. To może zająć trochę czasu, ale nowy interes przyjdzie ci na rękę.