CARES Act przyznaje cztery ulgi podatkowe na cele charytatywne

W tym czasie kryzysu narodowego wkraczają dobrze myślące osoby prywatne i właściciele firm, oferując swoje wsparcie za pomocą różnych środków. W związku z tym, uchwalona w marcu ustawa Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security (CARES) Act zawiera kilka zachęt podatkowych dla organizacji charytatywnych. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie czterech kluczowych ulg podatkowych dla darczyńców w nowej ustawie.

1. Odliczenie powyżej linii: W związku ze zmianami w ustawie o ulgach podatkowych i zatrudnieniu (TCJA), mniej podatników wykazuje odliczenia niż w niedawnej przeszłości. Zasadniczo, PCC ograniczył lub zawiesił niektóre odliczenia na lata 2018-2025, jednocześnie znacznie zwiększając standardowe odliczenia w tym samym okresie. W związku z tym wielu darczyńców, którzy obecnie decydują się na standardowe odliczenia, nie otrzymuje żadnych korzyści podatkowych z tytułu swojej hojności – do chwili obecnej.

Zgodnie z ustawą o opiece nad chorymi (CARES Act), osoba fizyczna może ubiegać się o potrącenie z konta do 300 dolarów za datki przekazane wykwalifikowanym organizacjom charytatywnym. W rezultacie, darczyńcy mogą być uprawnieni do potrącenia na cele charytatywne, niezależnie od tego, czy dokonują darowizn, czy nie. Organizacja charytatywna nie musi być związana z pomocą w związku z pandemią COVID-19. Potrącenie to nie jest jednak dostępne w przypadku wpłat na rzecz prywatnych fundacji lub funduszy przekazanych przez darczyńców (DAFs).

Pierwsze 300 dolarów przekazanych w 2020 r. idzie w kierunku tego potrącenia. Tak więc, itemizerzy skorzystają z tego potrącenia przed złożeniem wniosku o inne darowizny na Harmonogramie A. Wszelka nadwyżka jest przenoszona na okres pięciu lat. Uwaga: Nie jest jeszcze jasne, czy potrącenie to przedłuży się poza rok 2020. Wkrótce należy spodziewać się wytycznych IRS w tej sprawie.

2. Limit indywidualnego odliczenia: Wśród innych restrykcyjnych przepisów, kodeks podatkowy ogranicza roczne odliczenie osoby fizycznej z tytułu składek pieniężnych do 60 procent skorygowanego dochodu brutto (AGI). Limit ten został podniesiony z 50 procent AGI na lata 2018-2025 przez TCJA. Jeszcze lepiej: Ustawa o opiece zdrowotnej zwiększa limit odliczeń do 100 procent AGI na rok 2020.

Innymi słowy, podatnik, który dokonuje wpłat na cele charytatywne, może zasadniczo odpisać w tym roku pełną kwotę swoich darowizn pieniężnych lub ekwiwalentów pieniężnych. Wszelkie nadwyżki powyżej 100 procent AGI są przenoszone na okres do pięciu lat. Uwaga: Podobnie jak w przypadku odliczenia dla podmiotów niebędących beneficjentami, rezerwa ta nie ma zastosowania do prywatnych fundacji lub DAF-ów.

Dołącz do naszej listy mailingowej

Wpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać co tydzień najlepsze informacje o AccountingWEB.Wpisz adres e-mail *Enter adres e-mailSign up

3. Limit odliczeń korporacyjnych: Prawo podatkowe nakłada również limity na odliczenia z tytułu darowizn na cele charytatywne dokonywanych przez korporacje. W szczególności, roczne odliczenie z tytułu darowizn dokonanych przez korporację nie może przekroczyć 10 procent jej dochodu podlegającego opodatkowaniu. Na przykład, korporacja, której dochód podlegający opodatkowaniu wynosi 10 milionów dolarów, jest ograniczona do odliczenia 1 miliona dolarów. Każda nadwyżka jest przenoszona na okres do pięciu lat.

Zgodnie z ustawą o opiece nad osobami prawnymi roczny próg odliczeń dla osób prawnych został podwyższony do 25 procent dochodu do opodatkowania w 2020 roku. Wracając do naszego poprzedniego przykładu, korporacja, której dochód podlegający opodatkowaniu wynosi 10 milionów dolarów, może odpisać do 2,5 miliona dolarów. Zasada dotycząca przeniesień nadal obowiązuje. Uwaga: Darowizny na cele charytatywne muszą być odpowiednio udokumentowane (np. od każdej darowizny pieniężnej w wysokości 250 dolarów lub więcej wymagane jest pisemne potwierdzenie od organizacji charytatywnej).

4. Darowizny żywności: Obecnie istnieje podstawa do przekazywania datków na rzecz organizacji charytatywnych, które karmią głodnych. Prawo podatkowe zezwala już na odliczenie dla korporacji, które przekazują «pozornie zdrową żywność» na rzecz wykwalifikowanej organizacji charytatywnej w celu opieki nad chorymi, potrzebującymi lub niemowlętami. Odliczenie to jest równe niższej z następujących wartości

  • Koszt przekazanej żywności plus połowa wartości (tj. zysk, gdyby przekazana żywność została sprzedana po godziwej wartości rynkowej); lub
  • Dwukrotny koszt przekazanej żywności

Zazwyczaj odliczenie jest ograniczone do 15 procent dochodu podlegającego opodatkowaniu, ale ustawa o opiece zdrowotnej podnosi ten próg do 25 procent dochodu podlegającego opodatkowaniu w 2020 roku. Uwaga: Jeśli korporacja odlicza składkę na żywność, musi obniżyć koszt sprzedawanych towarów o pierwotną cenę zakupu przekazanej żywności.

Informuj swoich klientów o tych zmianach podatkowych dotyczących darowizn na cele charytatywne w ustawie o opiece społecznej. Pomóż koordynować strategie podatkowe oparte na tych i innych przepisach.

Powiązane artykuły

Co jest w ustawie o opiece nad osobami na emeryturze?

Sposób księgowania przychodów i wydatków z tytułu kredytów i pożyczek PPP