AICPA wzywa do udoskonalenia programu egzaminów IRS

przez Deanna C. White

Amerykański Instytut CPA (AICPA) zgłosił do IRS szereg obaw dotyczących obciążenia, jakie jego program kontroli korespondencji nakłada na podatników wybranych do badania, Patricia Thompson, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego ds. Podatków AICPA, poinformowała Radę Nadzorczą IRS na posiedzeniu 28 lutego.

“Członkowie AICPA są bardzo dobrze zaznajomieni z trudnościami i wyzwaniami, przed którymi stoją podatnicy w związku z egzaminami korespondencyjnymi”, powiedział Thompson. Powiedziała, że CPA zidentyfikowały następujące problemy, które AICPA wezwało IRS do ich usunięcia:

  • Nadmierny czas potrzebny IRS na rozstrzygnięcie sprawy.
  • Trudności, na jakie napotykają podatnicy próbując skontaktować się z IRS w sprawie statusu ich spraw.
  • Liczne zapytania telefoniczne składane przez podatników lub ich przedstawicieli, które nie są zwracane przez IRS.

IRS korzysta z kontroli korespondencji w celu uzyskania dodatkowych informacji od podatników na temat kilku ograniczonych kwestii dotyczących deklaracji podatników. Kontrole korespondencji są na ogół węższe niż tradycyjny audyt deklaracji podatnika i przeprowadzane są w formie pisemnej.

Thompson zalecił, aby IRS przeprowadził wewnętrzny przegląd w celu ustalenia, czy do przeglądu w ramach programu audytu korespondencji wybierane są właściwe rodzaje zwrotów.

“Podatnicy są często proszeni o uzasadnienie konkretnych odliczeń podatkowych, takich jak różne ulgi szczegółowe, państwowe i lokalne podatki dochodowe oraz podatki od nieruchomości”. Thompson powiedział. “Wydaje się jednak, że IRS może zwrócić się z wnioskiem o uzasadnienie do dużej liczby podatników, którzy znajdują się w alternatywnej minimalnej sytuacji podatkowej, przy czym tego typu odliczenia nie mają wpływu na ostateczne zobowiązania podatkowe podatników”.

Thompson powiedział”, Wynik netto procesu audytu korespondencji jest audytem “bez zmian” dla podatnika i marnotrawieniem zasobów dla IRS. Sugerujemy, aby IRS utworzył dodatkowy “filtr” dla procesu wyboru audytu korespondencyjnego w celu usunięcia tego typu spraw z aktywnych akt spraw IRS”.

W swoim zeznaniu Thompson przyznała, że AICPA uznaje, iż IRS pracuje w warunkach zwiększonych cięć budżetowych i rozumie, dlaczego agencja polega w dużym stopniu na mniej pracochłonnych egzaminach korespondencyjnych jako “koniu do pracy” w swoim ogólnym programie badań.

“Jednak to właśnie wzrost komputeryzacji i mechanizacji programu kontroli korespondencji wywołuje obawy podatników i problemy z programem”, powiedział Thompson, powołując się na raport Krajowej Rzeczniczki Podatników Niny Olson z 2009 roku. Z raportu wynika, że pracownicy IRS spędzili średnio tylko 1,6 godziny w “czasie bezpośrednim” na każdym badaniu korespondencji w roku obrotowym 2008, w porównaniu do 8,5 godziny na każdym badaniu biurowym i 46,4 godziny na każdym badaniu terenowym.

Thompson zaproponował kilka dodatkowych sugestii dotyczących sposobu, w jaki system IRS mógłby poprawić usługi dla podatników i zmniejszyć ich obciążenie, w tym również obciążenie podatkowe:

  • Usprawnienie telefonicznych linii pomocy IRS, aby umożliwić podatnikom bezpośrednią rozmowę z pracownikami IRS na temat ich sprawy dotyczącej kontroli korespondencji.
  • Przeprowadzenie wewnętrznego przeglądu dotyczącego tego, czy IRS pobiera właściwe rodzaje zwrotów do zbadania w ramach swojego programu audytu korespondencji.
  • Usprawnienie programu poczty przychodzącej w celu zmniejszenia opóźnień IRS w księgowaniu lub właściwej obsłudze korespondencji wysyłanej przez podatnika – “poważny problem” CPA mają z programem badania korespondencji.
  • Upewnij się, że IRS skutecznie wdraża swój program technologiczny Customer Account Data Engine 2 (CADE 2), aby zapewnić podatnikom szybsze zwroty, a także szybsze aktualizacje kont i przetwarzanie transakcji.

“Jesteśmy gotowi pomóc IRS, dostarczając informacji na temat sposobów, w jakie IRS może wprowadzić dalsze ulepszenia w tych obszarach w ogóle, a w szczególności w odniesieniu do programu badania korespondencji”, powiedział Thompson.

Zobacz pełny zapis zeznań Thompsona przed IRS Oversight Board.

Artykuły pokrewne:

  • Obsługa klienta IRS jest dobra, ale musi być lepsza
  • IRS Wolno poinformować podatników, kiedy ich informacje zostały ujawnione