8 Lekcje, których uczysz się Ty i Twoi klienci obserwując Downton Abbey

To nie jest żart. Widzowie tego wysokiej klasy kostiumowego dramatu PBS, który ma miejsce około stu lat temu, mogą być bardzo prawdopodobni, jeśli chodzi o demografię Twoich klientów. Spójrzcie, kto jest głównym sponsorem korporacyjnym: Viking River Cruises, który powiedział The New York Times , że «nasz demograficzny jest zamożny Baby Boomers 55+.» To duża grupa: ponad 10,1 miliona widzów obejrzało pierwszy odcinek piątego sezonu na początku stycznia. Czy wasi klienci są w tej grupie? A może chciałbyś do nich dotrzeć? Przyjrzyjcie się uważnie i zobaczcie, czy Downton może dać Waszym klientom cenne lekcje finansowe.

Kto jest kim?

Downton Abbey śledzi życie fikcyjnej rodziny Crawleyów, którzy mieszkają w wielkim angielskim domu na wsi. Pięć serii przywiodło nas od 1912 roku do połowy lat dwudziestych. Downton ma ponad 64 znaki, ale nowoprzybyły musi tylko znać sześć, aby móc udzielić kilku cennych lekcji finansowych.

  • Robert Crawley-Hrabia Grantham, władca dworu.
  • Cora Crawley-Lady Grantham, jego żona urodzona w Ameryce.
  • Matka Violet Crawley-Robert, hrabina Dowager.
  • Mary Crawley-Earl i najstarsza córka lady Grantham.
  • Matthew Crawley-Third kuzyn, dziedzic tytułu, później mąż Maryi.
  • Tom Branson – żyjący mąż Sybilli (córka nr 3) i zarządca majątku

Osiem lekcji, których Twoi klienci mogą się uczyć z Downton Abbey

Rodzina Crawleyów jest zarządcą posiadłości, ponad 1000 akrów gruntów rolnych wraz z wsią, dzierżawcami, strażą pożarną i tak dalej. Ich rolą w życiu jest utrzymanie majątku w stanie nienaruszonym i przekazanie go następnym pokoleniom. Prowadzi to do ich bezpośredniej troski, znalezienia odpowiedniego męża dla Mary Crawley, więc majątek pozostaje w rodzinie.

Lekcja pierwsza: Bycie bogatym nie czyni cię mądrym. Granthamsowie mogą znać Astorów w Nowym Jorku i arystokrację w Anglii, ale są bardzo złymi menedżerami finansowymi. Upadek gospodarki rolnej skazał wiele posiadłości ziemskich w Anglii. Robienie rzeczy tak, jak zawsze, nie jest biznesplanem. Wiadomość: Klienci mają własne firmy. Środowisko się zmienia. Czy zwracają uwagę i odpowiednio się dostosowują?

Lekcja druga: Nigdy nie jest za wcześnie na planowanie przestrzenne. W trzecim sezonie Matthew Crawley ratuje majątek, wstrzykując dużą ilość gotówki, którą otrzymał w ramach spadku po rodzinie zmarłej narzeczonej. Posiadłość znów się uniosła. Robert uczynił Matthew współwłaścicielem. W ostatnim odcinku sezonu trzeciego Matthew zginął w wypadku samochodowym. Wiadomość: Klienci z aktywami o wartości ponad 5,43 miliona dolarów muszą się poważnie martwić o podatki od nieruchomości. Dobrze zarządzane aktywa mają tendencję do wzrostu. Ignorowanie tego problemu tylko pogarsza sytuację.

Lekcja trzecia: To wszystko o podatkach. Kiedy po śmierci Mateusza stały się należne podatki od śmierci, lord Grantham zmagał się z alternatywą sprzedaży ziemi lub przeniesienia długu i spłacenia zobowiązania w czasie. Tom Branson argumentował, że sprawne prowadzenie majątku powinno zapewnić niezbędne przepływy pieniężne na spłatę długu. W latach dwudziestych XX wieku Anglia mogła rozciągnąć się w czasie, ale nie mogła negocjować w dół rachunku. Wiadomość: Zrozumieć różnicę między dobrym i złym długiem.

