Calcbench Zdobywca głównej nagrody w XBRL Challenge

przez Anne Rosivach

Calcbench, aplikacja open source, która wykorzystuje korporacyjny eXtensible Business Reporting Language (XBRL) i wykonuje analizy porównawcze, została uznana za zdobywcę głównej nagrody XBRL Challenge podczas konferencji XBRL i technologii analizy finansowej 29 lutego 2012 roku. XBRL Challenge jest konkursem dla twórców aplikacji wykorzystujących dane w formacie XBRL w bazie danych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Electronic Data Gathering, Analysis, and Retrieval system (EDGAR). Twórcy aplikacji Calcbench zostali nagrodzeni kwotą 20.000 dolarów.

Wszystkie przedsiębiorstwa publiczne w Stanach Zjednoczonych wymienione w SEC są zobowiązane do dołączania do swoich zgłoszeń eksponatów zawierających komputerowo odczytywane tagi danych XBRL.

«Wyzwanie XBRL zostało stworzone zarówno w celu zwiększenia świadomości na temat XBRL, jak i stworzenia nowej generacji narzędzi, aby uczynić ją tak użyteczną i jak najbardziej rozpowszechnioną», powiedział Paul Ratnaraj, dyrektor ds. zaawansowanych inicjatyw w Wharton Research Data Services (WRDS) i sędzia XBRL Challenge.

Współzałożyciele Calcbench, Pranav Ghai z siedzibą w Nowym Jorku i Alex Rapp z Cambridge w Massachusetts, po raz pierwszy spotkali się jako studenci w Bates College w Lewiston w stanie Maine. Obaj pracują w branży usług finansowych.

Potencjał XBRL został wykorzystany dopiero po wielu latach» – powiedział główny mówca konferencji, Mike Starr, zastępca głównego księgowego ds. wsparcia polityki i monitorowania rynku w SEC. Jak powiedział Mike Starr, zastępca głównego księgowego ds. wsparcia polityki i monitorowania rynku w SEC EDGAR, obecnie ponad 9000 firm zgłosiło do bazy danych SEC EDGAR eksponaty XBRL zawierające ponad dziesięć milionów dyskretnych danych finansowych, a liczba ta gwałtownie wzrośnie w lipcu, kiedy wszystkie informacje w oznaczonych przypisach zostaną zgłoszone.

SEC, która już teraz wykorzystuje dane do analizy informacji w czasie rzeczywistym, dąży do poprawy wydajności. SEC zaobserwowała spadek liczby rozszerzeń i zamierza w przyszłości używać znaczników danych w trybie on-line, aby widzowie mogli zapoznać się z jednym dokumentem.

Terri Polley, prezes i CEO Fundacji Rachunkowości Finansowej (FAF) oraz panelista konferencji powiedział, że Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) po raz pierwszy wykorzystała dane XBRL w swoim przeglądzie po wdrożeniu FIN 48, który został opublikowany w styczniu 2012 roku. «To wspaniały proces», powiedziała. «Byliśmy w stanie osiągnąć w dniach, które wcześniej zajmowały miesiące.»

«Dane XBRL pomogą FASB być lepszym ustawiaczem standardów», powiedział Polley. Stwierdziła, że proces ustanawiania standardów może zostać usprawniony dla prywatnych firm i rządów, gdy włączą one XBRL do swojej sprawozdawczości. FAF jest organem nadzorczym dla Rządowej Rady Standardów Rachunkowości (GASB).

Inny panelista porównał potencjał analizy danych XBRL dla inwestorów do zmiany, która nastąpiła wraz z wprowadzeniem bazy danych EDGAR. Jedna z firm stwierdziła, że była w stanie zidentyfikować problemy księgowe w swoich wielu działach. Ponadto, firma była w stanie zidentyfikować stopy dyskontowe i porównać je do warunków rynkowych.

Analitycy finansowi nie przyjęli jeszcze XBRL, powiedział jeden z panelistów. Kwestie pozostają w zgodzie – liczba rozszerzeń – a analitycy chcieliby, aby dane dotyczące uwolnienia zysków w czasie rzeczywistym, które nie są jeszcze w XBRL.

«Spośród bardzo silnej puli zgłoszeń, sędziowie wybrali Calcbench, ponieważ oferuje on najszersze zastosowanie i najbardziej wszechstronne wykorzystanie danych z XBRL i innych źródeł, a wszystko to w ramach prostego interfejsu, który jest łatwy w użyciu», powiedział Ratnaraj. «Oferuje on również dobre ramy, na których można budować inne narzędzia analityczne».

Calcbench umożliwia użytkownikom dokonywanie porównań wielu firm rocznie i kwartał do kwartału. Użytkownicy mogą dodawać własne notatki i formuły, eksportować do Excela i dzielić się swoją pracą z innymi.

Konferencja XBRL i Financial Analysis Technology była sponsorowana przez XBRL USA i New York Society of Securities Analysis (NYSSA).

Konkurs XBRL Challenge rozpoczął się w lipcu 2011 r. i miał osiemdziesięciu czterech pierwszych wnioskodawców. Było ono sponsorowane przez CFA Institute, WRDS i XBRL USA. Zebrano panel pięciu sędziów, którzy ocenili zgłoszenia i wybrali zwycięzcę.

Artykuły pokrewne:

  • Rządy i przedsiębiorstwa prywatne badające korzyści płynące z XBRL
  • Spółki publiczne muszą przedłożyć XBRL Załączniki do SEC w 2011 r.
  • Siedem wskazówek dotyczących pierwszego wypełnienia szczegółowych przypisów w XBRL