AICPA dokonuje przeglądu planu działania dla planistów finansowych CPA

W związku z rosnącym znaczeniem integracji wszystkich aspektów planowania finansowego, nowo zaktualizowany American Institute of CPA (AICPA) Personal Financial Planning Body of Knowledge włącza obecnie kwestie podatkowe do swoich 12 docelowych obszarów praktyki.

Komponent dotyczący planowania podatkowego znajdował się wcześniej w samodzielnej sekcji Organu Wiedzy, która służy jako zarys «wiedzy technicznej, którą powinien posiadać planista finansowy CPA, aby móc kompetentnie praktykować w zakresie osobistego planowania finansowego», zgodnie z AICPA.

«Planiści finansowi CPA wiedzą z pierwszej ręki, że zmiany w każdym obszarze planowania finansowego, w tym podatkowego, mogą mieć wpływ na inne obszary», powiedziała Susan Tillery, CPA/PFS, przewodnicząca Komitetu Kredytacyjnego Specjalisty Finansowego AICPA, w przygotowanym oświadczeniu. «Dlatego też, gdy zmiana następuje, jesteśmy w stanie najlepiej określić wpływ, jaki zmiana ma na osobiste cele finansowe naszych klientów i opracować zintegrowane strategie planowania finansowego, aby utrzymać ich na drodze do osiągnięcia tych celów».

Body of Knowledge będzie również podstawą do aktualizacji kolejnej wersji egzaminu AICPA na Specjalistę ds. Personalnych Usług Finansowych, który zostanie wydany w lipcu. Dokument ten posłuży jako podstawa do stworzenia globalnego korpusu wiedzy, który zostanie wydany jeszcze w tym roku.

CPA zainteresowani poświadczeniem kompetencji Osobistego Specjalisty Finansowego powinni wiedzieć, że wszystkie kwalifikujące się doświadczenia zawodowe i wymagania dotyczące wykształcenia muszą mieścić się w 12 obszarach praktyki w ramach Organu Wiedzy.

Oto zdjęcie 12 obszarów i ich pokrycia.

1. Osobisty proces planowania finansowego. Pomaganie klientom w ustalaniu celów finansowych, budowanie relacji z nimi i zajmowanie się dynamiką rodziny.

2. Obowiązki zawodowe i środowisko legislacyjne/regulacyjne. Stosowanie zasad zawartych w Oświadczeniu w sprawie Standardów Usług Osobistego Planowania Finansowego do relacji z klientami oraz przestrzeganie stanowych lub federalnych wymogów licencyjnych.

3. Podstawowe koncepcje planowania finansowego. Rekomendowanie zarządzania przepływami pieniężnymi, przeprowadzanie obliczeń «wartości pieniądza w czasie» dla takich decyzji jak refinansowanie domu lub zakup vs. leasing pojazdu silnikowego oraz określanie strategii zarządzania zobowiązaniami podatkowymi.

4. Planowanie zagospodarowania przestrzennego. Szacowanie zobowiązań podatkowych i sposobów ich minimalizacji, formułowanie zaleceń dotyczących wypełniania zobowiązań finansowych na wypadek śmierci i tytułowania aktywów, przegląd kwestii podatkowych i probabilistycznych dotyczących własności nieruchomości, przeglądanie takich dokumentów jak testamenty i pełnomocnictwa oraz planowanie sukcesji pośmiertnej ściśle powiązanego przedsiębiorstwa.

5. Planowanie charytatywne. Oszacowanie aktywów do wykorzystania w celu darowizny, określenie zalet i wad różnych strategii darowizn na cele charytatywne oraz podsumowanie skutków podatkowych różnych opcji.

6. Planowanie zarządzania ryzykiem. Doradzanie klientom w zakresie różnych rodzajów ubezpieczeń na życie; pomaganie im w minimalizowaniu ryzyka związanego z odpowiedzialnością cywilną, niepełnosprawnością, chorobą i mieniem; planowanie opieki długoterminowej; analizowanie kwestii związanych z podatkiem dochodowym i majątkowym w ubezpieczeniach.

7. Planowanie pracowników i właścicieli firm. Zalecanie wynagrodzeń kadry kierowniczej i opcji na akcje, ocena świadczeń pracowniczych i ich implikacji podatkowych oraz pomoc właścicielom firm w podejmowaniu decyzji, które będą miały wpływ na osobiste cele finansowe.

8. Planowanie inwestycji. Zarządzanie aktywami klientów, rekomendowanie inwestycji i omawianie opcji, rekomendowanie alokacji aktywów oraz planowanie rozpoznawania zysków kapitałowych/strat kapitałowych i odraczanie ich realizacji.

9. Planowanie przejścia na emeryturę i niezależności finansowej. Pomoc klientom w zakresie celów i wymagań gotówkowych, analizowanie planów emerytalnych, analizowanie kwestii podatkowych, planowanie wypłat, pomoc w zakresie świadczeń socjalnych oraz planowanie sukcesji po przejściu na emeryturę ściśle związanej z prowadzoną działalnością.

10. Osoby starsze, o specjalnych potrzebach i planowaniu chorób przewlekłych. Pomoc klientom w zakresie opcji opieki i decyzji mieszkaniowych, zapewnienie płatności rachunków lub innych osobistych usług finansowych oraz planowanie wydatków w przypadku klientów o szczególnych potrzebach.

11. Planowanie edukacji. Pomaganie klientom w zrozumieniu planowania edukacji oraz rekomendowanie strategii finansowania i ocenianie ich wpływu na podatek dochodowy.

12. Sytuacje specjalne. Określanie celów mieszkaniowych, planowanie potrzeb dochodowych i ocena podziału majątku w przypadku rozwodu oraz doradztwo w zakresie pracowników gospodarstw domowych.