9 Wskazówki dla firm księgowych, które zamierzają utrzymać się na rynku.

We wszystkich obszarach dzisiejszego biznesu samozadowolenie jest zabójcze i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w sektorze księgowości.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, księgowi starają się przenieść swoją firmę na wyższy poziom i uzyskać miejsce na szybko zmieniającym się rynku. Oto dziewięć wskazówek, które pomogą twojej firmie utrzymać się na właściwym miejscu w ciągłej, ciągle zmieniającej się erze cyfrowej, i które miejmy nadzieję uspokoją wszelkie obawy przed pozostawieniem ich w tyle:

1. Przestań próbować robić wszystko (i nic z tego dobrze). Podatki, audyt, księgowość, usługi doradcze … lista tego, co mógłbyś zaoferować klientom idzie dalej i dalej. Najlepszy sposób na postawienie roszczenia w wysoce konkurencyjnym środowisku? Znajdź niszę i wykonaj z pewnością. Nie musisz być wszystkim dla wszystkich, a w końcu prawdopodobnie lepiej, jeśli nie jesteś.

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie działalności w nowej linii biznesowej, powołaj liderów zespołu, którzy przejmą na własność. Jeśli to możliwe, poszukaj wewnętrznie kogoś o istniejącej reputacji i pasji do usług (np. chmura, kontroler, księgowość itp.).Dzieląc i podbijając swoje oferty, możesz upoważnić każdy zespół do stania się “najlepszym z najlepszych” w tej konkretnej dziedzinie. Twój zespół (miejmy nadzieję) sprosta temu wyzwaniu, a klienci będą kojarzyć Twoją firmę z wysoką jakością i fachowością.

2. Wyznaczyć rozsądne cele rentowności dla nowych linii biznesowych. Obecnie 94 procent przedsiębiorstw postrzega swoją firmę CPA jako doradcę strategicznego, co daje firmom wiele możliwości zapewnienia większej wartości i lepszego wykorzystania ich relacji. W miarę jak firmy księgowe wprowadzają nowe oferty, zespoły muszą odpowiednio wyznaczać cele zysku. Bądź realistą i wiedz, że większość nowych linii biznesowych nie będzie rentowna przez pierwsze dwa lub trzy lata. Podczas gdy firma może być przyzwyczajona do ustalania celów w zakresie wykorzystania i rozliczania bardziej dojrzałych linii biznesowych, należy stworzyć nowe wskaźniki, aby ocenić wyniki nowych linii biznesowych.

Istnieje poziom inwestycji, który jest wymagany do rozpoczęcia nowej linii biznesowej, a często trzeba będzie zupełnie nowego sposobu myślenia, aby zainwestować w zespół, który początkowo nie jest rentowny. Pamiętaj, aby nagradzać zespół, który wykonuje dobrze, nawet jeśli rentowność nie jest na poziomie bardziej dojrzałych linii biznesowych. Miałeś lata, aby pozwolić na dojrzewanie praktyk w zakresie audytu i podatków, więc pamiętaj, aby ponownie przemyśleć swoją zyskowność, cele i ramy czasowe przy wprowadzaniu nowej oferty.

3. Przyjęcie kanałów komunikacyjnych nowej generacji. Dzisiejsza era cyfrowa i społeczna drastycznie zmienia sposób, w jaki klienci chcą komunikować się z księgowymi. Bez wątpienia nadszedł czas, aby ponownie ocenić, jak się komunikować i jakie narzędzia należy wykorzystać. Tysiąclecia będą obejmować więcej niż jednego na trzech dorosłych Amerykanów do 2020 roku (i 75 procent siły roboczej do 2025 roku). Aby zachować aktualność, branża księgowa musi dostosować się do swoich preferencji komunikacyjnych.

Czy wiesz, że Slack ostatnio osiągnął poziom 500.000 użytkowników i jest zgłaszany jako najszybciej rozwijająca się aplikacja biznesowa w historii? A ostatnie badania wykazały, że aplikacja “telefoniczna” na smartfony jest piątą najczęściej używaną aplikacją wśród ogółu społeczeństwa. Nowe oprogramowanie, narzędzia i urządzenia zajmują miejsce bardziej tradycyjnych form komunikacji, a nadążając za tym, jak punkt kontaktowy woli się komunikować, będziesz twierdzić, że jesteś firmą zorientowaną na technologię i myślącą przyszłościowo.

4. Przestań zabijać drzewa – zezwolenia online są w porządku. Dzisiejsi profesjonaliści są w ruchu. Nowa technologia sprawia, że ludziom jest łatwiej niż kiedykolwiek pracować gdziekolwiek i kiedykolwiek. Według Bureau of Labor Statistics 24 procent profesjonalistów pracuje zdalnie, a 68 procent spodziewa się, że w przyszłości. Nadszedł czas, aby firmy dostosowały się do tego połączonego i mobilnego świata.

