przez Deanna C. White
Dla upamiętnienia Krajowego Miesiąca Informatyki Finansowej Harris Interactive przeprowadził w imieniu American Institute of CPAs (AICPA) ogólnokrajowy sondaż telefoniczny z udziałem 1 005 dorosłych. Celem sondażu było ustalenie, z czego Amerykanie najprawdopodobniej zrezygnowaliby w finansowej szczypcie, jak również ogólnych odczuć dotyczących ich finansów.
Oto, co ujawniły badania:
- 41 procent stwierdziło, że ograniczyliby jedzenie, czyniąc z tego najbardziej popularną akcję oszczędzania pieniędzy.
- 21 procent powiedziało, że odetną telewizję kablową.
- 8 procent powiedziało, że skończy z usługami telefonii komórkowej.
- 8 procent twierdzi, że przestanie pobierać piosenki i produkty cyfrowe.
Badanie wykazało jednak również, że Amerykanie są nadal zadziwiająco oszczędni i dalekowzroczni, jeśli chodzi o planowanie swoich finansowych kontraktów terminowych. Tylko nieliczni podjęliby działania, które mogłyby zaszkodzić ich długotrwałemu dobrobytowi finansowemu:
- 2 procent stwierdziło, że wstrzyma wpłaty na konta emerytalne.
- 1 procent powiedział, że ominie opłaty za media.
- 1 procent powiedział, że zapłaci czynsz lub spłatę kredytu hipotecznego.
«Sukces finansowy zależy od określenia jasnych celów i priorytetów oraz trzymania się ich w dobrych i złych czasach», powiedział Jordan Amin, przewodniczący krajowej komisji ds. umiejętności finansowych CPA. «Chociaż oczywiste jest, że priorytety Amerykanów ulegają zmianie, wyniki te sugerują, że w napiętych czasach nie będą stanowić zagrożenia dla przyszłości, aby sprostać wyzwaniom finansowym».
Od 2007 r. AICPA przeprowadza coroczne badania wśród Amerykanów, aby określić ich najważniejsze problemy finansowe i ocenić ich kondycję finansową. W 2011 r. 29 procent Amerykanów stwierdziło, że jest w gorszej sytuacji niż w lepszej, w porównaniu z 16 procentami w roku poprzednim. Dziś 24 procent twierdzi, że jest w lepszej sytuacji, a 23 procent, że jest w gorszej.
W tym roku 94 procent ankietowanych stwierdziło, że ma takie czy inne problemy finansowe. Co ciekawe, po raz pierwszy od trzech lat cena gazu – a nie emerytura – jest głównym problemem finansowym w Ameryce.
Dodanie wyników badań ankietowych obejmuje:
- 41 procent stwierdziło, że ich głównym problemem finansowym są podstawowe koszty utrzymania, w tym koszty gazu, nieubezpieczonych kosztów leczenia oraz brak oszczędności w nagłych wypadkach.
- 27 procent stwierdziło, że ich główne obawy związane są z długoterminowymi celami, takimi jak płacenie za edukację i oszczędzanie na emeryturę.
- 53 procent zgłosiło, że znajduje się w takiej samej sytuacji finansowej jak w roku poprzednim.
- 35 procent osób w wieku od 18 do 44 lat twierdzi, że ich sytuacja finansowa uległa poprawie w ciągu ostatniego roku, w porównaniu z 13 procentami osób starszych.
- 31 procent absolwentów szkół wyższych twierdzi, że jest im dziś lepiej, w porównaniu z 22 procentami, którzy nie ukończyli studiów.
Zawód CPA posiada kompleksowy program znajomości finansów – 360 stopni znajomości finansów – aby pomóc Amerykanom osiągnąć długoterminowy sukces finansowy. Strona internetowa jest centralnym punktem programu, z narzędziami, kalkulatorami i poradami, aby pomóc Amerykanom zrozumieć i zarządzać ich potrzebami finansowymi na dziesięciu etapach życia, od dzieciństwa do emerytury.
Strona jest bogatym źródłem informacji dla małych i średnich firm CPA, dając im narzędzia i informacje, które pomogą wyjaśnić kluczowe kwestie, nie tylko ich klientom, ale także członkom ich społeczności i mediom. AICPA regularnie słyszy historie z CPA, które stwierdzają, że ich klienci korzystają z Feed the Pig.org, aby edukować swoje dzieci w kwestiach finansowych.
Harris Interactive przeprowadził badanie telefoniczne na zlecenie AICPA w Stanach Zjednoczonych w okresie od 8 do 11 marca 2012 r., osiągając reprezentatywną dla całego kraju próbę 1 005 osób dorosłych w wieku od 18 lat za pomocą telefonu stacjonarnego i komórkowego.
Artykuły pokrewne:
- Ankieta AICPA: Technologia sprawiła, że wydawanie pieniędzy stało się łatwiejsze, a nie oszczędzanie
- Nakarm świnię – Nakarm przyszłość