Bądź Firmą po drugiej stronie ulicy: Załatwimy 6$ fryzury

przez Jack LaRue

Podcinają cię konkurenci po okazyjnych cenach? Więc mamy reklamę telewizyjną, którą powinieneś zobaczyć. Możesz pamiętać, że Office Depot reklama, która zawiera mały właściciel sklepu fryzjerskiego, Dan, patrząc po drugiej stronie ulicy, gdzie duża sieć otwiera, reklamując cięcia 6 dolarów. Dan nie sądzi, że może konkurować z fryzurą za 6 dolarów. Ale wtedy ma pomysł. Idzie do Office Depot i kupuje duży znak, żeby powiesić go przed swoim fryzjerem: «Załatwiamy cięcie za 6 dolarów.» Duży łańcuch zamyka się pięć miesięcy później.

Naprawdę podoba mi się to ogłoszenie. Początkowa myśl wielu osób, które mają do czynienia z konkurentem obniżającym ceny, to «dopasować cenę lub stracić sprzedaż». Ale w większości przypadków jest to zakład typu «frajer». Dopasowując cenę, można przyznać, że jakość jest taka sama (lub wystarczająco blisko). Spadek cen z pewnością pochłonie twój zysk, a ty możesz znaleźć się w sytuacji, w której obniżysz jakość, aby to zrekompensować. Jest to śliski stok, który może poważnie zaszkodzić twojej reputacji.

Ale Dan fryzjer był bystry. Nie ulegał pokusie rywalizacji cenowej. Postanowił konkurować na obszarze, w którym się doskonalił – jakości. To wzmocniło jego biznes i jego ceny i pomalowało jego konkurenta w zakręt. Przecież wszyscy wiemy, że dostajesz to, za co płacisz.

Jak większość firm, każdego dnia spotykasz się z rosnącą konkurencją, czy jest to oprogramowanie typu «zrób to sam», operacja w sklepie, czy może nowa firma księgowa po prostu otwierająca się w Twojej okolicy. A ci, którzy nie mają nic innego do konkurowania, często decydują się na rywalizację cenową. Może to być nieco kuszące dla niektórych klientów, szczególnie w czasie, gdy pieniądze są tak ciasne.

Nie daj się zwabić do tej gry. Zamiast tego, musisz znaleźć sposób na zmianę gry i konkurowanie na swoich warunkach. Wzmocnij swoją pozycję i zmuś konkurentów do reakcji na ciebie.

O autorze:

Jack LaRue jest starszym wiceprezesem myPay Solutions w Thomson Reuters Tax & Accounting.

Artykuły pokrewne:

  • Małe firmy mogą wykorzystać swoją wielkość do konkurowania z dużymi firmami regionalnymi
  • .

  • Partner Up to Get the Word Out: Pokaż swoją ekspertyzę