Bycie CPA. Czy to jest tego warte?

Właśnie zakończyliśmy nasz 7. sezon podatkowy, odkąd wróciłem do praktyki na pełny etat. Być może, podobnie jak ty, zastanawiam się, czy była to przecież właściwa decyzja dotycząca kariery.

Tak, jest wiele korzyści z bycia CPA, przede wszystkim marka CPA. Jak tłumaczyłem studentom i cywilom przez lata, ludzie traktują cię inaczej, kiedy dowiadują się, że jesteś CPA. Nasz zawód nadal cieszy się takim szacunkiem, że oddziela cię od ogółu społeczeństwa i daje ci nogę w różnego rodzaju sytuacjach biznesowych, a nawet osobistych.

Nasza nominacja z pewnością ma o wiele większą wagę niż bycie absolwentem studiów MBA, a nawet doktorem, w danej dziedzinie biznesu.

Marka CPA jest nieoceniona w każdym aspekcie mojej kariery zawodowej od dnia, w którym zdałem egzamin. Prawie każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z CPA lub wie o trudnościach z uzyskaniem certyfikatu, łatwiej mi było uzyskać kredyt biznesowy, negocjować kontrakty lub być szanowanym.

Czy jednak praktyka publiczna jest tego warta? Czy warto rezygnować z 3+ miesięcy życia każdego roku, a następnie spędzać tygodnie na odwyku? Czy warto martwić się o to, jak płacić rachunki, zadowolić klientów, zmotywować najlepszych ludzi – a wszystko to bez regularnej, gwarantowanej wypłaty?

Mamy wielu emerytowanych pracowników rządowych, od lokalnych do federalnych, w naszej praktyce podatkowej. Wiesz co? Ci ludzie mają to bardzo dobrze. Prawdopodobnie nie ma zbyt wielu dyskusji na temat tego, kto pracuje ciężej w prawdziwym świecie: ludzie w biznesie czy ci, którzy pracują w rządzie. W rzeczywistości, kiedy mój syn poprosił o poradę zawodową (był wtedy w szkole farmaceutycznej), zasugerowałem, aby najpierw rozważył możliwość kariery w rządzie federalnym, ponieważ on i jego żona chcieli mieć dużą rodzinę. Mógłby pracować przez 40 godzin tygodniowo, uzyskać wszelkiego rodzaju urlopy i dni wolne, a w młodym wieku przejść na emeryturę. Potem wróciłby do pracy dla rządu jako wykonawca i dwukrotnie zanurzyłby system ubezpieczeń społecznych. Słodko.

Tak, gdybym poszedł do pracy w IRS po zdaniu egzaminu, byłbym teraz na emeryturze. Moje podjęcie pracy na emeryturze może być czymś więcej niż prowadzenie praktyki księgowej w obszarze zniszczonym przez gospodarkę.

Jednym z powodów, dla których nie podjąłem tego kierunku kariery przez te wszystkie lata temu, było to, że nie mogłem zobaczyć, jak budzę się rano, patrzę w lustro i zastanawiam się, dlaczego nie robię ze swoim życiem nic ważnego. Wybrałam więc drogę “Chcę coś zmienić”, konsultowałam się z ponad 500 profesjonalnymi firmami, przemawiałam na całym świecie, wydałam wiele książek, a tutaj piszę bloga o tym, co wygląda na zły obrót.

Zawodowo, nie ma bicia bycia księgowym publicznym. Nieocenione są doświadczenia związane z zaangażowaniem w działalność gospodarczą klienta oraz osobiste sprawy finansowe (i rodzinne). Interakcja z moimi rówieśnikami jest zawsze wyzwaniem i doświadczeniem wzrostu. Jak inaczej można by zgromadzić magazyn wiedzy oferowanej nam każdego dnia na linii produkcyjnej?

Każda kariera w służbie państwowej bez tego doświadczenia byłaby rzeczywiście ograniczona, ponieważ wiemy, co dzieje się po tej stronie stołu, po stronie klienta. To właśnie to doświadczenie stanowiłoby rzeczywistą wartość dodaną do kariery w służbie państwowej.

Więc, jaka rada dałabym młodemu Allanowi 35 lat temu? Prawdopodobnie tych samych wskazówek, które inni sami sobie wymyślili: zamieść je w księgowości publicznej, dowiedz się, co możesz, i znajdź łatwiejszy, łagodniejszy sposób, aby zapewnić je swojej rodzinie. I być może to wyjaśnia, dlaczego większość ludzi, których widzę na konferencjach CPA, jest po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce – młodzi rozgryźli to zanim my to zrobiliśmy.

Allan S. Boress, CPA, FCPA jest autorem 12 opublikowanych książek na temat marketingu, sprzedaży i zarządzania procesem rozwoju biznesu dla CPA. Od 1980 roku konsultował się z ponad 500 profesjonalnymi firmami i przeszkolił ponad 200.000 profesjonalistów. Jego metodologia “I-Hate-Selling” jest dostępna pod adresem www.ihateselling.com

.

Wiesz co?

To jest wpis na blogu członka społeczności AccountingWEB. Aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami na temat zawodu, odwiedź naszą stronę bloga społecznościowego.