Burmistrz Chicago proponuje podatek od papierosów.

przez Jasona Bramwella

Siedemdziesiąt pięć centów podwyżki podatku od papierosów w Chicago, którą proponuje burmistrz Rahm Emanuel, zostanie prawdopodobnie uwzględniona w budżecie miasta na rok 2014, który zostanie przedstawiony Radzie Miasta Chicago 23 października.

Emanuel ma nadzieję, że wzrost podatku od papierosów usunie mały kawałek z szacowanego na 339 milionów dolarów deficytu budżetowego miasta w przyszłym roku, a także zapewni uczniom szkół publicznych w Chicago więcej bezpłatnej opieki nad wzrokiem, zgodnie z artykułem Chicago Tribune z 20 października.

Wzrost ten dałby Chicago najwyższy całkowity podatek od papierosów w kraju. Jeśli radni zatwierdzą propozycję Emanuela, zostanie ona dodana do podwyżek podatku od papierosów o 1 USD przez stan i Cook County, które weszły w życie w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy.

Propozycja ta zwiększyłaby łączną stawkę stanową i lokalną stawkę podatku od papierosów w Chicago z 6,67 USD za paczkę do 7,42 USD za paczkę, wyprzedzając tym samym Nowy Jork, który obecnie ma najwyższy podatek od paczki w Stanach Zjednoczonych, wynoszący 6,86 USD.

Biuro burmistrza spodziewa się zebrać dodatkowe 10 milionów dolarów z tytułu podwyżki podatku od papierosów, z czego 8 milionów pójdzie na pokrycie deficytu budżetowego, a 2 miliony na rozszerzenie programu, który zapewnia bezpłatne badania wzroku i okulary dla studentów, którzy nie przejdą badania wzroku.