Chris Zorich unika więzienia w swojej sprawie o uchylanie się od płacenia podatków

przez Teresę Ambord

W marcu, kiedy Chris Zorich, były obrońca Chicago Bears i Washington Redskins, stanął przed sędzią z Chicago, aby odpowiedzieć za swoje niedociągnięcia podatkowe, wziął to jak mężczyzna. Na dłuższą metę, taka postawa mogła kupić mu trochę miłosierdzia. Został oskarżony o cztery przypadki niezłożenia zeznań podatkowych i płacenia podatków od ponad miliona dolarów dochodu, w tym dochodu z wynajmu otrzymywanego przez jego organizację charytatywną, Fundację Chrisa Zoricha. Nie złożył też deklaracji podatkowych dla fundacji.

Zorych nie obwiniał księgowego, społeczeństwa, ani swojej mamy. Kiedy sędzia zapytał, jak się przyznał, po prostu powiedział: «Winny, Wysoki Sądzie.»

W ramach ugody w sprawie zarzutu w marcu, Zorych musi zapłacić 71.000 dolarów podatków zwrotnych, a w lipcu został nakazany powrót do sądu w celu wydania wyroku. Za każde z czterech wydanych przeciwko niemu wyroków rozważał ewentualną grzywnę w wysokości 100 000 dolarów i maksymalny wymiar kary rocznej w więzieniu. W tym czasie jego adwokaci prosili o zwolnienie warunkowe zamiast więzienia.

Kiedy Zorych wrócił do sądu w lipcu, przed zapoznaniem się z wyrokiem złożył krótkie oświadczenie.

«Oczywiście bardzo mi przykro z powodu moich działań i biorę za nie pełną odpowiedzialność.

Wcześniej, prokurator rządowy William Hogan Jr. poprosił o wyrok w ramach wytycznych federalnych. «Zaniedbał swoją odpowiedzialność. . . . To nie było tylko przeoczenie.»

Niezwykłym posunięciem, amerykański sędzia Daniel Martin rozpoczął wyrok od stwierdzenia, że choć zbrodnie Zorychu były poważne, to były one «aberracją».

«Prowadził pan wzorowe życie, panie Zorich,» powiedział Martin. «Był pan współczującym, hojnym i troskliwym członkiem naszego społeczeństwa.

Wynik końcowy? Zorych uciekł z więzienia i zamiast tego został skazany na trzy lata w zawieszeniu.

Czasami opłaca się być skromnym.

Powiązany artykuł:

  • Ex-Chicago Bear Zorich Up Tax Creek bez usprawiedliwienia