Ankieta dotycząca wykorzystania mediów społecznościowych przez księgowych w ramach SocialCPA

przez Jasona Bramwella

Kiedy CPA Barry MacQuarrie rozpoczął w 2010 roku badanie mediów społecznościowych SocialCPAs , powiedział, że portale społecznościowe są wciąż stosunkowo nowe w zawodzie księgowego. Samozwańczy “entuzjasta mediów społecznościowych” był ciekawy, w jaki sposób specjaliści od księgowości korzystają z takich serwisów jak LinkedIn, Facebook i Twitter.

“Badanie zostało rozpoczęte w zasadzie z chęci pomocy CPA w zrozumieniu tego, co ich rówieśnicy robią z mediami społecznościowymi i umożliwienia im opowiedzenia nam, w jaki sposób korzystają z mediów społecznościowych. Zebraliśmy wszystkie informacje, aby móc przyjrzeć się temu, co robił cały zawód księgowego”, MacQuarrie, dyrektor ds. doradztwa w Braintree, Grupa Finansowa KAF z siedzibą w Massachusetts i założyciel SocialCPAs , powiedział AccountingWEB. SocialCPAs pomaga księgowym i ich firmom nauczyć się korzystać z mediów społecznościowych w celu zwiększenia świadomości marki i generowania przychodów.

Trzy lata później, 31 maja 2013 r., MacQuarrie uruchomił czwartą odsłonę swojego badania, aby zmierzyć wykorzystanie mediów społecznościowych przez księgowych – a przed zamknięciem badania 30 sierpnia poszukuje więcej informacji od społeczności księgowych. Wyniki badania zostaną opublikowane jeszcze w tym roku.

Ankieta 2013 Social CPAs Social Media Survey zawiera trzydzieści trzy pytania, takie jak następujące:

  • Jakie są wasze cele dla waszych działań w mediach społecznościowych?
  • Jakie są twoje największe obawy dotyczące mediów społecznościowych?
  • Ile szkoleń z zakresu mediów społecznościowych przeprowadziła Twoja firma w ciągu roku?
  • Czy twoja firma posiada pisemną politykę dotyczącą mediów społecznościowych?
  • Która strona jest najważniejsza dla Twojej strategii w mediach społecznościowych?

W badaniu przeprowadzonym w 2012 r. firma MacQuarrie otrzymała odpowiedzi od około 800 specjalistów księgowych z firm różnej wielkości w Stanach Zjednoczonych i siedemnastu innych krajach, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu z 2011 r.

Poza relacjami prasowymi, MacQuarrie kredytuje stowarzyszenia księgowe i państwowe stowarzyszenia CPA za pomoc w nagłaśnianiu badania każdego roku. Ale to, co go zaskakuje, to liczba osób, które dowiedziały się o badaniu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

“Jedno z pytań w ankiecie brzmi: “Jak się dowiedziałeś o ankiecie? Tak wiele miejsc, jak ankieta jest nagłośniona, czy to na moim blogu [na stronie internetowej SocialCPAs], na stronie internetowej stowarzyszenia, czy to na Facebooku lub Twitterze, to niesamowita liczba osób, które mówią, że ich pierwotnym zaangażowaniem był e-mail”, powiedział. “To pokazuje, że nie można ignorować tej populacji.”

LinkedIn Is King

Pierwsze wyniki badania z 2013 r. pokazują, że już czwarty rok z rzędu LinkedIn jest numerem jeden wśród portali społecznościowych używanych przez księgowych. Ponad 90 procent księgowych, którzy ukończyli badanie w 2012 i 2011 roku korzysta z LinkedIn, a ponad 80 procent zgłosiło posiadanie profilu LinkedIn w 2010 roku.

“Facebook otrzymał ostatnio trochę złej prasy na temat swoich ustawień prywatności i innych rzeczy. Jest on również postrzegany jako miejsce osobiste. LinkedIn jest postrzegane jako bezpieczne, a księgowi czują się tam bardziej komfortowo”, powiedział. “Jest to również postrzegane jako związane z biznesem”. Myślę też, że istnieje pewna presja ze strony rówieśników, aby korzystać z LinkedIn. CPA widzą, jak ich rówieśnicy rozmawiają o tym, jak go używają i jak odnieśli z nim sukces”.

Jako narzędzie wyszukiwania, LinkedIn może przynieść korzyści specjalistom i firmom księgowym, pomagając im w identyfikacji potencjalnych klientów biznesowych. “Na przykład, jeśli trzydziestoosobowa firma CPA może zidentyfikować potencjalnego klienta, istnieje duża szansa, że ktoś w firmie jest związany z kimś z tego klienta”, MacQuarrie powiedział. “To proste zadanie dla wszystkich w tej firmie CPA, aby otworzyć stronę firmową potencjalnego klienta na LinkedIn i zobaczyć, jakie są powiązania”.

LinkedIn jest również wykorzystywany przez wielu księgowych do rozwoju kariery. “Zabawne jest obserwowanie wzrostu aktywności LinkedIn dla ludzi, których znam, a którzy odeszli z pracy i szukają nowej pracy”, powiedział MacQuarrie. “Zdecydowanie ludzie używają LinkedIn do szukania pracy.”

