7 Taktyka marketingu i PR dla małych firm księgowych

Nawet jeśli prowadzisz małą firmę księgową, powinieneś przeznaczyć pewną część swoich zasobów na marketing swoich usług. A to nie oznacza nawet pieniędzy – marketing nie musi dużo kosztować, ale potrzeba trochę czasu, aby opracować strategię, która działa. Pewne inwestycje będą konieczne – nie można zarabiać pieniędzy bez uprzedniego zainwestowania kilku. Jak uchwycić swój udział w rynku i przyciągnąć nowych klientów do swojego małego biznesu? Oto siedem inteligentnych taktyk marketingowych i PR dla małych firm księgowych.

1. Rozkołysz swój profil LinkedIn

Pewnie masz profil na LinkedIn, ale kiedy ostatni raz go aktualizowałeś? Zgadza się, prawdopodobnie minęły już wieki. To poważny błąd, ponieważ LinkedIn jest uważany za najpopularniejszą profesjonalną sieć na świecie. Cała zawartość LinkedIn jest przeszukiwalna, więc aby móc ją znaleźć przez potencjalnych klientów biznesowych, Twój profil musi zostać zoptymalizowany.

Upewnij się, że stworzyłeś świetny nagłówek, który zawiera słowa kluczowe opisujące Twoją pracę. Musi on być interesujący i chwytliwy – w końcu jest wyświetlany tuż obok Twojego imienia. Upewnij się, że Twoje zdjęcie profilowe jest aktualne i profesjonalne. Napisz streszczenie i wklej je do sekcji biografii lub CV swojego profilu, upewniając się, że jest na czasie i dobrze napisane. W sekcji danych kontaktowych umieść łącza do wszystkich swoich profili w mediach społecznościowych. Poproś współpracowników i klientów o rekomendacje.

2. Uczestnictwo w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to najlepsze platformy do rozpoczęcia działań marketingowych. Profil na LinkedIn to za mało, więc rozejrzyj się, które sieci są popularne w Twojej niszy. Poszerz swoją obecność, zakładając profile i aktywnie uczestnicząc w życiu społeczności. Upewnij się, że regularnie aktualizujesz swój status, oferujesz pomocne porady w rozmowach online i dzielisz się swoją wiedzą.

Twitter

Jeśli już ustawiłeś oczy na Twitterze, powinieneś ustanowić pewną rutynę tweetingu – najlepiej jest użyć pakietu do zarządzania społecznego, aby wstępnie zaplanować swoje tweety. Tweetowanie pomoże Ci zbudować społeczność zwolenników. Wszystkie treści w Twoich postach są przeszukiwalne, więc użyj słów kluczowych z Twojej niszy, aby znaleźć.

Facebook

Facebook może być dobry dla Ciebie, ale zanim założysz profil, upewnij się, że nie masz nic przeciwko udostępnianiu danych osobowych. Aby stworzyć stronę biznesową, musisz najpierw założyć profil osobisty. Będziesz również potrzebował czasu na aktualizację strony – możesz to zrobić za pomocą narzędzia do zarządzania mediami społecznościowymi.

Pinterest

Pinterest to ciekawa opcja. Dziś sieć jest gigantem w produkcji, zyskując coraz większą popularność wśród różnych grup odbiorców. Treść jest całkowicie przeszukiwalna, więc używaj jej do przypinania najlepszych treści, takich jak wpisy na blogu, prezentacje Slideshare lub wpisy gości.

YouTube

Rozważałeś kiedyś założenie konta w YouTube? Pewnie tego nie wiesz, ale YouTube jest drugą co do popularności wyszukiwarką po Google. Produkując własne filmy za pomocą smartfona lub narzędzia do edycji wideo, z łatwością stworzysz swój własny kanał, aby promować swoją wiedzę na temat treści w różnych formach.

3. Poproś swoich obecnych klientów o skierowanie

To świetny pomysł, aby poprosić osoby i firmy, z którymi obecnie współpracujesz, aby poleciły Cię znajomemu lub współpracownikowi. Jeśli współpracowałeś z nimi wspaniale, powinno to być coś, co będą chcieli dla Ciebie zrobić – poproszenie ich nie będzie Cię kosztowało pieniędzy ani wysiłku.

Jeśli masz powracającego klienta, rozważ udzielenie mu zniżki. Możesz również oferować promocje dla klientów, którzy przyprowadzają nowych klientów – np. zdejmij 10% z miesięcznego ratingu.

