As the Holidays Near, Have Some Fun with Gifting

Obudziłem się dziś rano i był lekki chłód w powietrzu.Mieszkając w środkowej Florydzie, nasza wersja zimna w porównaniu z północną jest zupełnie inna.Jednak po nędznym, mglistym lecie na Florydzie, rozkoszujemy się naszymi «chłodnymi dniami».

Moja żona wychowywała się w Chicago, więc każdego grudnia, kiedy na Florydzie panują temperatury w latach 80-tych, będzie mi mówić «nie ma to jak Boże Narodzenie». Wychowywałem się na Florydzie, a każde Boże Narodzenie było w górnych latach 70. lub w dolnych 80.

Aby uspokoić moją żonę, przez ostatnie kilka lat w dzień Bożego Narodzenia zabierałem ją i dzieci na krótkie, trzy- lub czterodniowe wycieczki, aby zobaczyć śnieg. Powodem tak krótkiej podróży jest to, że nie radzę sobie dobrze z temperaturami poniżej 40 stopni, znacznie mniej śniegu i lodu.

Zeszłoroczna wycieczka znalazła nas w Chicago.W dzień po świętach chodziliśmy po centrum miasta i zaczęło się sypiać.Nigdy wcześniej nie widziałem śpiącego, ale szybko zdecydowałem, że go nienawidzę. Dokonałam cudownego odkrycia w usztywniającym chłodzie wiatru o temperaturze -10 stopni, że sleet to tylko zamarznięty deszcz.

The Windy City niegrzecznie pokazał mi, dlaczego zdobył ten tytuł.Nie tylko byłem spięty w dwóch warstwach ubrania, kurtkę przeciwśnieżną z kapturem i szalik, który zakrywał większość głowy, ale byłem obrzucany przez ten rękaw w twarz.Wiatr zabierał każdy lodowaty kawałek łóżka i okrutnie wprowadzał go w odsłoniętą część mojej twarzy.To znaczy, oczywiście, znalazłby tę odsłoniętą część.Każdy kawałek, który spotykał się z moją skórą, czuł się jak malutkie igiełki do nakłuwania.Chodziliśmy po ulicach, aż ból był dla mnie za duży, a następnie kaczkowaliśmy za budynkiem, aby uchronić się przed atakiem snu na moją dziewiczą, południową skórę.

«Nigdy więcej», powiedziałem mojej żonie, jak chichotała do mnie.

Pogoda zmusiła mnie do myślenia o wersji świątecznej mojej żony, co doprowadziło mnie do prezentów, co doprowadziło mnie do podatku od prezentów, co doprowadziło mnie do napisania tego artykułu.Porozmawiajmy więc o kilku porządnych rzeczach, które możemy zrobić z prezentami.

Po pierwsze, możesz dać 14.000$ jednej osobie bez konieczności składania zeznania podatkowego za prezent.Jeśli jesteś w związku małżeńskim i Ty i Twój współmałżonek zdecydujecie się na «rozdzielenie» prezentów, możecie dać 14 000 $ jednej osobie, a Twój współmałżonek może dać 14 000 $ tej samej osobie, za łączną kwotę 28 000 $.Każdego roku w tym czasie spotykam się z moimi bogatymi, starszymi klientami i udzielam tych rad.

Powodem tego jest wyprowadzenie aktywów z majątku podlegającego opodatkowaniu.Podarowując dzieciom, małżonkom dzieci, wnukom i ich współmałżonkom, mogą oni przenosić całkiem sporo pieniędzy bez konieczności składania zeznania podatkowego z tytułu darowizny.

W zeszłym roku spotkałem się z klientem, który miał inną sytuację.Miał 75 lat, a jego całkowite aktywa wynosiły 12 milionów dolarów. Jego żona zmarła rok wcześniej, a oni skorzystali z możliwości przeniesienia podatku od nieruchomości. Jednak jego szczególna sytuacja mogła być zastosowana do każdego.

Miał około 4 milionów dolarów w akcjach Disneya.Jego wnuki wchodziły do college’u i nie były już zależne od swoich rodziców.Chciał, aby skupiły się na swojej edukacji, a nie na pracy, tak jak to robił, gdy kończył szkołę.Mój klient powiedział mi, że w tym roku musiał dać im więcej niż wynosi normalne 14.000 dolarów i był skłonny złożyć zeznanie podatkowe z tytułu darowizny.Nie chciałem, aby ilość prezentów do chip away na zwolnienie z podatku od nieruchomości mojego klienta, więc wymyśliłem strategię, że kochał.

