Bramwell’s Lunch Beat: Tax Deal Reached, Cadillac Tax, Dow-DuPont Merger

Przywódcy Kongresu osiągają porozumienie w sprawie ustawodawstwa podatkowego i wydatków

Przywódcy Kongresu na początku środy ujawnili daleko idące porozumienie w sprawie wydatków i przepisów podatkowych, które pozwoliłyby uniknąć zamknięcia rządu i wprowadzić poważne zmiany w polityce energetycznej i ustawie o przystępnej cenie opieki, napisali Kristina Peterson i Richard Rubin z Wall Street Journal . Umowa miałaby stałe ulgi podatkowe poparte przez każdą ze stron i ma zawiesić na dwa lata podatek od wyrobów medycznych i opóźnić o dwa lata planowany na 2018 r. start âCadillac taxâ» na wysokie koszty planów zdrowotnych pracodawców. Środek podatkowy, który ma zostać przyjęty przez Izbę i Senat jeszcze w tym tygodniu, przełamie zwyczaj Kongresu przedłużania wygasłych ulg podatkowych z mocą wsteczną, a następnie wyznaczania kolejnej daty wygaśnięcia na kilka tygodni lub miesięcy wcześniej. Aby stać się prawem, pakiet będzie musiał wytrzymać sprzeciw demokratów, którzy obawiają się, że zapewnia on zbyt mało dla rodzin. Ustawodawcy planują połączyć projekt ustawy podatkowej z projektem ustawy o wydatkach.

Przeczytaj więcej

Główny ekonomista Obamy broni podatku âCadillaca»

Główny ekonomista prezydenta Obamy przedstawił silną obronę âCadillac taxâ» we wtorek rano, zanim Kongres ujawnił umowę budżetową, która opóźniłaby ten środek o dwa lata, napisała Sarah Ferris z The Hill . âIt’s really important to us that we don’t see that measure repealed, and we will work hard to prevent that from happen,â» Jason Furman, chairman of the Council of Economic Advisers, said at a Politico Morning Money event. Administracja Obamy wielokrotnie mówiła, że chce utrzymać podatek Cadillaca, jak również podatek od wyrobów medycznych, ale nie wydała groźby weta w sprawie pakietu podatkowego. Ekonomiści, zwłaszcza z Białego Domu, argumentowali, że podatek Cadillaca odgrywa większą rolę niż tylko zbieranie przychodów na potrzeby ustawy o opiece zdrowotnej. Twierdzą oni, że wywiera on presję na konsumentów opieki zdrowotnej, aby ograniczali niepotrzebne wydatki. W rezultacie ostatecznie utrzymuje on ceny na niskim poziomie.

Przeczytaj więcej

Budget deal gives health insurers respite from âpremium tax»
.
Sarah Ferris napisała również dla The Hill , że ubezpieczyciele zdrowotni odnieśli zwycięstwo w odsłoniętym pod koniec wtorkowego wieczoru banknocie o wartości 1 biliona dolarów, zarabiając na rocznym zamrożeniu tzw. âpremium tax.â» Podatek od ubezpieczeń zdrowotnych został zdecydowanie odrzucony przez firmy ubezpieczeniowe i grupy biznesowe, które twierdzą, że koszt podatku jest przenoszony na pracowników w postaci wyższych składek. Podatkowi sprzeciwiły się również grupy reprezentujące plany Medicaid w zakresie ochrony zdrowia, które twierdziły, że rząd zasadniczo sam się nim obciąża. Oczekiwano, że będzie on kosztował państwowe programy Medicaid 14 miliardów dolarów w ciągu 10 lat.â Włączając jednoroczne opóźnienie rocznego podatku akcyzowego na ubezpieczycieli zdrowotnych na rok kalendarzowy 2017 w tym dwustronnym ustawodawstwie pokazuje powszechny sprzeciw wobec tej bezsensownej polityki, â» Jeff Myers, prezes i dyrektor generalny Medicaid Health Plans of America, napisał w oświadczeniu w środę.

Przeczytaj więcej

Dow, DuPont eyes big tax savings in rare merger of equals

Greg Roumeliotis i Mike Stone z Reutersa napisali, że wolne od podatku traktowanie spinoffów Dow Chemical Co. i DuPont planują przeprowadzić po połączeniu swoich firm jest główną siłą napędową transakcji, potencjalnie oszczędzając dziesiątki miliardów dolarów. Ogłoszona w zeszłym tygodniu fuzja warta 120 miliardów dolarów przychodzi niecały miesiąc po tym, jak producent leków Pfizer Inc. powiedział, że wykorzysta swoje przejęcie Allergan PLC o wartości 160 miliardów dolarów jako sposób na obniżenie podatków. Podkreśla to coraz częstsze wykorzystywanie fuzji i przejęć jako sposobu na obniżenie podatków w Ameryce. W odróżnieniu od umowy Pfizer-Allergan, w której oszczędności są wynikiem zmiany siedziby firmy Pfizer na Irlandię, gdzie firma Allergan ma siedzibę w tzw. inwersji, oszczędności podatkowe w Dow-DuPont zależą od tego, czy transakcja zostanie skonstruowana jako fuzja równych sobie firm, co jest rzadkim wydarzeniem wymagającym firm tej samej wielkości i zakresu, które chcą ją negocjować. â It is fairly rare,â» said Robert Willens, a corporate tax consultant.

Przeczytaj więcej

Quick Links:

 • Pelosi zgłaszający w ostatniej chwili sprzeciw wobec pakietu środków budżetowych i podatkowych (Politico)
 • Czy powstający rachunek podatkowy pomoże później w zmianie kodu? Może (Wall Street Journal)
 • Valeant: Pionier księgowości (Wall Street Journal)
 • akrobatyka podatkowa w transakcji Dow-DuPont (Reuters Breakingviews)
 • Clinton zaproponuje dalsze podwyżki podatków od bogatych Amerykanów na imprezie Buffetta (CNBC)
 • Śliski boisko sprzedaży Teda Cruza do remontu podatkowego (Los Angeles Times)
 • Why you should pay attention to the presidential candidates’ tax proposals (TaxVox)
 • Reforma podatkowa nie jest magiczną formułą, o której mówią politycy (Yahoo Finance)
 • Szwajcarski bank ukrył aktywa dla Żydów w czasie wojny, a następnie uciekinierów podatkowych (Bloomberg)
 • To zdroworozsądne, że Seattle opodatkowuje sprzedaż broni do nauki przemocy (Seattle Times)
 • Niektóre rzeczy, do których warto dążyć w 2016 roku (Analitycy podatkowi)
 • Przeniesione straty operacyjne netto przedsiębiorstw i rezerwy na wypadek niewypłacalności w podziale na państwa (Fundacja Podatkowa)