AAM Marketing Idee: Strategia Nichego

W dniach 20-23 maja Stowarzyszenie Marketingu Księgowego (AAM) zorganizowało swoją doroczną konferencję. Częsta współpracownica Sally Glick zebrała kilka pomysłów, którymi podzieli się z nami w nadchodzących dniach, tak jak to robiła w poprzednich latach. Komentarze osób, które wzięły udział w konferencji – jak również tych, które uważają te artykuły za intrygujące – są mile widziane w sekcji komentarzy, poniżej. Przeczytaj więcej artykułów Sally Glick tutaj.

W drugim punkcie tej serii chciałbym podzielić się ideą, która została podniesiona przez Andrew Rose w jego sesji na temat tego, jak budować, dominować i bronić niszowej praktyki.

Kluczową kwestią dla Andrew było to, że jeśli chcesz zdobyć wiodącą pozycję na rynku docelowym, klienci muszą wiedzieć, że rozumiesz ich wyjątkowe obawy i że jesteś ekspertem w ich branży. Aby firma mogła zbudować tak wysoki poziom wiarygodności, Andrew zasugerował zintegrowane podejście łączące wiele różnych aspektów, z których wszystkie mają na celu podkreślenie wiedzy i doświadczenia w branży.

Zaczął od sugestii, że firmy kupują listy firm z branży, do której są skierowane. Może to stanowić podstawę ukierunkowanego i zdyscyplinowanego podejścia do pozyskiwania nowych klientów w ramach sektora. Wykorzystując różnorodne inicjatywy, w tym treści internetowe, media społecznościowe, wystąpienia, e-maile i biuletyny oraz publikowane artykuły, firma może ustalić swoje referencje w ramach wybranej niszy.

Oprócz typowych działań marketingowych, jednak, Andrew również wychował trochę out-of-the-box myślenia, sugerując, że firmy współpracują z innymi, którzy służą tej samej niszy, ale znajdują się poza ich zasięgu geograficznym. Innymi słowy, jeśli firma ma specjalność służącą lekarzy, to może tworzyć sojusze z innymi firmami działającymi również w obszarze praktyki medycznej, które nie konkurują ze sobą. Grupa byłaby ostrożna, aby zezwolić na wejście tylko firmom o najlepszej reputacji, co pomogłoby zbudować prestiż dla wszystkich firm członkowskich, które są zaangażowane.

Ponadto, stałyby się one dla siebie nawzajem źródłem informacji, dzieląc się najlepszymi praktykami, pomysłami i wyzwaniami, umożliwiając każdej firmie wzmocnienie swojej lokalnej marki dzięki wspólnym umiejętnościom i talentom. Firmy związane z tego typu stowarzyszeniami branżowymi zyskują przewagę konkurencyjną w stosunku do innych firm w swojej społeczności, które nie mogą pochwalić się takim strategicznym sojuszem. Służy to wykazaniu poważnego zaangażowania firmy w obsługę klientów w niszy.

Andrew miał inne sugestie dla firm, które naprawdę chcą zwrócić na siebie uwagę ze względu na ich niszową wiedzę, takie jak zorganizowanie tylko na zaproszenie programu na temat «stanu przemysłu», przynosząc wybitnych i znanych prelegentów do przedstawienia swoich poglądów na ten temat. Ta prywatna impreza miałaby rozmach towarzyszący wyłączności i mogłaby pomóc w pozycjonowaniu firmy jako lidera w tej niszy.

Koncepcja «niszowego eksperta» nie jest nowa, ale często pomijana, ponieważ wymaga ciężkiej pracy i wysiłku, aby zbudować silną, dobrze ocenianą obecność jako niszowy lider. Ale te firmy, które to osiągnęły, wiedzą, że jest to bardzo opłacalne i warte ich inwestycji.

O autorze :

Sally Glick jest CMO i dyrektorem Sobel & Co. LLC. W 2003 roku otrzymała tytuł Accounting Marketer of the Year i została wybrana do AAM Hall of Fame w 2007 roku. Można się z nią skontaktować pod adresem [e-mail protected] .

Powiązany artykuł:

AAM Marketing Idee: Firmowa karta wyników