Co dowiedzieliśmy się o księgowych

Stwierdziliśmy, że nasza grupa specjalistów w dziedzinie księgowości jest o wiele bardziej zaawansowana technologicznie niż myśleliśmy, a także najwyraźniej zajmuje się usługami doradczymi w jakiejś formie, mimo że nie ma formalnych planów dotyczących ich przyszłego rozwoju i nadal śledzi czas.

To tylko niektóre z najważniejszych punktów naszej ostatniej ankiety dla czytelników, którą zamierzam zagłębić się nieco głębiej w moją kolumnę poniżej. W większości przypadków nie byliśmy zaskoczeni, gdy dowiedzieliśmy się, że z około 500 odpowiedzi, które otrzymaliśmy, większość naszej publiczności jest właścicielem (70 procent) lub zarządza (13 procent) firmą zatrudniającą 10 lub mniej pracowników (82 procent). Dopiero po bliższym przyjrzeniu się odpowiedziom, znaleźliśmy kilka interesujących statystyk, które bezpośrednio przekładają się na obserwowane przez nas trendy dotyczące tego zawodu.

Jedną z rzeczy, które się dla nas wyróżniały, są odpowiedzi na temat usług doradczych. Teraz, zapaleni czytelnicy wiedzą, że poświęciliśmy trochę czasu na uzyskanie opinii na temat wszystkich aspektów usług doradczych, potrzeby firm, aby przejść więcej w tym kierunku i od tradycyjnych usług, a nawet punktów widzenia na odwrót. Na marginesie, planujemy zająć się kwestią usług doradczych wyłącznie z semantycznego punktu widzenia jeszcze w tym roku, kiedy przyjrzymy się językowi usług doradczych i temu, co tak naprawdę oznacza dla praktyków.

Kiedy zapytaliśmy naszych słuchaczy o świadczone przez nich usługi, okazało się, że kilka z nich wyróżnia się spośród innych, które można by uznać za usługi doradcze. Konkretnie, 60 procent respondentów odpowiedziało, że oferuje lub prowadzi planowanie biznesowe, podczas gdy 36 procent zajmuje się prognozowaniem przepływów pieniężnych, a 27 procent prowadzi jakąś formę doradztwa technologicznego. Nie zagłębiliśmy się w to, czy naliczają opłaty, czy nawet jaki procent całkowitych przychodów stanowią te usługi, ale może to już inny raz.

Kolejną cechą wyróżniającą nas była kwestia planowania. Teraz, około dwa lata temu przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą planowania i otrzymaliśmy jeszcze więcej odpowiedzi na tę ankietę czytelników. Ponadto, uznaliśmy, że nadszedł czas, aby ponownie sprawdzić i okazało się, po raz kolejny, że firmy w naszej grupie odbiorców mają po prostu ograniczone szczegóły planów rozwoju.

Konkretnie, kiedy zapytaliśmy, czy firmy mogą opisać swoją strategię wzrostu w sumie 65 procent powiedział, że albo mają szerokie, duże plany z długoterminowymi celami, albo szukają wzrostu w ogóle, ale nie ma żadnych planów spekulacyjnych w ogóle. Niektórzy z nich powiedzieli nawet, że mają tylko nadzieję na przetrwanie kolejnego roku.

Jak już wspomniałem, to, czego się dowiedzieliśmy, nie było wcale złe. W rzeczywistości, dzięki naszej ankiecie okazało się, że technika, a przynajmniej jej postrzeganie, jest jasne. Kiedy przyjrzeliśmy się wykorzystaniu produktów, okazało się, że respondenci korzystają z szerokiego wachlarza produktów z zakresu podatków, księgowości i zarządzania dokumentami, z dodaną sporą ilością portali, zarządzania wydatkami i przepływu pracy.

Ale to jak ci praktykujący mieli dostęp do tych programów, przykuło naszą uwagę. Po tych wszystkich rozmowach w ciągu ostatnich 10 lat poruszania się do chmury w jakiś sposób, kształtu lub formy wydaje się, że firmy dostają wskazówkę. Jak zobaczysz, podczas gdy wielu księgowych nadal korzysta z aplikacji desktopowych, oni również znajdują się w chmurze lub robią obie te rzeczy.

Być może nie wydaje się to zbytnio powierzchowne, ale kiedy weźmie się pod uwagę, że zawód w ogóle słyszy się o chmurach od 10 lat i, ogólnie rzecz biorąc, wahali się co do przeprowadzki, wydaje się, że w końcu zanika.

Ciekawą statystyką uboczną z tym związaną, którą również planujemy zająć się w konkretnej ankiecie hostingowej w najbliższych miesiącach, jest ilość użytkowników komputerów stacjonarnych, którzy nie hostują swoich aplikacji desktopowych. Stwierdziliśmy w szczególności, że tylko 32 procent użytkowników produktów desktopowych korzysta z ich usług hostingowych.

Innymi godnymi uwagi ustaleniami w naszym badaniu były:

  • 56 procent czasu ciszy w ich firmie
  • 38 procent klientów jest rozliczanych w oparciu o czas
  • 52 procent klientów korzysta z systemu stałych opłat
  • 75 procent nie miało ogniska pionowego

Jeśli jest coś jeszcze, co chciałbyś wiedzieć lub kwestie, które chciałbyś zobaczyć na stronie AccountingWEB, prosimy o kontakt pod adresem [e-mail chroniony], chętnie się z Tobą skontaktujemy!