Blockchain: Reality or Fiction?

W ciągu ostatnich kilku lat wiele uwagi poświęcono Bitcoinowi, a dokładniej łańcuchowi blokowemu jako kolejnemu poważnemu zakłóceniu w informatyce. Ale co to oznacza dla księgowych i jak to działa?

Łańcuch blokowy obiecuje decentralizację technologii i stworzenie bardziej niezawodnej, bezpiecznej, rozproszonej i przejrzystej księgi publicznej w wielu różnych branżach.A w przypadku zawodu księgowego, łańcuchy blokowe wkrótce przekształcą księgowość podwójnej księgowości w księgowość potrójną .

Ale czy to tylko hype czy przyszła rzeczywistość? A jak inaczej mogłoby to wpłynąć na nasz przemysł?

Co to są naprawdę łańcuchy blokujące D o?

Najlepsze wyjaśnienie zalet technologii łańcuchów blokowych można znaleźć w niedawnym artykule Forbesa , w którym podkreślono cztery kluczowe zalety:

 1. Niezawodność: Łańcuchy blokowe rejestrują i zatwierdzają każdą transakcję dokonaną w systemie księgi publicznej, przy czym każdy blok zawiera zagmatwaną historię wszystkich wcześniejszych transakcji.
 2. : Łańcuchy blokowe rejestrują i zatwierdzają każdą transakcję dokonaną w systemie księgi publicznej, przy czym każdy blok zawiera historię skróconą wszystkich wcześniejszych transakcji.

 3. Ochrona: Transakcje są niezmienne i zawsze dostępne, ponieważ mogą być autoryzowane i dostępne tylko od autoryzowanych «górników» (komputerów).
 4. :

 5. Zachowanie wartości: Osoba trzecia pośrednik, lub osoba wyznaczona przez organ centralny dla transakcji typu «peer-to-peer» są eliminowane, co obniża koszty transakcji.
 6. Decentralizacja: Technologia jest zdecentralizowana w całej sieci, eliminując awarie systemu lub problemy z bezpieczeństwem.

Czy łańcuchy blokujące istnieją T oday?

Badania mówią, że obecnie w firmy, które wprowadzają łańcuchy blokujące, inwestuje się ponad miliard dolarów. Bitcoin, pierwsza cyfrowa zdecentralizowana kryptokur waluta, jest tego najlepszym przykładem, ale jest też wiele innych przypadków, z wiodącymi aplikacjami w wymianie walut, platformach handlowych, transferze P2P, inteligentnych kontraktach i cyfrowych treści, przechowywaniu i dostarczaniu. Duża część rozmachu pochodzi z branży fintech, w tym od dużych graczy, takich jak Citi, UBS i USAA. Nawet Zaangażowane są firmy księgowe z «wielkiej czwórki» .

Oto kilka bardziej interesujących przykładów tego, co te firmy starają się rozwiązać, w tym jeden przykład w branży księgowej:

1. Prognoza

 • Bieżąca emisja: Przewidywanie wyników lub prawdopodobieństwo wyników na rzeczywistych zdarzeniach jest obecnie oparte na mądrości kilku osób. Zazwyczaj rynki lepiej funkcjonują w gromadzeniu zbiorowej mądrości i dostarczaniu dokładniejszych prognoz dotyczących tego, co przyniesie przyszłość.
 • Koncepcja do rozwiązania: Augur jest platformą rynkową do przewidywania, która nagradza użytkowników za prawidłowe przewidywanie przyszłych wydarzeń w świecie rzeczywistym. Zbliża ona «mądrość tłumu» poprzez połączenie analizy świata realnego od ekspertów z opiniami dużej grupy osób (z punktu widzenia rynku) w celu stworzenia dokładniejszych prognoz. Eksperci często składają raporty i otrzymują połowę opłat pobieranych z systemu, podczas gdy osoby fizyczne mogą kupować i sprzedawać udziały w wynikach, aby stworzyć równowagę prawdopodobieństwa wystąpienia wyników końcowych.

