A Case for Accountants Becoming Financial Planners

Księgowi i inni specjaliści finansowi wiedzą, że gyringi na rynkach finansowych skłaniają wielu klientów do szukania porad w zakresie zarządzania pieniędzmi. Wiele z tych próśb dotyczy wskazówek, jak i kiedy wydać pieniądze.

Osobiście, w spisie moich klientów znajduje się para, do której zadzwonię do Flavii i Rudolpha Colmanów. Niedawno spotkała się ze mną, aby doradzić, jak radzić sobie z problemami małżeńskimi wynikającymi z gwałtownych różnic z mężem, jak powinni wydawać pieniądze.

Flavia odrzuca jego obawy. Sposób, w jaki ona to widzi, jest rozsądny dla nich, aby czuć się swobodnie, zwłaszcza gdy porównuje ich statystyki finansowe z prawie wszystkimi ich sąsiadami.

A dlaczego nie miałaby? Ich roczne zarobki są w połowie sześciocyfrowe; przenieśli ponad $1,000,000 do sponsorowanych przez pracodawcę 401(k) i innych programów emerytalnych; ich dom dotarłby na północ od $900,000; a oni już odłożyli około $150,000 w funduszach edukacyjnych dla swoich młodych ludzi, jeden w wieku pięciu lat, a drugi w wieku jednego.

Co szczególnie irytuje Flavię, gdy Rudolph wielokrotnie opowiada o swoich obawach, że w każdej chwili może stracić pracę i być bez pieniędzy, by związać koniec z końcem, o obawach, które tłumaczą, mówi, dlaczego jest nieugięty w swojej niechęci do wydawania pieniędzy na takie rzeczy jak wakacje.

Troski męża przypisuje jego osobistej historii, która obejmuje pracę w urzędzie zakupionym przez inną firmę, która szybko zwolniła kilku jego współpracowników. Dodajmy do tego wydarzenia to, co wydarzyło się, gdy jego ojciec kilkakrotnie stał się bezrobotny, nie wspominając już o zamieszaniu, jakiego doświadczyła rodzina jego dziadka w czasie depresji, gdy wielokrotnie eksmitowano ich z domów i wyrzucano na ulice.

Niestety, z mojego doświadczenia wynika, że moi klienci są nękani przez problemy, które w żaden sposób nie są niezwykłe. Wiele innych par angażuje się w niekończące się imbrogliozy na temat tego, jak radzić sobie z finansami, konflikty, które tak rozpalają ich życie, że w końcu się rozwodzą.

Wszyscy spotkaliśmy ludzi, którzy wydają lekkomyślnie lub, jak w przypadku Rudolfa, stają się szczypiornistami z powodu tego, czego nauczyli się jako dzieci od swoich rodziców, na czym polegają pieniądze. Jesteśmy też świadomi, że ich historie nie kończą się tak samo.

Więc co się stanie, gdy te dzieci staną się dorosłe? Niektóre z nich postępują zasadniczo tak samo jak ich rodzice, podczas gdy inne starają się osiągnąć przeciwne skrajności.

Moje poczucie Rudolfa jest takie, że nie jest on w stanie opanować wewnętrznych demonów, które nieustannie ostrzegają go przed nieuchronną utratą pracy i majątku, co uniemożliwia mu cieszenie się życiem w sposób, w jaki on i Flavia mogliby.

Jeśli Rudolph może zrozumieć, dlaczego te obawy drażnią go na tyle łatwo, że osoba z zewnątrz, taka jak ja, wygłasza kazania, to świadomość ta pomoże złagodzić napięcia w ich małżeństwie. Podkreślam, że jego problemy dotyczą znacznie więcej niż tylko pieniędzy.

Moja homilia: Doradziłem im, aby uzyskali profesjonalną pomoc w zakresie zgłębiania emocji stojących za ich oszczędnościami i wydatkami. Poleciłam kilka firm zajmujących się księgowością i planowaniem finansowym, znanych z tego, że potrafią uporządkować sprawy, gdy klienci nie potrafią zarządzać pieniędzmi.

Działając zgodnie z moimi radami, spotkali się z księgowymi, którzy pomogli im przedyskutować ich uczucia i skupić się na przyczynach leżących u podstaw ich wydatków i nawyków oszczędzania. Dzięki ich przebiegłym księgowym, kiedy się rozchmurzyć, a kiedy stint przestał być emocjonalnie naładowany problemami.

W ostatnim raporcie moich wdzięcznych klientów, odciążenie od tych obciążeń daje im teraz możliwość angażowania się cały czas w nużąco przewlekłe donnybroki na właściwe sposoby wieszania rolek papieru toaletowego i inne równie egzystencjalne sprawy.

Dodatkowe artykuły.Przypomnienie dla księgowych, którzy chętnie udzielą porad, jak zwrócić uwagę klientów na taktyki, które obniżają podatki na ten rok, a nawet dają przewagę na przyszły rok: Wejdźcie do archiwum moich artykułów (ponad 180 i liczenie).