Lekcja czwarta: Bycie wolnym do zmian może być katastrofalne. Jeszcze za życia i współwłaściciel posiadłości, Matthew, wyszkolony jako prawnik, bada konta i zdaje sobie sprawę, że posiadłość traci pieniądze. Chce wprowadzić rolnictwo na dużą skalę i hodować owce. Oznacza to wykupywanie dzierżawionych rolników, których rodziny uprawiają ziemię od pokoleń. Robert balkuje przez kilka odcinków i w końcu się zgadza. Majątek jest ratowany, podczas gdy inne majątki nie. Wiadomość: Przy prowadzeniu dużego biznesu, przetrwanie firmy jest najważniejsze. W tym samym czasie wiele osób zależy od firmy w zakresie zatrudnienia. Właściciele muszą myśleć długookresowo i robić najlepiej jak potrafią w krótkim okresie dla ludzi dotkniętych zmianami.

Lekcja piąta: Respektowanie wartości porady. Jak lord Grantham wpadł w finansowe tarapaty? Zdecydował się zainwestować w kanadyjską kolej, co było dobrym pomysłem i stworzył skoncentrowaną pozycję. Założyciel zginął, a kolej była zagrożona bankructwem. Albo nie poprosił o radę swojego maklera, albo postanowił ją zignorować. Wiadomość: Jeśli płacisz ekspertowi za radę, to dobrze jest się nią kierować.

Lekcja szósta: Zachowaj małżonków na obrazie. Cora Crawley, pierwotnie amerykańska dziedziczka, wniosła pieniądze do rodziny, gdy wyszła za mąż za Roberta. Po usłyszeniu o ich finansowym zacięciu, widzi natychmiastowe rozwiązanie: «A co z moimi pieniędzmi?» Robert wspomina, że też ich nie ma. Wiadomość: Wcześniejsze pokolenia przyjęły role: Ktoś zarabiał i zajmował się pieniędzmi; ktoś inny prowadził dom i wychowywał dzieci. Dziś ten drugi ktoś musi albo zostać zatrzymany na obrazku, albo włożyć się do niego.

Lekcja siódma: Masz swoją własną emeryturę. Kiedy Robert miał problemy finansowe, sprzedaż nieruchomości staje się niepożądaną opcją. Rodzina może przeprowadzić się do mniejszej nieruchomości, Downton Hall, której mniejsza skala wymagałaby mniejszego personelu domowego. Tradycyjnie personel gospodarstwa domowego przez większość życia pracował na służbie, a następnie przeszedł na emeryturę do domków na terenie posiadłości. Gdyby jednak nieruchomość została sprzedana, wiele osób mogłoby stracić pracę. Wiadomość: Dziś wiele osób nadal ignoruje planowanie emerytalne, zakładając, że rząd lub ich firma będzie je zapewniać. Te źródła dochodów mogą odegrać pewną rolę, ale ostatecznie każdy z nas jest odpowiedzialny za planowanie własnej emerytury.

Lekcja ósma: Lojalność ma wartość. Zgodnie z brytyjską tradycją, rodzina Crawley’ów nie zmieniała zbyt często dostawców usług. Tkwili w profesjonalnych relacjach z pokolenia na pokolenie. W konsekwencji otrzymywali spektakularne usługi i dużo uwagi. Kiedy mają pytania prawne, do ich domu przychodzi ich adwokat, George Murray. Message: Długotrwałe relacje wiążą się z zaufaniem i innymi wartościami niematerialnymi, które sprawiają, że zmiana dostawcy nie wchodzi w grę.

Te koncepcje nie będą wymagały wielu wyjaśnień. Twoi klienci «dostają to», gdy włączają telewizory w niedzielę wieczorem na następną ratę Downton Abbey.

O autorze:

Bryce Sanders jest prezesem Perceptive Business Solutions Inc. w New Hope w Pensylwanii. Prowadzi on szkolenia z zakresu pozyskiwania klientów HNW dla branży usług finansowych. Jego książkę «Captivating the Wealthy Investor» można znaleźć na Amazon.com.