Biuro 2010 przybyło! Dostosuj swoją wstążkę!

Przez Davida H. Ringstroma, CPA

Pakiet Office 2010 znajduje się teraz w sklepach i na stronie www.office.com , więc każdy może uaktualnić go do najnowszej wersji flagowego pakietu wydajnościowego firmy Microsoft. Pakiet Office 2010 zawiera wiele udoskonaleń nowego interfejsu użytkownika wprowadzonego w pakiecie Office 2007.

Jak być może wiesz, Microsoft porzucił wieloletni interfejs użytkownika składający się z rozwijanych menu dla nowego podejścia znanego jako wstęga. Chociaż wstążka ma tendencję do powodowania wielu zgrzytów zębów i wyrywania włosów dla długoletnich użytkowników pakietu Office, użytkownik może się dość szybko zaaklimatyzować – szczególnie jeśli skorzysta z darmowych narzędzi przejściowych dla Word , Excel , i PowerPoint . W chwili obecnej, wersje 2010 tych interaktywnych przewodników nie zostały wydane, ale interfejsy użytkownika są prawie identyczne między Office 2007 i Office 2010. Każdy, kto korzysta z pakietu Office 2007, powinien napotkać na płynne przejście na pakiet Office 2010.

Jedną z głównych zmian, którą zauważą aktualizatorzy jest to, że menu Plik powróciło do aplikacji Office 2010 zamiast rundy przycisku Office w Office 2007. Ponadto, struktura tego menu rozwijanego uległa zmianie. Podczas gdy menu Office 2007 miało przeważnie tę samą strukturę co tradycyjne menu Plik, Office 2010 wprowadza nowy widok kulisowy, który ma ułatwić kontrolę nad różnymi aspektami dokumentu, takimi jak drukowanie i ochrona dokumentu podczas udostępniania go innym. W pakiecie Office 2010 dodano również funkcje edycji obrazu i przechwytywania obrazu z ekranu do wszystkich aplikacji pakietu Office.

Inne nowe funkcje to m.in. edycja wideo w programie PowerPoint, ulepszony panel nawigacyjny w programie Word oraz moja ulubiona nowa funkcja – możliwość personalizacji wstążki. Wstęga Office 2007 nie jest konfigurowalna, chyba że skorzystasz z skomplikowanego programowania, które wymaga książki do wyjaśnienia . I odwrotnie, w pakiecie Office 2010 każdy może dodawać lub usuwać polecenia z taśmy, a nawet tworzyć nowe karty. Ponadto, można łatwo eksportować dostosowania i importować je do pakietu Office 2010 na innych komputerach. W końcu można stworzyć interfejs dla programu Excel, który grupuje polecenia używane codziennie w sekwencję, która ma sens, co może być znaczną oszczędnością czasu.

Program Excel 2010 posiada kilka nowych funkcji, takich jak sparkliny (wykresy w komórkach), krajalnice (wizualna metoda filtrowania) oraz PowerPivot (funkcja specyficzna dla programu Excel 2010, która pozwala na wykorzystanie tabel przestawnych do jednoczesnego skruszenia milionów rekordów danych (patrz www.powerpivot.com ).

Nowe funkcje w Outlooku 2010 obejmują rozszerzoną wstęgę, Quick Steps (sposób na zautomatyzowanie powtarzających się zadań), Conversations (sposób na archiwizację lub usunięcie powiązanych wiadomości w jednym kroku) oraz Contact Cards (sposób na uzyskanie podstawowych informacji dla osób kontaktujących się z Tobą poprzez e-mail).

Zazwyczaj co drugie lub trzecie wydanie Urzędu ma tendencję do przekształceń, podczas gdy wydania tymczasowe mają tendencję do ulepszeń. Każdy, kto obecnie korzysta z pakietu Office 2007, znajdzie wiele przydatnych usprawnień w pakiecie Office 2010, podczas gdy aktualizacje przeniesione z pakietu Office 2003 lub wcześniejszej wersji napotkają na małą krzywą uczenia się z interfejsem wstążki.

Należy pamiętać, że firma Microsoft wyeliminowała ceny aktualizacji dla pakietu Office 2010 , więc każdy musi zapłacić pełną cenę. Może to zniechęcać niektórych użytkowników do aktualizacji, ale będą wolne opcje do rozważenia. Office 2010 Starter (obecnie w fazie beta testów) będzie miał ograniczoną funkcjonalność, wersję wspieraną przez reklamę lub dostęp do bezpłatnych aplikacji Office Web Apps pod adresem www.skydrive.com . Załóż bezpłatne konto, aby otrzymać 10 GB bezpłatnej pamięci internetowej, oraz możliwość tworzenia nowych dokumentów w internetowych wersjach aplikacji Office 2010. Można również pobrać bezpłatną wersję próbną Office 2010 z www.office.com .

Przeczytaj więcej artykułów Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, świadczącą usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie baz danych w całym kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [chronione pocztą elektroniczną] lub śledź go na Twitter . David mówi na konferencjach o programie Microsoft Excel i prezentuje webcasty dla kilku dostawców CPE, w tym dla partnera AccountingWEB .