Amerykański Sąd Najwyższy rozpatruje sprawę dotyczącą kar nałożonych przez IRS na ulgi podatkowe.

Przez Franka Byrta

Amerykański Sąd Najwyższy ogłosił, że rozpatrzy sprawę dotyczącą praktyki IRS polegającej na nakładaniu 40-procentowych kar na rzekomo nieuczciwe schroniska podatkowe.

Przypadek ten wynika z zastosowania strategii unikania podatków znanej jako «obecne opcje przynoszą alternatywę w postaci nagrody» (COBRA), którą zastosował teksański miliarder Billy Joe «Red» McCombs i jego partner biznesowy Gary Woods. McCombs jest współzałożycielem Clear Channel Communications i byłym właścicielem Minnesota Vikings i San Antonio Spurs.

W ramach programu COBRA obaj mężczyźni wykorzystali straty papieru do skompensowania rzeczywistych zysków i zmniejszenia swoich zobowiązań podatkowych. Firmy McCombs i Woods kupiły i sprzedały opcje na waluty obce w 1999 r. w celu wygenerowania strat na papierze, które zostały wykorzystane do skompensowania zysków związanych z zawodowymi przedsięwzięciami drużynowymi firmy McCombs.

Rząd powiedział, że McCombs i Woods, działając w oparciu o porady Ernst & Young, byli w stanie uzyskać 45 milionów dolarów strat z transakcji, które w rzeczywistości kosztowały ich tylko 1,37 miliona dolarów.

Sprawa ta będzie testem jednego z aspektów wysiłków IRS mających na celu odzyskanie miliardów dolarów od podatników o wysokich dochodach, którzy zakładali podobne schroniska w latach 90. i 2000.

Początkowo IRS nakładał 40 procentową karę na niezapłacone podatki, które według agencji były należne, ale Piąty Amerykański Sąd Apelacyjny w Nowym Orleanie orzekł w 2012 roku, że 40 procentowa kara nie miała zastosowania w sprawie Woods.

Działając w imieniu utworzonych spółek osobowych Woods i McCombs, Woods nalegał, aby Sąd Najwyższy nie rozpatrywał tej sprawy. Twierdził, że efekt będzie ograniczony, ponieważ Kongres zmienił prawo w 2010 r., aby wyraźnie zezwolić na 40 procentową karę w przyszłych sprawach.

Decyzja sądu będzie miała zastosowanie tylko do spraw wniesionych przed 2010 r., ale adwokat generalny administracji Obamy twierdzi, że «setki milionów dolarów» w karach podatkowych wisi na włosku, zgodnie z aktami sądowymi.

Sąd Najwyższy nie zaplanował jeszcze sprawy, ale powiedział, że zajmie się nią w trakcie dziewięciomiesięcznej kadencji, która rozpoczyna się w październiku.

Powiązany artykuł:

  • Study Finds Favor IRS w sprawach podatkowych Sądu Najwyższego