Bramwell’s Lunch Beat: SEC Judges, Cadillac Tax Repeal Bill, Deloitte Sued

SEC daje podstawy sędziom

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oświadczyła w czwartek, że dokona przeglądu swojego wewnętrznego trybunału po miesiącach eskalacji wyzwań prawnych i krytyki wobec coraz częstszego wykorzystywania własnych sędziów, napisał Jean Eaglesham z Wall Street Journal . Nowe zasady, zatwierdzone głosami pięciu komisarzy, którzy kierują SEC, dadzą oskarżonym w sprawach przesyłanych przez agencję do własnych sędziów więcej ochrony prawnej oferowanej przez sąd federalny. Wśród proponowanych zmian, oskarżeni będą mogli uzyskać zeznania pod przysięgą od świadków lub innych osób przed rozprawą â prawo, przyznane w sądzie federalnym, że obrońcy mówią, że jest kluczową bronią w walce ze skomplikowaną sprawą. Nowe przepisy nie rozstrzygają argumentacji prawnej, która leży u podstaw kilku trwających procesów sądowych przeciwko SEC. Dwóch sędziów federalnych stwierdziło, że istniejący system powoływania sędziów przez KPWiG jest prawdopodobnie niezgodny z konstytucją, co zostało odrzucone przez KPiG i jest przedmiotem apelacji.

Przeczytaj więcej

Sanders, top Dems urgge uchylenie podatku âCadillac»

Sen. Bernie Sanders (I-VT) i siedmiu senatorów demokratycznych wprowadziło w czwartek ustawę o uchyleniu tzw. âCadillac taxâ Obamacare’a» w sprawie kosztownych planów zdrowotnych, napisała Sarah Ferris z The Hill . Demokratyczni współsponsorzy projektu ustawy to m.in. Sen. Charles Schumer (D-NY), który ma zostać najwyższym demokratą w Izbie, a także Sen. Patrick Leahy (D-VT), najdłużej zasiadający w Izbie, oraz Sen. Chris Murphy (D-CT), który prowadzi kampanię Senatu «âAffordable Care Act Worksâ». Nacisk demokratów na uchylenie ustawy stawia ich w bezpośredniej sprzeczności z prezydentem Obamą, który odmówił obniżenia tak bardzo zróżnicowanego podatku. Posunięcie to wywiera również presję na rywalkę Sandersa, Hillary Clinton, by zadeklarowała swoje stanowisko w sprawie podatku. Wcześniej powiedziała, że jest âexaminingâ» przepisu, ale nie wspomniała o podatku podczas serii wystąpień w tym tygodniu skupionych na jej platformie opieki zdrowotnej.

Przeczytaj więcej

Deloitte pozwany za 500 milionów dolarów przez majątek byłego właściciela tłoków

Chris Dolmetsch z Bloomberg napisał, że jednostka Deloitte LLP rzekomo obiecała plan podatkowy, zgodnie z którym były właściciel Detroit Pistons Bill Davidson âwin, gdyby żył, lub wygrałby, gdyby umarł.â» Ale tak się nie stało. Cztery lata po śmierci multimiliardera w 2009 roku, jego majątek został uderzony 2,7 miliarda dolarów z rachunku podatkowego, zgodnie z pozwem złożonym w Nowym Jorku. Majątek pozwał Deloitte Tax LLP w czwartek, aby odzyskać 500 milionów dolarów w podatkach, opłatach i karach od doradcy. Pozew mówi, że Deloitte Tax nie ujawnił ryzyka związanego z planem podatkowym, który zalecił Davidsonowi w celu zabezpieczenia go jako jednego z jego âmarquee clientsâ», który może generować duże opłaty i służyć jako âshowpieceâ» do promowania swoich usług dla innych zamożnych ludzi. W oświadczeniu, Deloitte Tax powiedział: Jesteśmy głęboko zaangażowani w sprawy naszych klientów i w pełni popieramy usługi świadczone przez nasz zespół na rzecz pana Davidsona. Żałujemy, że wykonawca nieruchomości postanowił podążać tą drogą.â»

Przeczytaj więcej

Badanie: Przedsiębiorstwa przelotowe zachęcają do nierówności w dochodach

Przedsiębiorstwa, które płacą podatki poprzez system indywidualny â tzw. przełomy â napędzają wzrost nierówności dochodów, według nowego badania autorstwa częściowo ekonomistów skarbu, napisał Bernie Becker z The Hill . Dzieje się tak dlatego, że przełomy, które obejmują zarówno małe firmy, jak i duże kancelarie prawne, nie płacą w podatkach tyle samo co korporacje. W rzeczywistości, w latach 1980-2013 ich udział w dochodach podwoił się, a ponad połowa z nich była napędzana przez dochody z przejazdów. Wpływy z podatków pośrednich, do których zaliczają się korporacje i spółki osobowe, w 2011 r. wyniosły średnio 19 procent. Stawki podatkowe dla spółek osobowych były jeszcze niższe i wynosiły średnio 15,9 proc. Z kolei korporacje płaciły średnio blisko 32 procent. Co więcej, dochód i udział kapitałowy były bardzo skoncentrowane w górnym 1 procencie, przy czym najbogatsi zarabiali około siedmiu z 10 dolarów na każde przejście.

Przeczytaj więcej

Szybkie łącza

 • Jurorzy Deweya starają się uzyskać jasność co do ruchów księgowych âfalse’a (New York Law Journal)
 • Jeśli zyski przedsiębiorstw rosną, to dlaczego przychody z podatku dochodowego od osób prawnych maleją? (Forbes)
 • Maine Republicans double down on tax cut fervor (Tax Justice Blog)
 • Problem z wyzwalaczami podatków państwowych (TaxVox)
 • Czasami, polityka podatkowa jest również polityką zagraniczną (Fundacja Podatkowa)
 • Podatek od kadilaków pracujący zgodnie z planem na robotnikach samochodowych (Fundacja Podatkowa)
 • Czy wasze państwo nakłada podatek od akcji kapitałowych? (Fundacja Podatkowa)
 • Podatnicy amerykańscy oszukali 51 milionów dolarów w zielonych dotacjach do pojazdów VW âclean’ (Los Angeles Times)
 • .

 • Senat New Jersey zatwierdza plan Chrisa Christie dotyczący obniżenia podatku od sprzedaży jachtów (Associated Press)
 • Plan NDP podwyższenia podatku od opcji na akcje widzianych jako ogłuszające Canada tech (Bloomberg)