4. Sieć z ludźmi w twoim sektorze

Nawet jeśli księgowi nie są typowymi typami ekstrawertyków, mogą sobie poradzić z ich ludźmi. Nie możesz ukryć się w swoim biurze i po prostu oczekiwać, że zadzwoni telefon. W dzisiejszych czasach większość księgowych lubi być aktywna w swojej niszy i sieci z perspektywami biznesowymi w tej dziedzinie.

Jeśli lubisz pracować z projektantami mody i innymi twórcami, powinieneś zajrzeć do sieci, aby znaleźć lokalne spotkania dla ludzi z tego sektora i uczestniczyć w tych spotkaniach, aby poznać więcej osób w branży. Mieszanie się z tą partią zajmie trochę czasu, ale twój wysiłek zostanie zwrócony, gdy tylko połączysz nowych klientów w swoje usługi.

5. Podziel się historiami sukcesu i studiami przypadków

Kształtuj i pielęgnuj relacje z klientami – dzięki temu będziesz miał okazję zebrać historie o wyzwaniach księgowych, z którymi firmy borykają się na co dzień. Dzielenie się nimi wraz z rozwiązaniami, które zaproponowałeś i wdrożyłeś, będzie działać jako studium przypadku i historia sukcesu w jednym, demonstrując Twoją wiedzę.

Oczywiście, nazwiska klientów nie mogą być ujawniane w takich dyskusjach, ale te problemy mogą stać się podstawą pomocnych postów na blogach, którymi można następnie dzielić się w mediach społecznościowych. Jest to bez wątpienia najlepsza podstawa dla Twojego content marketingu. Ciekawe wyzwania i nietypowe rozwiązania pokażą wszystkim Twoją wiedzę i możliwości.

6. Stwórz świetną stronę firmową

Jeśli uważasz, że wystarczy prosta strona internetowa, to popełniasz ogromny błąd. Kiedy ostatni raz dodałeś nową treść na swojej stronie? Jeśli nie aktualizowałeś jej przez jakiś czas, nie możesz oczekiwać, że zajmie wysoką pozycję w rankingach wyszukiwarek. Oto jak zmodernizować swoją stronę, aby przyciągnąć nowych klientów i zaoferować wciągające doświadczenie dla odwiedzających.

Upewnij się, że dodajesz dane kontaktowe w miejscu, które jest łatwo rozpoznawalne na Twojej stronie. Dodaj linki do swoich profili w mediach społecznościowych. Najlepiej, aby podstawowe treści były krótkie, maksymalnie 2 lub 3 akapity. Korzystaj z projektu, który budzi zaufanie do ludzi – szablonowa strona jest w porządku, ale tylko tak długo, jak długo ogrzewasz ją dostosowaną treścią.

Jeśli nie chcesz wydawać zasobów na profesjonalnych webmasterów i programistów, po prostu użyj WordPressa. Jest to przyjazna dla użytkownika platforma, która pozwala na zmianę każdego aspektu Twojej strony w ciągu kilku minut.

7. Opracowanie strategii marketingowej

Wreszcie, każdy księgowy potrzebuje solidnego planu marketingowego. Trzeba opracować mapę drogową do sukcesu i ustalić podstawowe zasady komunikowania się z potencjalnymi klientami. Ten rodzaj planu pomoże Ci stworzyć profile klientów i zebrać wiele cennych informacji dla dalszych działań marketingowych.

To oczywiste, że bez planu i zdefiniowanego procesu marketingowego nie będziesz w stanie śledzić i mierzyć swojego sukcesu i zwrotu z inwestycji. A to jest coś, co każdy księgowy lubi wiedzieć. Potrzebujesz niezawodnego mechanizmu oceny sukcesu, a strategia marketingowa będzie Twoim najlepszym źródłem informacji.

Firmy księgowe są często uważane za jedną z nudnych branż, które nie mają nic do zaoferowania w marketingu treści i nie mają potencjalnych sposobów na zaangażowanie perspektyw biznesowych. Ale to po prostu nie jest prawda. Istnieje wiele ras specjalistów księgowych, którzy chcą być związane z określonymi branżami – marketing Twoich usług do grupy docelowej pomoże Ci wyspecjalizować się i poznać w tych kręgach jako profesjonalista o wysokich kwalifikacjach i znacznej wiedzy.