Bramwell’s Lunch Beat: SEC Clawback Rules, Tax Evasion, BEPS in the USA

SEC zapoznaje się z zasadami odzyskiwania środków w przypadku karania za złe księgowanie
.
Maxwell Murphy z CFO Journal napisał, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ma zamiar wydać nowe przepisy, które wymagałyby od firm karania błędów w rachunkowości poprzez odbieranie wynagrodzenia szerszemu gronu kadry kierowniczej najwyższego szczebla. Niezastosowanie się do tego wymogu mogłoby kosztować spółkę notowanie jej akcji na giełdzie. Wiele spółek sprzeciwia się proponowanym zasadom, które oczekują na ostateczne zatwierdzenie przez SEC po zakończeniu publicznego okresu na zgłaszanie uwag w ubiegłym miesiącu. Krytycy korporacyjni twierdzą, że zasady te mogą zepchnąć na dalszy plan kadrę kierowniczą, która nie wiedziała o błędach w księgach i nie pełniła żadnej roli w ich nadzorowaniu. Na rynku jest zbyt wiele zmiennych, aby powiedzieć, jaka część wynagrodzenia opartego na wynikach byłaby zagrożona w ramach zasad clawback, powiedział prawnik ds. wynagrodzeń Jim Barrall z Latham & Watkins LLP. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez kancelarię prawną Shearman & Sterling LLP, prawie 90 procent 100 największych spółek publicznych w kraju posiada politykę clawback.

Przeczytaj więcej

Dell może uniknąć uderzenia podatkowego przy transakcji, ale akcjonariusze EMC zapłacą
.
Dell Inc. znalazł kreatywny sposób na uniknięcie wysokich rachunków podatkowych za proponowane przejęcie EMC Corp. o wartości 67 miliardów dolarów, wykorzystując jako część transakcji akcje trackingowe. Ale akcjonariusze EMC nie będą w stanie uniknąć podatnika, napisał Vipal Monga z CFO Journal . Dell ogłosił w poniedziałek, że złożył ofertę na EMC o wartości około 33,15 dolarów za akcję, na łączną kwotę 67 miliardów dolarów w gotówce i akcji. W ramach tej transakcji akcjonariusze EMC otrzymaliby 24,05 USD w gotówce oraz kolejne 0,111 akcji w ramach akcji trackingowych związanych z 80-procentowym udziałem EMC w VMware Inc. Struktura akcji umożliwia firmie Dell uniknięcie podatku, który mógłby przekroczyć 10 mld USD. Jednak udziałowcy firmy EMC, którzy otrzymają gotówkę i akcje, nadal będą musieli płacić podatek w wysokości od 20 do 39,6 procent od wszelkich zysków, jakie osiągną zarówno z gotówki, jak i wartości akcji śledzonych.

Przeczytaj więcej

Informatycy władają sztuczną inteligencją do walki z uchylaniem się od płacenia podatków

Nowe badania naukowe mają na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do walki z uchylaniem się od płacenia podatków przez podmioty korporacyjne, od przedsiębiorstw wielonarodowych notowanych na giełdzie do spółek prywatnych, napisał Lynnley Browning z New York Timesa . Pięciu informatyków pokazało, w jaki sposób algorytm może wykryć pewien rodzaj znanego schronienia podatkowego stosowanego przez spółki osobowe. Po pierwsze, badacze przetłumaczyli przepisy podatkowe dotyczące spółek osobowych na kod źródłowy. Następnie przeprowadzili transakcje leżące u podstaw wątpliwego schronu znanego jako «âinstallment-sale bogus optional basisâ» (Ibob) w postaci serii kodów. Schron Ibob sztucznie zawyża wartość bazową składnika aktywów w zeznaniu podatkowym w celu wyeliminowania zysków podlegających opodatkowaniu w momencie jego sprzedaży. Następnie badacze zmapowali w kodzie plątaninę podmiotów, które tworzą typowe spółki osobowe. Wyniki wskazały na konkretne kombinacje transakcji i struktur spółek osobowych, które prawdopodobnie spowodują unik Iboba.

Przeczytaj więcej

Lew: Skarb Państwa w celu wdrożenia międzynarodowych zaleceń podatkowych

Sekretarz Skarbu USA Jack Lew powiedział 9 października, że administracja Obamy wprowadzi nowe zasady, które doprowadzą do dzielenia się informacjami biznesowymi z zagranicznymi rządami, napisał Bernie Becker z The Hill . Lew pochwalił ostateczne zalecenia projektu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, znanego jako Base Erosion and Profit Shifting (BEPS), mającego na celu walkę z unikaniem opodatkowania za granicą, mówiąc, że istnieje âcritical need to fix our tax rules to address erosion of our corporate tax base.â» Speaking at a Group of 20 meeting in Peru, Lew dodał, âWe are already engaged in the process of BEPS implementation, including country-by-country reporting by large multinational firms, and will continue to work to advance this important agenda.â»

.

Przeczytaj więcej

Poradnik techniczny IRS (tydzień 5 października)

W ubiegłym tygodniu IRS wydał następujące wytyczne techniczne:

Zawiadomienie 2015-71 zawiera wytyczne dotyczące miesięcznej krzywej rentowności obligacji korporacyjnych, odpowiednich stóp procentowych dla segmentu spot stosowanych w ramach § 417(e)(3) oraz średnich stóp procentowych dla segmentu 24-miesięcznego w ramach § 430(h)(2) kodeksu dochodów wewnętrznych.Ponadto niniejsze zawiadomienie zawiera wytyczne dotyczące stopy procentowej 30-letnich skarbowych papierów wartościowych zgodnie z § 417 lit. e) pkt 3 lit. A) ppkt (ii) pkt II, obowiązującej w odniesieniu do lat objętych planem rozpoczynających się przed 2008 r., oraz średniej ważonej stopy procentowej 30-letnich skarbowych papierów wartościowych zgodnie z § 431 lit. c) pkt 6 lit. E) ppkt (ii) pkt I. The rates in this notice reflect the application of § 430(h)(2)(C)(iv), which was added by the Moving Ahead for Progress in the 21st Century Act, Public Law 112-141 (MAP-21) and amended by Section 2003 of the Highway and Transportation Funding Act of 2014, Public Law 113-159 (HATFA).

Szybkie łącza

 • The âCadillac tax» makes everyone sick (Wall Street Journal)
 • Rick Santorum: Płaski podatek jest najlepszą drogą do dobrobytu (Wall Street Journal)
 • Plan podatkowy Jindal tworzy cudowną krainę unikania (Forbes)
 • Leading Democratic candidates want to tax Wall Street (CBS News)
 • Jeb Bush to pitch zastępujący Obamacare kredytami podatkowymi, wyższe limity rachunków oszczędności zdrowotnych (Washington Post)
 • Wyższe podatki od bogatych w rzeczywistości nie zmniejszyłyby nierówności tak bardzo (Washington Post)
 • Kandydaci na GOP zniosą ulgi podatkowe, ale nie ogromne odliczenie odsetek od kredytów hipotecznych (Washington Times)
 • Rozwiązanie bez problemu? Podatek od transakcji wysokiej częstotliwości (New York Times)
 • Tak, podatki od sody wydają się zmniejszać picie sody (New York Times)
 • Eksport ropy naftowej powinien być połączony z ulgami podatkowymi od czystej energii (New York Times)
 • Globalne nierówności w zakresie unikania opodatkowania paliw (CNN)
 • Kupujący Tesla Model X mogliby dostać 25.000 dolarów ulgi podatkowej (Los Angeles Times)