Były partner KPMG Scott London Gets 14 Months in Prison

Scott London, były starszy wspólnik firmy audytorskiej KPMG LLP, został skazany w czwartek na 14 miesięcy więzienia federalnego za dostarczenie znajomemu informacji poufnych o kilku klientach jego firmy, który wykorzystał je do osiągnięcia co najmniej 1,6 miliona dolarów nielegalnych zysków.

51-letni Londyn, który w zeszłym roku przyznał się do wykorzystywania informacji poufnych w obrocie papierami wartościowymi, został również skazany przez amerykańskiego sędziego okręgowego George’a Wu na zapłatę grzywny w wysokości 100.000 dolarów, zgodnie z artykułem Los Angeles Times .

Londyn, który został zwolniony przez KPMG, był 29-letnim weteranem firmy księgowej “Wielkiej Czwórki” i nadzorował ponad 50 partnerów audytorskich oraz 500 pracowników. Siedziba firmy mieściła się w Los Angeles.

Jego adwokat, Harland Braun, domagał się wyroku od sześciu do dwunastu miesięcy, zauważając, że jego klient drogo już zapłacił za swoje przestępstwo: utratę pracy za 900.000 dolarów rocznie, reputację i wielu przyjaciół KPMG, którym nie wolno z nim rozmawiać, zgłosił Los Angeles Times .

Asystent prokuratora USA James A. Bowman naciskał na wyrok trzech lat, zwracając uwagę na znaczące naruszenie obowiązków Londynu wobec swoich klientów, takich jak Herbalife Ltd. i Skechers USA Inc. oraz na szkody, jakie wyrządziło im to. Te dwie firmy zostały zobowiązane do zatrudnienia nowych firm księgowych i odtworzenia ich zarobków po zapoznaniu się z działaniami Londynu.

Londyn dostarczył informacje wewnętrzne o swoich klientach, aby pomóc przyjacielowi i partnerowi w golfach Bryanowi Shawowi przezwyciężyć trudności finansowe po tym, jak jego rodzinny biznes jubilerski zaczął słabnąć w czasie spowolnienia gospodarczego. W okresie od października 2010 r. do maja 2012 r. Shaw kilkakrotnie otrzymywał z Londynu informacje o firmach niepublicznych.

Londyn był głównym partnerem w kilku audytach KPMG, w tym Herbalife i Skechers, a także dyrektorem ds. księgowości w Deckers Outdoor Corp. Był w stanie uzyskać poufne informacje o tych firmach przed ogłoszeniem wyników finansowych lub publikacją wyników finansowych.

Według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) firma Shaw osiągnęła zysk brutto w wysokości ponad 714 000 USD z transakcji w oparciu o poufne dane finansowe dotyczące Herbalife, Skechers i Deckers.

Londyn uzyskał również dostęp do informacji poufnych o zbliżających się fuzjach dwóch byłych klientów KPMG – RSC Holdings i Pacific Capital. Shaw zarobił prawie 192 000 dolarów, kupując akcje RSC Holdings dzień przed ogłoszeniem fuzji, czyli 15 grudnia 2011 roku. Zarobił również ponad 365 000 USD nielegalnych zysków, nabywając papiery wartościowe Pacific Capital przed ogłoszeniem fuzji 9 marca 2012 r., według SEC.

W nagrodę za napiwki dla osób mających dostęp do informacji poufnych, Shaw przekazał Londynowi ponad 50 000 USD w gotówce i prezentach, w tym zegarek Rolex 12 000 USD.

System rozpadł się po tym, jak organy regulacyjne zaczęły podejrzewać Shaw’a w odpowiednim czasie. Współpracował z detektywami w zeszłym roku, nosząc urządzenie rejestrujące podczas spotkań z Londynem, podczas gdy agenci FBI słuchali.

Shaw, który również przyznał się do winy w ubiegłym roku, ma zostać skazany 19 maja, zgodnie z Los Angeles Times .

Artykuły pokrewne:

Ex-KPMG Partner Faces Dwadzieścia lat w więzieniu za oszustwa związane z papierami wartościowymi

LA Jeweler przyznaje się do winy w sprawie dotyczącej wykorzystywania informacji poufnych w KPMG