A Plan działania w zakresie mediów społecznościowych dla firm księgowych

przez Rachael Power

Podczas gdy media społecznościowe mogą być świetnym narzędziem marketingowym – zwłaszcza, że jest ono darmowe – dla niektórych księgowych wiedza o tym, jak je wdrożyć, jest nieznanym terytorium.

Elizabeth McMahon, kierownik ds. marketingu w PracticeWEB, zapewniła następujące ustrukturyzowane ramy, które mogą pomóc Twojej firmie w maksymalnym wykorzystaniu narzędzi mediów społecznościowych.

Ustawianie celów

Wyznaczenie celów dotyczących wykorzystania mediów społecznościowych w firmie jest niezbędne. Wyznaczenie celów zapewni, że wszyscy w firmie zachowają ten sam cel, co z kolei zmniejszy potencjał zmarnowanych płatnych godzin.

Upewnij się, że w swoich celach finansowych i niefinansowych zawarłeś elementy, które pomogą Ci zmierzyć zwrot z inwestycji (ROI).

Rodzaje celów, które stawiasz, powinny mieć na celu zwiększenie ogólnej sieci. Konwersja sieci do poleconych jest najlepszym sposobem na zdobycie nowego biznesu.

Zidentyfikuj swoją publiczność

Media społecznościowe są jak każda forma marketingu. Po ustaleniu swoich celów, kolejnym etapem jest identyfikacja odbiorców.

Zacznij od dowiedzenia się, gdzie twoi klienci spędzają czas na arenie mediów społecznościowych, jakie strony odwiedzają, jakie rodzaje artykułów czytają, jakie grupy są w LinkedIn, i kim oni śledzić na Twitterze.

Brzmi to jak dużo pracy, ale przejrzenie listy klientów, aby dowiedzieć się, co ich interesuje i kto jest na jakiej platformie przyczyni się do Twojego ROI.

Pomyśl o grupach docelowych zidentyfikowanych w planie rozwoju praktyki Twojej firmy. Do kogo należy dotrzeć, aby zrealizować swoje cele?

Zadaj sobie pytanie, co chcesz zrobić i co chcesz wydostać z mediów społecznościowych.

Pamiętaj, żeby nie «sprzedawać». Im bardziej będziesz próbował sprzedać firmę, tym gorzej będziesz się zachowywał.

Ustalenie KPI dla mediów społecznościowych

Kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) mediów społecznościowych powinny iść w parze z celami wyznaczonymi przez Twoją firmę.

Powinny być one również policzalne; na przykład, liczba odwiedzających, zwolenników (na Twitterze), artykuł czyta i udostępnia, komentarze lub «lubi», re-tweety – jest wiele do wyboru.

Firmy mogą mierzyć swoje KPI za pomocą różnych narzędzi, w tym Google Analytics, narzędzi organicznych w samych serwisach społecznościowych oraz zewnętrznych, takich jak TweetDeck czy HootSuite. Ale nie ograniczaj swoich wskaźników tylko do tych źródeł. Na przykład określenie, gdzie kontakty online przerodziły się w rzeczywiste relacje z klientami docelowymi, będzie wymagało połączenia pomiarów w mediach społecznościowych z wewnętrznym systemem CRM.

Po otrzymaniu statystyk można określić, co jest, a co nie jest skuteczne, przekazać informacje z powrotem do osób zaangażowanych w plan, wdrożyć nowe procedury i powtórzyć proces.

Zawartość jest królewska

Jest to absolutnie [najbardziej] podstawowa część mediów społecznościowych, a nawet każdej strony internetowej. Nie ma sensu mieć platformy mediów społecznościowych, chyba że masz coś ciekawego do powiedzenia.

Stwórz dobry plan treści, który może zawierać prośbę o udział w blogach lub artykułach, posiadanie kalendarza redakcyjnego i wykorzystanie posiadanej wiedzy specjalistycznej.

Nie pracuj ciężko, pracuj mądrze. Plan treści powinien określać, kto i kiedy ma się przyczynić. Zmaksymalizuj swoje zasoby, wykorzystując wszystkie kanały marketingowe, które masz do dyspozycji.

W razie potrzeby, wynająć copywriterów lub zapisać się do pomocnych biuletynów lub kanałów informacyjnych, aby uzyskać pomysły.

Pojemność

Wyznacz osobę, która będzie realizować strategię firmy w zakresie mediów społecznościowych, a następnie upewnij się, że osoba ta potrafi zarządzać swoim czasem. Upewnij się, że wybierasz kogoś, kto jest chętny, odpowiedzialny i godny zaufania w firmie.

Przydziel minimum dwie godziny tygodniowo na aktywność w mediach społecznościowych, jednak może okazać się, że będziesz musiał poświęcić nieco więcej czasu na nauczenie się, jak działają strony internetowe na początku.

Zadaj sobie pytanie, czy masz najbardziej efektywny przepływ pracy i określone zadania, czy potrzebujesz zewnętrznej ekspertyzy i czy Twoje bieżące aktualizacje treści zależą od innych zasobów lub osób.

Staraj się być tak metodyczny, jak tylko potrafisz przy wdrażaniu swojej strategii mediów społecznościowych.

Zmiana kultury

Zmuszanie ludzi do wkupywania się w plan zarządzania mediami społecznościowymi jest ważne, ponieważ jest to rzecz, która łączy wszystko razem.

Po określeniu celów i KPI, ustaleniu treści i identyfikacji odbiorców, powiedz swoim pracownikom, jaki będzie wynik.

Ludzie mogą obawiać się, że osoby odpowiedzialne za media społecznościowe wykorzystują je w sposób niewłaściwy, ale w miarę jak ludzie uczą się korzystać z platform, dzieje się to rzadziej.

Jeśli lider mediów społecznościowych ma poczucie własności, ale jest otwarty na zaangażowanie najbardziej entuzjastycznych i zainteresowanych pracowników, to zaprocentuje to pozytywnie.

Zastanów się również, czy Twój zespół potrzebuje konkretnego konta firmowego, czy też może korzystać z osobistych kont w serwisach takich jak Twitter.

Ustawianie parametrów użytkowych dla pracowników

Próba całkowitego zakazu korzystania z mediów społecznościowych przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Dobra polityka w zakresie mediów społecznościowych powinna obejmować zarówno sposób, w jaki personel korzysta z nich w czasie pracy, jak i sposób, w jaki przedstawiają one Twoją firmę.

Omówienie z pracownikami takich kwestii jak poufność informacji o klientach i wyjaśnienie, jakimi informacjami mogą się oni dzielić, a jakich nie.

Nie bądź jednak ciężką ręką – zaufaj swoim pracownikom, że podejmą właściwe decyzje. Jeśli martwisz się o skandaliczne poglądy pracownika, poproś go, aby w swoim profilu w mediach społecznościowych umieścił proste zastrzeżenie dotyczące «osobistych poglądów».

Kiedy już to wszystko się skończy, należy wdrożyć następujące punkty działania:

  • Zidentyfikuj swoje cele.
  • Zidentyfikuj swoją publiczność.
  • Wyznaczyć kogoś, kto będzie odpowiedzialny za media społecznościowe.
  • Spędzaj czas na starcie, żeby to było odpowiednie dla twojej firmy.
  • Stwórzcie politykę wykorzystania mediów społecznościowych.
  • Zacznij nadawać.
  • Wyniki toru.
  • Wróć do zawartości po sześciu miesiącach i przepakuj ją lub odśwież.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na naszej siostrzanej stronie internetowej w Wielkiej Brytanii.