Badanie NSBA: Ataki cyberataków dotyczą właścicieli małych przedsiębiorstw

przez Jasona Bramwella

Przytłaczająca większość właścicieli małych firm przebadanych ostatnio przez Krajowe Stowarzyszenie Małych Przedsiębiorstw (NSBA) martwi się o bezpieczeństwo swoich obiektów IT i online.

Spośród 845 właścicieli małych przedsiębiorstw – zarówno członków, jak i osób niebędących członkami NSBA – którzy odpowiedzieli na pytania zadane w sierpniu w ramach badania technologii małych przedsiębiorstw 2013 , 94 proc. stwierdziło, że są bardzo zaniepokojeni (59 proc.) lub nieco zaniepokojeni (35 proc.) bezpieczeństwem cybernetycznym, podczas gdy prawie połowa (44 proc.) małych przedsiębiorstw zgłosiła, że padła ofiarą cyberataku.

«Właściciele małych firm zajmują się większą częścią działalności informatycznej swojej firmy», powiedział w pisemnym oświadczeniu prezes i dyrektor generalny NSBA Todd McCracken. «Ta rosnąca zależność informatyczna sprawia, że kwestie takie jak bezpieczeństwo cybernetyczne, ochrona własności intelektualnej i funkcjonalny rynek online są niezwykle ważne w dzisiejszej globalnej gospodarce».

Na pytanie o to, kto jest przede wszystkim odpowiedzialny za obsługę techniczną ich firmy, 40 procent właścicieli małych firm odpowiedziało, że robią to sami, w porównaniu z 25 procentami w 2010 roku. Trzydzieści dwa procent twierdzi, że jeden z ich pracowników zajmuje się obsługą techniczną, co oznacza spadek o 4 procent w porównaniu z trzema latami temu, a 24 procent płaci firmie zewnętrznej za obsługę techniczną, co oznacza spadek o 12 procent w porównaniu z 2010 rokiem.

Trzydzieści dziewięć procent właścicieli małych firm twierdzi, że są one odpowiedzialne za bezpieczeństwo online ich organizacji, a 33 procent twierdzi, że członek ich personelu obsługuje to. Dwadzieścia jeden procent umów z zewnętrzną firmą do obsługi bezpieczeństwa online.

W ciągu ostatnich trzech lat wzrosło wykorzystanie platform technologicznych lub elementów, takich jak chmura obliczeniowa (43% w 2013 roku w porównaniu do 5% w 2010 roku), smartfony (74% w porównaniu do 57%) i laptopy (84% w porównaniu do 67%). Zmiana ta spowodowała wzrost liczby właścicieli małych firm, którzy zgłaszają, że pozwalają pracownikom na telepracę – z 44 procent trzy lata temu do 60 procent obecnie.

Koszty niezbędnych aktualizacji (44%), problemy z bezpieczeństwem (42%) oraz czas potrzebny na ich usunięcie (41%) zostały ocenione jako trzy najważniejsze wyzwania informatyczne stojące przed małymi firmami. Jeśli chodzi o wyzwania związane z ich witrynami internetowymi, czas był ponownie kluczowym czynnikiem, ponieważ 64 procent właścicieli małych firm jako największe wyzwanie wymieniło czas potrzebny do przeprowadzenia aktualizacji. Mniejszy był koszt utrzymania strony internetowej, jednak 26 proc. z nich nadal twierdzi, że jest to największy problem, z jakim borykają się w związku z ich stroną internetową.

Ataki cyberataków kosztują małe firmy średnio 8 699 dolarów za atak, według wyników badań. Wśród tych, których konta bankowe firm zostały zhakowane, średnie straty wyniosły 6.927 dolarów. Konta czekowe dla firm nie są chronione w taki sam sposób jak tradycyjne konta bankowości konsumenckiej – jest to luka prawna, o której wie tylko co czwarty mały przedsiębiorca.

O badaniu:

Badanie Technologii Małych Przedsiębiorstw 2013 przeprowadzone przez NSBA online od 14 do 23 sierpnia wśród 845 właścicieli małych firm, reprezentujących każdą branżę w każdym państwie w kraju. Podczas gdy badanie zostało przesłane do większego zestawu prób niż podobne badanie przeprowadzone przez NSBA w 2010 r., dane demograficzne były w dużej mierze zgodne z poprzednimi zestawami prób.

Artykuły pokrewne:

  • Sondaż: Większość prospektów podatkowych nie ma wiedzy na temat ataków cybernetycznych
  • Cyberataki i hacktivizm. Kryć się!