Akta Jacksona Hewitta o bankructwo z opakowanym planem

Jackson Hewitt Tax Service Inc, drugi co do wielkości amerykański przygotowawca podatkowy, złożył wniosek o reorganizację na mocy rozdziału 11 w amerykańskim Sądzie Upadłościowym dla Dystryktu Delaware w dniu 24 maja. Spółka złożyła pakietowy plan naprawczy wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, który zawiera niezbędne zgody od zabezpieczonych kredytodawców i zwróciła się do sądu o zatwierdzenie planu w trybie przyspieszonym.

Pakietowy układ pozwala firmom na szybsze przejście przez proces sądowy. Jackson Hewitt ogłosił, że spodziewa się wyjść z bankructwa w ciągu 45-60 dni i nie widzi żadnych zakłóceń w swojej codziennej działalności.

Jackson Hewitt zarabia większość swoich przychodów poprzez umowy franczyzy i przygotowania podatkowe z Wal-Mart Stores.

«To bardzo ważny i pozytywny dzień dla Jacksona Hewitta i jego kluczowych wyborców», powiedział Philip H. Sanford, prezes i dyrektor generalny Jackson Hewitt. «Zadłużenie i obciążenie odsetkami, które nosiliśmy w ostatnich latach, ograniczyło nasz potencjał i elastyczność finansową, i tak już nie będzie.»

Przychody firmy Jackson Hewitt gwałtownie spadły w 2010 r., kiedy to działania Internal Revenue Service (IRS) i Federal Deposit Insurance Company (FDIC) skutecznie uniemożliwiły firmie oferowanie pożyczek Refund Anticipation Loans (RAL). RAL to krótkoterminowe, wysoko oprocentowane pożyczki udzielane podatnikom w oparciu o ich oczekiwane zwroty. Według dokumentów sądowych, firma Jackson Hewitt uzyskała 22 procent swoich przychodów z tych pożyczek w 2010 roku.

RAL stały się wrażliwe jako produkty dla wszystkich firm przygotowujących rozliczenia podatkowe, kiedy IRS ogłosił w sierpniu 2010 r., że nie będzie już wydawał raportu zwanego wskaźnikiem zadłużenia, który był wykorzystywany jako narzędzie do gwarantowania RAL. Wiele banków, które zapewniły fundusze na te kredyty, w tym Chase, uznało, że są one zbyt ryzykowne i dobrowolnie wycofało się z programów RAL.

W lutym 2011 r. FDIC wydał nakaz zaprzestania działalności wobec Republic Bancorp w Kentucky, jednego z niewielu pozostałych banków, który zabezpieczył RAL, oraz banku, który finansował program Jacksona Hewitta. FDIC szczegółowo opisała szeroko rozpowszechnione naruszenia prawa w programie RAL Republiki i zaproponowała nałożenie na Republikę kary w wysokości 2 mln dolarów w postaci pieniędzy cywilnych. Do marca, akcje Jacksona Hewitta były warte grosze.

H&R Block and Liberty Tax Services, główny konkurent firmy Jackson Hewitt, nie oferuje już RAL. Obie firmy nadal oferują klientom profesjonalne usługi w lokalizacjach ceglanych i murarskich, ale pracują również nad dodaniem opcji przygotowania podatkowego online. Liberty oferuje klientom dostęp do swojego produktu eSmart Tax. Listopadowe przejęcie przez H&R Block właściciela Tax ACT zostało niedawno zakwestionowane przez Departament Sprawiedliwości, który twierdzi, że przejęcie to jest antykonkurencyjne.

Jackson Hewitt Inc. został założony przez Johna Hewitta w 1986 roku jako franczyzodawca franczyzy w zakresie przygotowywania deklaracji podatkowych. Hewitt opuścił firmę, gdy Jackson Hewitt stał się spółką publiczną i został sprzedany, a w 1997 roku założył JTH Tax Inc., korporację założoną w celu rozwoju usług przygotowywania deklaracji podatkowych, takich jak Liberty Tax Service. Obecnie Hewitt pełni funkcję Prezesa, Dyrektora Generalnego i Prezesa Liberty Tax Service Inc.

Zgodnie z warunkami proponowanego planu, obecni zabezpieczeni kredytodawcy Jackson Hewitt otrzymają swój proporcjonalny udział w nowym kredycie terminowym w wysokości 100 mln USD oraz cały kapitał własny zreorganizowanej spółki. Spółka przewiduje również zaciągnięcie nowego kredytu odnawialnego w wysokości 115 mln USD. Nowy kapitał własny Jackson Hewitt będzie własnością prywatną, a cały dotychczasowy kapitał zostanie umorzony.

Pozycje pokrewne:

  • IRS usuwa automatyczny wskaźnik zadłużenia, zniechęca do kredytowania z wyprzedzeniem spłat