A New Twist on the Tax Season Phone Scam

Przestępcy używają nowej taktyki w przekręcie telefonicznym, który próbuje oszukać podatników, aby myśleli, że rozmawiają z prawdziwym agentem IRS, agencja podatkowa powiedziała 14 marca.

Według urzędu skarbowego (IRS), oszuści proszą teraz ludzi o telefoniczną weryfikację informacji o swoim zeznaniu podatkowym, co jest ostatnią odmianą systemu podatkowego, który rozpowszechnił się w Stanach Zjednoczonych od 2013 roku.

«Systemy te nadal się dostosowują i ewoluują, starając się złapać ludzi z zaskoczenia, tak jak przygotowują swoje zeznania podatkowe» – powiedział komisarz ds. podatku od osób prawnych John Koskinen w oświadczeniu pisemnym. «Nie dajcie się zwieść. Urząd Skarbowy nie będzie dzwonił do Ciebie z urzędu, prosząc Cię o weryfikację Twoich danych podatkowych lub agresywnie grożąc Ci dokonaniem natychmiastowej zapłaty».

W tym ostatnim przypadku oszuści zadzwonią do podatnika, twierdząc, że pochodzi z urzędu skarbowego i muszą zweryfikować kilka szczegółów w celu przetworzenia zeznania podatkowego danej osoby. Celem oszustwa jest nakłonienie danej osoby do ujawnienia jej danych osobowych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego, lub osobistych informacji finansowych, takich jak numery banków lub kart kredytowych.

W innych wersjach oszustwa telefonicznego, oszuści podający się za agentów IRS żądają od osoby płacącej fałszywy rachunek podatkowy i nakłaniają ofiarę do wysłania gotówki, zazwyczaj za pomocą przedpłaconej karty debetowej lub przelewu bankowego. Mogą również zostawiać «pilne» prośby o oddzwonienie za pośrednictwem telefonu «robo-call» lub phishing e-mail. Oszuści zaczęli nawet grzecznie prosić podatników o sprawdzenie ich tożsamości przez telefon, powiedział IRS.

Podczas wielu z tych rozmów, oszuści używają gróźb, aby zastraszyć i zastraszyć ofiarę do płacenia. Mogą nawet grozić aresztowaniem, deportacją lub cofnąć licencję swojej ofiary, jeśli nie otrzyma pieniędzy.

Oszuści często zmieniają numery identyfikacyjne osób dzwoniących, aby wyglądały, jakby dzwonił do nich IRS lub inna agencja. Dzwoniący używają tytułów IRS i fałszywych numerów identyfikatorów, aby wyglądać na legalne. Mogą wykorzystać imię i nazwisko ofiary, jej adres i inne dane osobowe, aby uczynić połączenie oficjalnym.

«Te schematy dotykają ludzi w każdej części kraju i w każdej dziedzinie życia. Jest to rosnąca lista ludzi, którzy się z nimi zetknęli. Nawet sam dostałem te telefony», powiedział Koskinen.

Generalny Inspektor Skarbowy ds. Administracji Podatkowej (TIGTA) powiedział w styczniu, że od października 2013 r. otrzymał doniesienia o około 896.000 oszustw telefonicznych i dowiedział się o ponad 5.000 ofiar, które łącznie zapłaciły około 26,5 mln dolarów w wyniku tego systemu. Tylko w tym roku IRS odnotował 400-procentowy wzrost liczby programów phishingowych.

IRS przypomina podatnikom, że nigdy nie zrobi tego, co następuje:

  • Zadzwoń, aby zażądać natychmiastowej zapłaty przez telefon, a agencja nie będzie dzwonić w sprawie należnych podatków bez uprzedniego wysłania kilku rachunków.
  • Zadzwoń lub wyślij e-mail, aby zweryfikować swoją tożsamość, prosząc o informacje osobiste i finansowe.
  • Żądaj, abyś płacił podatki bez możliwości zakwestionowania lub odwołania się od kwoty, którą według agencji jesteś winien.
  • Wymaga od Ciebie stosowania określonej metody płatności podatków, np. przedpłaconej karty debetowej.
  • Zapytaj o numery kart kredytowych lub debetowych przez telefon lub e-mail.
  • Grozisz natychmiastowym przyprowadzeniem lokalnej policji lub innych grup ochrony porządku publicznego w celu aresztowania cię za niepłacenie.

Podatnicy, którzy nie są winni podatków lub nie mają powodów, by tak sądzić, i którzy otrzymują telefon od kogoś, kto twierdzi, że jest z IRS, powinni zrobić, co następuje:

  • Nie podawaj żadnych informacji. Rozłącz się natychmiast.
  • Skontaktuj się z TIGTA, aby zgłosić połączenie. Skorzystaj z jej strony internetowej «IRS Impersonation Scam Reporting». Możesz również zadzwonić pod numer (800) 366-4484.
  • Zgłoś to do Federalnej Komisji Handlu (FKH). Użyj «Asystenta Skargi FTC» na stronie ftc.gov. Dodaj do notatek «IRS Telephone Scam».

Na liście oszustw podatkowych «Dirty Dozen» na rok 2016 IRS umieścił oszustwa telefoniczne nr 2 i phishing nr 3.

Artykuły pokrewne:

IRS wysyła e-mailem przekręty podatkowe do 400% w tym roku
.
Slideshow: IRS 2016 «Dirty Dozen» Tax Scams

Co każdy musi wiedzieć o kradzieży tożsamości podatkowej

Sezon na naruszenia danych i oszustwa podatkowe