2. Prezent c sztuk

 • Bieżąca emisja: Wiele małych firm nie uczestniczy w branży kart podarunkowych, ponieważ a) ich systemy punktów sprzedaży często ich nie akceptują, b) przyjęcie programu kart podarunkowych jest kosztowne, oraz c) jest mało prawdopodobne, aby dostrzegły one natychmiastowe korzyści.
 • Koncepcja do rozwiązania: Blok Gyft to platforma internetowa dla kart podarunkowych, która pozwala kupcom wydawać karty praktycznie za około $0,01 (w porównaniu z $1,50 dla kart plastikowych). Zmniejszają one ilość oszustw dzięki przejrzystej własności i prywatnym kluczom konsumenckim oraz ułatwiają ich wykup, podobnie jak w przypadku Apple Pay czy Google Wallet.

3. Muzyka

 • Bieżąca emisja: Współczesne dzielenie się muzyką online jest niezrównoważone – artyści muszą pracować za pośrednictwem internetowych serwisów muzycznych i swoich wytwórni płytowych, aby dystrybuować i otrzymywać wynagrodzenie za tworzoną muzykę. Brakuje w nim przejrzystości i uczciwości, a także nagradza wytwórnie płytowe wraz z ich rentownością.
 • Koncepcja do rozwiązania: Kilka firm, w tym Ujo Music , up-end modelu poprzez umowy z blokowym łańcuchem, które pozwalają artystom sprzedawać bezpośrednio do fanów za pośrednictwem serwisu muzycznego streaming. Nie korzystając z tradycyjnej wytwórni płytowej i modelu dystrybutora, usuwają pośrednika i zapewniają, że artyści otrzymują odpowiednie wynagrodzenie za dostarczaną przez siebie muzykę.

4. Wspólne korzystanie z roweru

 • Bieżąca emisja: Firmy takie jak Uber i Lyft są scentralizowanymi władzami i pobierają opłatę transakcyjną od kierowców i jeźdźców, ale podlegają regulacji i wyłączeniu ryzyka przez samorządy lokalne, władze lub tradycyjne istniejące systemy taksówkowe.
 • Koncepcja do rozwiązania: Firmy zajmujące się wypożyczaniem rowerów, takie jak La’Zooz zapewniają zdecentralizowany system, który pozwala kierowcom z wolnymi miejscami w samochodzie połączyć się z potencjalnymi jeźdźcami, aby mieć «sprawiedliwsze» taryfy i lepsze połączenie kierowca / jeździec. Kierowcy mogą czerpać korzyści z dostępnych zasobów, gdy jadą do wybranego przez siebie celu.

5. Rachunkowość potrójnego zapisu

 • Bieżąca emisja: Przy podwójnej księgowości, gdy dwie strony dokonują transakcji, każda ze stron odzwierciedla we własnych księgach odpowiednie obciążenia i kredyty. Jeśli ktoś chce oszukać rząd, może być to trudne do wykrycia, ponieważ te transakcje nie są powiązane i nie można zweryfikować całej transakcji.
 • Koncepcja do rozwiązania: Rachunkowość potrójnego zapisu, określona przez Balanc3 , łączy transakcje wielostronne za pomocą prostych, cyfrowych potwierdzonych kontraktów z kontrahentami, a następnie wykorzystuje łańcuch blokowy do śledzenia i otwartego rozpowszechniania pełnych szczegółów transakcji.

Podczas gdy rachunkowość potrójnego wprowadzania danych jest nadal nieco oderwana od rzeczywistości, pojawiły się już początki ogólnego ruchu blokowego, w którym wiodącą rolę odgrywają inne branże. Nie należy jednak zapominać o tym, jak szybko księgowość potrójnego zapisu może stać się rzeczywistością.

W przypadku rządów istnieje duże zainteresowanie, ponieważ mogą one potencjalnie wyeliminować uchylanie się od płacenia podatków i oszustwa podatkowe, ograniczając jednocześnie składanie deklaracji podatkowych jedynie do potwierdzeń podatkowych. Zobaczmy, kiedy ta fikcja stanie się rzeczywistością.