Na przykład, przyspieszenie zamówienia przez FedEx jest kosztowne i czasochłonne dla księgowych – nie wspominając już o archaiczności dla tych po stronie odbiorcy. Jeśli potrzebujesz podpisu, dlaczego nie zdecydujesz się na zatwierdzenie online przy użyciu technologii takich jak Docusign lub HelloSign? Albo, jeśli potrzebujesz wysłać plik, użyj Google Docs lub Slack, aby umożliwić natychmiastową dostawę i skrócić czas reakcji.

5. Obejmij spotkania wirtualne. Ile czasu Twój zespół poświęca na przygotowania, jazdę do, znalezienie parkingu i powrót z posiedzeń? Dziewięćdziesiąt cztery procent zgadza się, że wideokonferencje zwiększają produktywność, ale wiele tradycyjnych firm nadal nie stosuje się do tych interakcji twarzą w twarz. Narzędzia do prowadzenia wideokonferencji (takie jak Zoom i Skype) stanowią ekonomiczną alternatywę, która nadal zapewnia cenną komunikację i współpracę twarzą w twarz. Oszczędzaj czas wewnątrz firmy i zwiększaj wartość swoich klientów, decydując się na spotkania online, gdy tylko jest to możliwe.

6. Przestań postrzegać chmurę jako swojego wroga. Obecnie 93 procent księgowych z małych i średnich przedsiębiorstw twierdzi, że może dodać wartość do istniejących relacji z klientami poprzez odwrócenie uwagi od zautomatyzowanych zadań, jednak tylko 15 procent mniejszych firm księgowych przyjęło technologię chmury. Ta ogromna dysproporcja stanowi szansę dla firm, które chcą się zmodernizować i iść naprzód.

Jeśli nie dokonasz przełączenia w celu usprawnienia procesów wewnętrznych, prawdopodobnie poczujesz nacisk ze strony klientów. Boisz się zaangażować w chmurę? Zacznij powoli badać potencjalne rozwiązania poprzez darmowe testy. Następnie, zidentyfikuj dobrze dobranych klientów do udziału w programie pilotażowym chmury, aby przetestować swoją nową ofertę.

7. Partner z mniejszymi, lepszymi firmami technologicznymi. Dzisiejszy ekosystem technologii księgowych jest co najmniej ekspansywny. Podczas gdy właściwe technologie mogą zaoszczędzić czas i zwiększyć zyski, wiele firm cierpi z powodu tego, co nazywamy “przeciążeniem aplikacji”.Może to być męczące dla firmy, która chce pozostać aktualna, a także może skończyć się krzywdą, zamiast pomóc, przyspieszyć podstawowe zadania administracyjne lub poprawić usługi.

Księgowi muszą przebić się przez hałas i zobowiązać się do współpracy z bardziej strategicznymi partnerami technologicznymi. Zacznij od przeprowadzenia dokładnych badań, przetestowania rozwiązań przed ich przyjęciem, a następnie przemyślenia każdego potencjalnego partnera, mając na uwadze cele swoich klientów. Po zawężeniu listy, możesz zapewnić większe zaangażowanie i stworzyć głębsze relacje z najlepszymi partnerami technologicznymi, aby wzbogacić swoje portfolio usług.

8. Zainwestuj w swoich ludzi poprzez certyfikację technologii. Aby osiągnąć sukces, potrzeba nie tylko odpowiednich narzędzi – potrzeba również silnego zespołu, który będzie chciał się dostosować i wykorzystać nowe technologie. Gallup identyfikuje “możliwości uczenia się i rozwoju” jako jeden z trzech najważniejszych czynników w zachowaniu tysiącleci. A ponieważ utrzymanie jest krytyczną miarą sukcesu firmy, inwestowanie w swój zespół jest bezsilne.

Prawdopodobnie posiadasz infrastrukturę do szkolenia swoich ludzi, ale nie zapominaj o technologii. Zastanów się nad certyfikowaniem swojego zespołu w każdym obsługiwanym przez Ciebie systemie (np. QuickBooks, Xero, NetSuite, Intacct, itd.). To pokazuje twoje zaangażowanie w długoterminowy sukces twojego zespołu, a jednocześnie od razu odróżnia cię od firm pozostających w tyle.

9. Outsource your non-core services. Dla firm księgowych poszukujących skali, outsourcing wszystkiego, co nie mieści się w zakresie Twoich usług podstawowych jest koniecznością. Oddaj to, czego nie ma w sterówce firmy, aby Twój zespół księgowy mógł skupić się na tym, w czym jest najlepszy – na rachunkowości.

Prosimy naszych klientów o to samo, jeśli chodzi o ich księgowość (co prawdopodobnie nie jest ich podstawowym zadaniem). Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci zarządzać Twoimi zadaniami pozaprogramowymi, takimi jak marketing, planowanie czy sprzedaż.

Wniosek

Dla firm księgowych, które chcą utrzymać swoją pozycję na rynku, kluczowe jest dostosowanie się do zmieniającego się rynku. Zmodernizuj swoją praktykę poprzez doskonalenie podstawowych kompetencji, wykorzystanie odpowiednich technologii, ewolucję sposobu komunikowania się i zainwestuj w swój zespół.