Accountants Pay Seen Rising an Average 3.3 Percent This Year

Przez Franka Byrta

Księgowi z solidnymi referencjami nie powinni mieć żadnych obaw o zatrudnienie, ponieważ popyt i płace w całym zawodzie wykazują w tym roku duże zyski, wynika z raportów firmy rekrutacyjnej Robert Half International.

Prawie 60% z 1400 dyrektorów finansowych firm amerykańskich, z dwudziestoma lub więcej pracownikami, z którymi rozmawiała niezależna firma badawcza zatrudniona przez Roberta Half, stwierdziło, że znalezienie wykwalifikowanych specjalistów finansowych jest co najmniej «dość trudne», zgodnie z komunikatem prasowym Robert Half z 7 lutego.

W wyniku tego popytu, wynagrodzenia na stanowiskach księgowych i finansowych wzrosną w tym roku średnio o 3,3%, podczas gdy początkowe wynagrodzenia na niektórych z najbardziej poszukiwanych stanowisk wzrosną aż o 4,5%, jak podaje Robert Half’s 2013 Salary Guide: Raport «Rachunkowość i finanse» .

Na przykład raport mówi, że w małych firmach CPA wynagrodzenie za badanie/certyfikat wynosi w tym roku średnio od 74 750 USD do 96 500 USD, co stanowi wzrost o 3,6% w porównaniu z 2012 r., podczas gdy pracownik z rocznym doświadczeniem w tej samej kategorii zarabia 43 250 USD do 53 750 USD rocznie, co stanowi wzrost o 2,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

«Myślę, że rynek ogólnie jest coraz lepszy i obserwujemy wzrost popytu na talenty po stronie pracowników tymczasowych i konsultantów oraz, bez wątpienia, po stronie pracowników stałych», Steve Saah, dyrektor ds. usług stałego zatrudnienia w Robert Half International w Waszyngtonie, powiedział AccountingWEB.

As for what the most marketable skills are, Saah said»,Without question, it is accounting and finance degrees and advance certifications, such as a CPA, CFA, or MBA».

Saah powiedział, że najbardziej atrakcyjnymi kandydatami są ci, którzy «mają doświadczenie jako pracownicy lub starsi księgowi, a także w audycie wewnętrznym i audycie IT».

Poniżej znajduje się lista pozycji księgowych i finansowych, na które według Roberta Half’a istnieje szczególnie duży popyt:

  • Analitycy finansowi: Firmy poszukują CPA lub MBA, które mogą skorzystać z danych finansowych organizacji w celu sformułowania rekomendacji biznesowych; ostatnia stopa bezrobocia wynosiła 1,9 procent.
  • Analitycy systemów biznesowych: Ci, którzy potrafią połączyć wiedzę z zakresu finansów i informatyki w dużych firmach (ponad 250 mln USD sprzedaży), starają się optymalizować systemy finansowe, wspierać projekty planowania zasobów przedsiębiorstwa i pomagać swoim organizacjom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji; w tym roku spodziewany jest wzrost wynagrodzeń początkowych o 4,4%.
  • Starsi księgowi: Firmy poszukują księgowych, w szczególności CPA, do prowadzenia ksiąg i sporządzania sprawozdań finansowych. Szczególnie poszukiwani są ci, którzy posiadają doskonałe umiejętności komunikacyjne i rozwiązywania problemów.
  • Audytorzy wewnętrzni: Specjaliści ci pomagają w ocenie skuteczności systemów finansowych i informacyjnych, kontroli wewnętrznych oraz praktyk zarządczych i operacyjnych; stopa bezrobocia w czwartym kwartale 2012 r. wyniosła 4,6 %.
  • Audytorzy IT: Specjaliści w tej szybko rozwijającej się specjalizacji rozumieją związek między procedurami audytu IT, kontrolą procesów biznesowych i ryzykiem; oczekuje się, że w 2013 r. wynagrodzenia wzrosną powyżej średniej.
  • Księgowi kosztów: Osoby, które mogą połączyć księgowość kosztów z umiejętnościami planowania finansowego i analizy w celu obniżenia kosztów, szczególnie w produkcji, są poszukiwane.
  • Compliance officers: W związku ze zmieniającym się otoczeniem regulacyjnym firmy poszukują specjalistów, którzy nadzorowaliby inicjatywy w zakresie zgodności i zgłaszali ich wyniki kierownictwu; stopa bezrobocia w czwartym kwartale 2012 r. wyniosła 3,8%.
  • Kontrolery: Kontrolerzy planują, kierują i koordynują działania, takie jak sporządzanie sprawozdań finansowych, oraz współpracują z audytorami zewnętrznymi i nadzorują sprawozdawczość regulacyjną; oczekuje się, że początkowe wynagrodzenia asystentów kontrolerów w dużych firmach wzrosną w tym roku o 4,5%.

Stopa bezrobocia księgowych i korporacyjnych specjalistów finansowych jest taka, że firmy coraz częściej zatrudniają pracowników tymczasowych w celu zaspokojenia potrzeb w miejscu pracy, jak podaje Accountemps, oddział Robert Half zajmujący się zatrudnieniem tymczasowym.

«Na rynku pracy następuje zmiana strukturalna, ponieważ przedsiębiorstwa w większym stopniu polegają na elastycznej sile roboczej», powiedział Max Messmer, prezes Accountem Accountemps, w komunikacie prasowym z 14 lutego. «Praca z tymczasowymi specjalistami pozwala firmom być zwinnymi i mieć dostęp do specjalistycznej wiedzy tak długo, jak to konieczne.

«Wielu wykwalifikowanych i doświadczonych profesjonalistów wybiera pracę projektową ze względu na wolność i elastyczność, jaką daje», powiedział. «Dla firm oznacza to możliwość dostępu do wysokiej klasy talentów w każdej chwili».

Artykuły pokrewne:

  • Profesjonaliści podatkowi będą nadal cieszyć się dużym popytem przez lata
  • Zaufanie profesjonalistów w dziedzinie finansów i rachunkowości Czwarty kwartał