W ciągu ostatnich dwóch lat, ponad 40 procent księgowych powiedział, że prawie nigdy nie zaktualizować swój status na Facebooku, który MacQuarrie powiedział, że to stracona szansa. “Stwierdziłem, że jest mnóstwo zainteresowania oglądaniem tego, co robią inni ludzie. Liczba osób patrzących na aktualizacje statusu jest znacznie wyższa niż osób, które publikują aktualizacje, co dla mnie stanowi okazję”, dodał. “Jeśli duży procent ogląda, a mały wysyła wiadomości, to całkiem łatwo je rozpoznać. Kiedy prowadzę szkolenie z zakresu mediów społecznościowych, nazywam to złotą szansą dla ludzi, aby użyć tego pojazdu.”

A Brak szkolenia w zakresie mediów społecznościowych

MacQuarrie powiedział, że najbardziej rzucającym się w oczy wynikiem badania na przestrzeni lat jest brak firm szkolących swoich pracowników w zakresie mediów społecznościowych. Około 54 procent respondentów w 2012 r. powiedziało, że ich firma nie zapewnia żadnych szkoleń, co stanowi poprawę w stosunku do ponad 60 procent w 2011 r., które powiedziały, że nie otrzymały żadnych szkoleń, oraz ponad 70 procent, które odpowiedziały “żadnych” w 2010 r.

“Patrzę na szkolenia z zakresu mediów społecznościowych z tego punktu widzenia: Wyobraźmy sobie firmę CPA, która nie szkoli swoich pracowników lub zespołu zarządzającego w zakresie indywidualnych deklaracji podatkowych”, powiedział MacQuarrie. “Kończysz z firmą, która ma pięćdziesiąt różnych sposobów działania i pięćdziesiąt różnych standardów w pięćdziesięcioosobowej firmie. Jako CPA, musimy przeprowadzić szkolenie w zakresie audytu i podatków, aby zachować spójność, a także musimy mieć dobre procesy. Dla mnie to samo podejście powinno być stosowane w mediach społecznościowych”.

MacQuarrie uważa, że jednym z powodów, dla których firmy nie oferują szkoleń, jest to, że ludzie myślą, że mają już odkryte media społecznościowe.

Czują, że “zbudowałem swój profil, jestem związany z kilkoma setkami ludzi, jestem gotowy”, podczas gdy w rzeczywistości odkryli tylko 20 do 30 procent możliwości. Nie wiedzą jednak, że istnieje tak wiele innych możliwości, których nie wykorzystują”, powiedział. “Myślę, że kolejnym powodem jest niechęć firm do wydawania pieniędzy na swoich pracowników”. Są ludzie, którzy mogą bezpośrednio wskazać na LinkedIn do wprowadzenia dużych audytów lub dużych projektów podatkowych. Myślę, że istnieje wiele możliwości szkoleniowych wokół mediów społecznościowych, i myślę, że jest wiele utraconych dochodów z powodu nie posiadania pracowników przeszkolonych”.

We All Scream for Ice Cream

MacQuarrie zdecydowało się na zabawę z tegoroczną ankietą, dodając dwa pytania dotyczące lodów. Powiedział: “Chciałem, żeby blog był zabawny, bo media społecznościowe i księgowość po pewnym czasie trochę się znudziły, więc pomyślałem: “Co mogę zrobić, żeby ankieta była zabawna?”.

Dlaczego lody? MacQuarrie jest zapalonym fanem Boston Red Sox, a jego tradycją jest kupowanie lodów podczas meczu baseballowego w Fenway Park. MacQuarrie uczestniczył w meczu Red Sox w kwietniu tego roku, kiedy temperatura w czasie gry wynosiła czterdzieści lat. Jednak tradycja jest tradycją, więc poszedł na stoisko koncesyjne, aby kupić swój smakołyk.

“Pani spojrzała na mnie po tym, jak zamówiłem i powiedziała: “Poważnie? Miała na sobie płaszcz i rękawice”, wspominał MacQuarrie. “Powiedziałem, “Tak, to część mojego rytuału,” a ona na to, “Jest 42 stopnie na zewnątrz. Więc umieściłem zdjęcie lodów na Facebooku i napisałem tagline, który powiedział: “Jedną z dobrych rzeczy w jedzeniu lodów, gdy jest czterdzieści dwa stopnie na zewnątrz jest to, że nie topi się”. Otrzymałem mnóstwo odpowiedzi na to zdjęcie. Wróciłem do poprzednich zdjęć, które zamieściłem na Facebooku i zdałem sobie sprawę, że kiedy zamieściłem zdjęcia z jedzeniem, ludzie odpowiedzieli.”

Dwa pytania dotyczące lodów w tegorocznej ankiecie są następujące:

  • Tylko dla zabawy, jakie jest twoje ulubione miejsce na lody lub żelaty?
  • Jaki jest twój ulubiony smak lodów?

“To niesamowite, ile odpowiedzi otrzymałem do tej pory”, podsumował. “Ludzie, z którymi rozmawiałam, którzy wzięli ankietę, powiedzieli mi, że uwielbiają pytania o lody. Fajnie było zobaczyć niektóre z miejsc, które ludzie polecili, a różne smaki lodów, które lubią, są absolutnym zamieszaniem. Więc fajnie było to tam włożyć.”

Odwiedź stronę internetową SocialCPAs, aby wziąć udział w badaniu mediów społecznych SocialCPAs 2013.

Artykuły pokrewne:

  • Trendy w mediach społecznościowych: Gdzie stoi Twoja firma?
  • Wyniki badania mediów społecznych w ramach SocialCPAs 2011