Co CPA muszą wiedzieć o oferowaniu usług doradztwa prawnego

Kiedy klienci są zadowoleni z Twoich usług, naturalnie będą chcieli powierzyć Ci więcej swoich potrzeb. Ale co się stanie, gdy poproszą Cię o podjęcie pracy, która wykracza poza zakres Twoich usług finansowych i zgodności z przepisami?

Na przykład, powiedzmy, że masz klienta, który obecnie prowadzi działalność gospodarczą jako jednoosobowy przedsiębiorca, a teraz chce utworzyć LLC. Chociaż chcesz pomóc (w końcu przyniosłoby to dodatkowy dochód dla Twojej praktyki), obawiasz się, że możesz narazić swoją firmę na ryzyko, nadając jej pozory “praktykowania prawa bez licencji”. Byłoby to uzasadnioną obawą.

Faktem jest, że umowy CPA (chyba że są one również adwokatami) nie mogą zapewnić porad prawnych lub usług, które wymagają licencji prawnej. Więc jak możesz pomóc?

Helping Without Stepping Over the Legal Services Line

Członek grupy na Facebooku, którą ostatnio zarządzam, zamieścił dyskusję na ten temat i zadał pytanie, czy któryś z księgowych w grupie przygotowuje i składa dokumenty założycielskie dla swoich klientów. Jej klienci zwrócili się do niej z prośbą o wykonanie tych usług i obawiali się, że może to spowodować umieszczenie jej w legalnej ciepłej wodzie.

Na szczęście, nie byłoby to możliwe, gdyby podeszła do tej sytuacji prawidłowo. Księgowi mogą nie udzielać porad na temat konsekwencji odpowiedzialności różnych typów jednostek gospodarczych, ale mogą udzielać wszelkich porad na temat skutków, jakie struktura przedsiębiorstwa będzie miała dla klientów w zakresie obowiązków podatkowych.

Kilka przykładów tego, o czym księgowi mogą nie oferować porad:

 • Jakie są korzyści z osobistej odpowiedzialności cywilnej wynikające z przejścia z firmy jednoosobowej na LLC?
 • Co klienci powinni zawrzeć w umowie operacyjnej?
 • Które państwo zaoferuje najkorzystniejsze otoczenie prawne dla korporacji?

Kilka przykładów tego, co mogą doradzić księgowi:

 • Czy przejście przez opodatkowanie, S Corporation traktowania podatku lub opodatkowania jako korporacja będzie najbardziej korzystne finansowo dla klienta, który tworzy LLC?
 • Jakie możliwości ma spółka jawna, jeśli jej właściciele chcą zmniejszyć obciążenia podatkowe związane z prowadzeniem działalności na własny rachunek?
 • Które stany oferują najkorzystniejsze stawki podatkowe dla korporacji?

Księgowi mogą również pobierać informacje od klienta i przekazywać je państwu za pomocą wymaganych dokumentów rejestrowych. Zadania związane z przygotowaniem i wypełnianiem dokumentów są czymś, co klient może zrobić sam lub skorzystać z pomocy kogoś innego.

Osoba wykonująca te czynności działa jedynie jako pisarz. Dlatego księgowi mogą pomagać klientom w wypełnianiu i przesyłaniu różnych formularzy, w tym:

 • Artykuły organizacji
 • Statut spółki
 • Wnioski DBA (Fikcyjna nazwa)
 • Zgłoszenia znaków towarowych
 • Sprawozdania roczne
 • Zarejestrowany agent odnawiający

Obsługa dokumentacji dotyczącej zgodności z przepisami może służyć jako realny sposób wprowadzenia nowego źródła przychodów do działalności księgowej, pod warunkiem, że w trakcie tego procesu nie zostanie udzielona żadna porada prawna. Niektóre firmy zajmujące się archiwizacją dokumentów online oferują programy partnerskie, które umożliwiają firmom księgowym wdrożenie usług związanych z wypełnianiem formularzy biznesowych do swoich praktyk.

Opłaca się zachować ostrożność podczas pracy z klientem, który zadaje pytania o to, jaka struktura biznesowa będzie najlepszym wyborem, lub chce Twojej pomocy we wszystkich kwestiach związanych ze zgodnością biznesową. Jeśli nie masz pewności, czy wjeżdżasz na terytorium, które zgodnie z prawem jest poza zasięgiem, polecam skonsultowanie się z prawnikiem w celu uzyskania wskazówek.