Postanowił podarować swoim trzem wnukom $5,000 akcji Disneya i $9,000 w gotówce.Aby zapamiętać zasady podarowania, dziecko podnosi podstawę akcji, tak jak była ona w rękach przekazującego.Akcje zostały sprzedane za 14.000 dolarów.Dzieci nie miały żadnego zarobionego dochodu. Jaki był efekt podatkowy dla wnuków? Nic. Nic. Wielkie tłuste gęsie jajo.

Dlaczego?Po prostu, wnuki miały 18 lat i nie były uważane za osoby na utrzymaniu.Jeśli miały mniej niż 18 lat lub więcej i twierdziły, że są na utrzymaniu, wtedy «podatek od dzieci» mógłby być problemem.Jednakże, nic z tego nie miało zastosowania.

Kiedy dzieci sprzedawały akcje, miały zysk w wysokości 9.000 dolarów (14.000 – 5.000 dolarów).Wnuki znajdowały się w 10-procentowym przedziale podatkowym i nie miały żadnego podatku od zysków kapitałowych. Mojemu klientowi udało się przenieść 23 000 $ na jedną osobę bez konieczności składania zeznania podatkowego z tytułu darowizny.

Stosując tę samą strategię kilka lat wcześniej, spotkałem się z klientem, który chciał podarować swojemu synowi jego firmę.Rodzice zostali objęci podatkiem od nieruchomości i chcieli usunąć swój największy majątek – firmę – z majątku podlegającego opodatkowaniu.Rodzinna firma istniała już od 1970 roku.Podstawa ojca w akcjach wynosiła 1000 dolarów. Firma była warta 25 milionów dolarów i była korporacją S (czy to może być trudniejsze?).

Ojciec chciał przestać pracować i podróżować po świecie, ale nadal chciał otrzymywać dystrybucje od firmy. Potrzebował kreatywnego sposobu na usunięcie firmy z majątku, utrzymanie kontroli nad firmą i posiadanie wszystkich praw do bieżących dochodów.Wiem, co myślisz, i to nie było łatwe, ale nie widziałeś mojego rachunku, ani jego uniesienia, aby go zapłacić.

Pierwszą przeszkodą, jaką mieliśmy, było to, jak ojciec pozbywa się swoich akcji w korporacji, ale zachowuje kontrolę?Pamiętaj, że to jest korporacja S, więc możemy mieć tylko jedną klasę akcji.Było 1,000 akcji, które zostały wyemitowane i kolejne 6,500 akcji w rezerwie. Roczny dochód netto firmy wyniósł około 3 miliony dolarów.Ojciec chciał dostać 150.000 dolarów miesięcznie od korporacji.Tak więc, 5% wyemitowanych akcji było «akcjami z prawem głosu», a pozostałe 95% «akcjami bez prawa głosu», zachowując w ten sposób zasadę «jednej klasy akcji», ale mając ojca utrzymującego kontrolę nad firmą.

Ojciec zachował akcje z prawem głosu i przekazał akcje bez prawa głosu na rzecz umyślnie wadliwego funduszu powierniczego (IDGT), którego beneficjentem był syn.Zgodnie z zasadami QSub musieliśmy powtórzyć S-wybory, ponieważ trust grantodawców był teraz właścicielem 80 procent korporacji.Sprzedaliśmy IDGT 80 procent akcji bez prawa głosu za 20 milionów dolarów, które były obciążone 20-letnią notą do ojca według obowiązującej wówczas federalnej stopy procentowej.

Pewnie myślisz, że «cóż, ojciec musi zapłacić podatek od zysków kapitałowych ze sprzedaży» i miałbyś rację.Jednak on płaci go w ramach sprzedaży ratalnej, a podstawa opodatkowania wynosiła około 1 miliona dolarów rocznie, opodatkowana stawką 20 procent zysków kapitałowych, czyli 200 000 dolarów rocznie.Brzmi to jak dużo, ale to były oszczędności podatkowe w wysokości 150.000 dolarów, które zapłaciłby, gdyby ta kwota była zwykłym dochodem.Po śmierci ojca, prawa do skryptu trafiły do jego żony, a następnie, po jej śmierci, płatności zostały dokonane na rzecz pięciu odrębnych planów sekcji 529, na rzecz pięciu wnuków.Widział pan to?Ominęliśmy też podatek pokoleniowy.

Jest to trochę mylące, ale chcieli najbardziej korzystny podatkowo sposób, aby ominąć majątek i podatek dochodowy, mieć kontrolę nad przedsiębiorstwem aż do śmierci, płacić najmniej podatku od sprzedaży przedsiębiorstwa, i płacić za wszystkie pięć wnuków czesnego college w tym samym czasie.

Jak mówiłem, zabawa z prezentami.