Chicago Lawyer Helped Wealthy Clients Dodge Taxes

Przez Cristinę Camarę

W tym, co jest uważane za największe oskarżenie o oszustwa podatkowe w historii, prawnik z Chicago przyznał się do winy, aby pomóc bogatym klientom uniknąć milionów dolarów w podatkach.

Donna Guerin, była wspólniczka nieistniejącej już kancelarii prawnej Jenkens & Gilchrist, ma zostać skazana 11 stycznia 2013 roku, kiedy to może otrzymać do dziesięciu lat więzienia za spiskowanie w celu oszukania Stanów Zjednoczonych i uchylania się od płacenia podatków. Jej rola w tym programie polegała na sporządzaniu fałszywych pism opiniotwórczych związanych z nielegalnymi schroniskami podatkowymi, które przyniosły ponad 6 miliardów dolarów fałszywych strat podatkowych, które klienci mogliby wykorzystać do zmniejszenia swoich zobowiązań podatkowych o dziesiątki milionów dolarów.

“Wiedziałem wtedy w głębi serca i przyznaję dziś, że wielu naszych klientów było zainteresowanych jedynie zmniejszeniem zobowiązań podatkowych”, Guerin powiedział sędziemu Sądu Rejonowego USA Williamowi H. Pauleyowi III, według The Wall Street Journal . Powiedziała, że zrozumiała “z czasem”, że to, co robiła, było nielegalne.

“Z jej prośbą dziś kontynuujemy proces rozliczania grupy profesjonalistów, którzy wykorzystali swoje wykształcenie i wiedzę, aby ułatwić oszustwo, którego skali nie można przecenić”, powiedział w oświadczeniu amerykański prokurator Preet Bharara.

W ramach zarzutu, Guerin zgodziła się przepuścić 1,6 miliona dolarów i sprzedać jej Elmhurst, Illinois, dom w celu spełnienia wyroku, Chicago Tribune zgłoszone.

Guerin zmieniła swój zarzut z pierwszego procesu w czerwcu, kiedy została skazana, ale przewinienie ławy przysięgłych doprowadziło do przyznania jej nowego procesu. Ławnik, którego Pauley nazwał “patologicznym kłamcą”, wymyślił informacje o jej pochodzeniu, adresie i stwierdził, że “większość adwokatów” to “przestępcy zawodowi”, zgłosił Forbes . Dwóch innych oskarżonych, Paul Daugerdas i Denis Field, również otrzymało nowe procesy. Obaj przyznali się do winy i mają być ponownie sądzeni w kwietniu 2013 roku. Jedenastotygodniowy proces w 2011 roku obejmował czterdziestu jeden świadków i 1300 dowodów w sprawie, które dotyczyły uchybień w latach 1994-2004.