Bramwell’s Lunch Beat: Rozszerzenie EITC, Stack’s Stance, SASB/IMA Collab

Obama, Ryan widzą możliwość kompromisu w polityce podatkowej

Richard Rubin i Eric Morath z Wall Street Journal napisali, że prezydent Obama i przewodniczący Izby Paul Ryan (R-WI) mają rzadkie cechy kompromisu w polityce podatkowej: obaj chcą rozwinąć narzędzie walki z ubóstwem, które według niektórych analityków może przyciągnąć miliony Amerykanów do pracy. Po raz pierwszy od czasu, gdy Ryan został prelegentem, spotkali się oni formalnie we wtorek, a ich poglądy na temat podatków, wydatków i roli rządu w życiu Amerykanów są bardzo rozbieżne.Jednak obaj popierają plan zwiększenia ulgi w podatku dochodowym od osób zarabiających (ang. Earned Income Tax Credit – EITC) w celu objęcia nią pracowników bezdzietnych. Obydwaj mężczyźni widzą potencjał porozumienia. Jedyny raz, kiedy Obama wymienił Ryana z imienia i nazwiska w orędziu o stanie Unii w zeszłym miesiącu, to odnotowanie ich zgody na ten pomysł, który podwoiłby EITC do ponad 1000 dolarów i sprawiłby, że pracownicy w wieku 21 lat mogliby się do niego kwalifikować. Ale to nie będzie łatwe. Przewodniczący Senackiej Komisji Finansów Orrin Hatch (R-UT) powiedział, że sprzeciwia się ekspansji.

Przeczytaj więcej

Urzędnik podatkowy USA krytykuje sondy UE dotyczące amerykańskich firm

Robert Stack, zastępca sekretarza ds. międzynarodowych spraw podatkowych w Departamencie Skarbu USA, zakwestionował «âbasic fairnessâ» dochodzeń Unii Europejskiej (UE) w sprawie transakcji podatkowych prowadzonych na kontynencie przez amerykańskie firmy, w tym Apple Inc. i McDonald’s Corp., napisała Stephanie Bodoni z Bloomberg . Po spotkaniach z organami regulacyjnymi UE, Stack powiedział, że jest zaniepokojony, że komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager wysuwa w swojej rozległej sondzie nieuzasadnione żądania wobec firm amerykańskich. Ostrzeżenie przychodzi dzień po tym, jak Vestager zasygnalizowała, że jest skłonna dodać do swojej rosnącej listy dochodzeń, która obejmuje również Apple, Amazon.com Inc., McDonald’s i Starbucks Corp., umowę podatkową z firmą macierzystą Google Alphabet Inc. o wartości 130 milionów funtów (185,5 miliona dolarów) z Wielkiej Brytanii. â «Zastosowanie z mocą wsteczną tych nowych podejść stawia pod znakiem zapytania podstawową uczciwość tych postępowań,â» Stack powiedział 29 stycznia.

Przeczytaj więcej

Ostatni szwajcarski bank rozlicza się w programie unikania podatków o wartości 1,37 miliarda dolarów

Po trzech latach i 1,37 miliarda dolarów kar, Stany Zjednoczone kończą program ujawniania informacji, który zmusił szwajcarskie banki do ujawnienia wszystkich tajnych sposobów, w jaki pomogły Amerykanom uniknąć podatków, napisali David Voreacos i Giles Broom z Bloomberg . Ostateczne porozumienie ogłoszone 27 stycznia, 78. stycznia przez Stany Zjednoczone z 80 szwajcarskimi bankami, otwiera drogę do ścigania innych firm wykluczonych z programu. Julius Baer Group Ltd. powiedział w zeszłym miesiącu, że spodziewa się zapłacić około 547 milionów dolarów na rozliczenie oddzielnego amerykańskiego dochodzenia karnego w sprawie tego, jak pomogła amerykańskim oszustwom podatkowym. W ostatecznej umowie, HSZH Verwaltungs AG uniknął oskarżenia, zgadzając się na zapłacenie 49,8 mln dolarów i przyznając, że pomogła amerykańskim klientom oszukać IRS, powiedział Departament Sprawiedliwości USA.Dzięki tej inicjatywie zwiększyliśmy naszą zdolność do zwrotu dolarów podatkowych do Stanów Zjednoczonych. I mamy prowadzone dochodzenia w sprawie banków i osób fizycznych, â» Prokurator Generalny Loretta Lynch powiedział.

Przeczytaj więcej

SASB i IMA ogłaszają protokół ustaleń
.
Rada Standardów Rachunkowości Zrównoważonego Rozwoju (SASB) i Instytut Rachunkowości Zarządczej (IMA) ogłosiły we wtorek nowy protokół ustaleń w celu usprawnienia zarządzania i ujawniania informacji niefinansowych w sprawozdaniach korporacyjnych. Porozumienie, podpisane przez założyciela i dyrektora generalnego SASB, dr Jeffa Rogersa, oraz prezesa i dyrektora generalnego IMA, Jeffa Thomsona, CMA, CAE, określa podstawy bieżącej współpracy, współdziałania i dostosowania pomiędzy obiema organizacjami. Wśród innych środków, SASB i IMA zgadzają się określić sposoby wzmocnienia tworzenia wartości oraz raportowania i ujawniania informacji korporacyjnych, jak również podjąć proaktywne działania w celu wzajemnego dzielenia się swoją pracą. Partnerstwo pomiędzy SASB i IMA jest ważnym krokiem, który ma pomóc księgowym w identyfikacji, pomiarze i zarządzaniu czynnikami pozafinansowymi, które mają wpływ na wyniki finansowe», powiedział Rogers.

Przeczytaj więcej

Quick Links:

 • Czy więcej firm księgowych powinno wdrażać zasady âwork gdziekolwiek? (Going Concern)
 • To niewielkie odchylenie księgowe może zwiększyć zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii (Bloomberg)
 • Dlaczego Bernie Sanders musi podnieść podatki dla klasy średniej (ValueWalk)
 • pociągnięcie IRS do odpowiedzialności za nadużycie władzy wobec Microsoft (US News and World Report)
 • Pomimo obietnic, reforma podatkowa pozostaje nieuchwytnym celem (New York Times)
 • George Will: Gorący temat reformy podatkowej na szlaku kampanii, Capitol Hill (Columbus Dispatch)
 • Hej, teraz byłby świetny czas na podatek węglowy (Gawker)
 • International Speedway reaps benefits of revived âNASCAR tax break» (Tax Justice Blog)
 • Co wspólnego mają free-roaming kurczaki i sztuczki rachunkowe (Blog Sprawiedliwości Podatkowej)
 • Ohio rozważa wprowadzenie podatku od sprzedaży na stałe (Fundacja podatkowa)
 • Ustawa o podatku dochodowym Amerykanów wzrosła o 10 procent w zeszłym roku (Fundacja Podatkowa)
 • Europejska propozycja BEPS to grab podatkowy skierowany do przedsiębiorstw amerykańskich (Amerykanie na rzecz reformy podatkowej)