Co każdy musi wiedzieć o kradzieży tożsamości podatkowej

Jest sezon podatkowy, a miliony Amerykanów są zajęte zbieraniem dokumentów, gdy przygotowują się do spotkania ze swoimi doradcami podatkowymi. Niestety, po złożeniu dokumentów podatkowych, wielu z nich dowie się również, że są ofiarami kradzieży tożsamości podatkowej.

Jak już być może czytaliście, statystyki dotyczące wzrostu liczby przypadków kradzieży/fraudacji tożsamości podatkowej są zdumiewające. Według IRS, w sezonie podatkowym 2015 r. złożono prawie 3 miliony fałszywych zeznań. Agencja ujawniła również, że ponad 700,000 podatników mogło zostać narażonych na szwank swoje dane osobowe w związku z naruszeniem danych wykrytym w maju zeszłego roku przez aplikację internetową IRS «Get Transcript».

Już teraz patrzymy na ponad milion podatników, których tożsamość została skompromitowana, a nie skończyliśmy jeszcze nawet sezonu podatkowego.

Kradzież tożsamości zdarza się na wiele różnych sposobów, ale Departament Sprawiedliwości USA stwierdził, że przestępstwa związane z kradzieżami pieniędzy z tytułu zwrotu podatku od wartości dodanej są często popełniane przez duże przedsiębiorstwa przestępcze, które zatrudniają po drodze osoby fizyczne. Wykradają one informacje ze szpitali, domów opieki, publicznych list zgonów i innych. Następnie wykorzystują skradzione informacje do składania fałszywych zeznań podatkowych i ostatecznie otrzymują zwrot podatku. Kiedy prawdziwy podatnik próbuje złożyć zeznanie podatkowe, dowiaduje się o kradzieży tożsamości.

Co można zrobić?

Wszyscy – konsumenci i pracownicy sektora podatkowego – muszą przede wszystkim edukować się w zakresie kradzieży tożsamości. Najczęstszym błędem jest brak ochrony danych osobowych. Eksperci sugerują, aby konsumenci ograniczyli ilość danych, które wprowadzają w Internecie. Doradzają oni również, aby konsumenci nie udostępniali swoich danych osobowych w Internecie, chyba że domyślnie zaufają osobie lub podmiotowi, który będzie przygotowywał ich podatki.

Podatnicy powinni również zwiększyć trudność posługiwania się hasłem, ponieważ wiele osób nadal używa czegoś, co jest łatwe do zapamiętania (i włamania), jak np. urodziny, rocznica ślubu, a liczby od 1 do 5, lub gorzej – słowo «hasło».

Ponieważ oszustwa telefoniczne i mailowe mnożą się w sezonie podatkowym, dobrze jest również zwracać uwagę na wiadomości i być na straży przed takimi oszustwami. W ramach oszustwa telefonicznego, podatnicy otrzymują telefon od kogoś, kto twierdzi, że pracuje dla urzędu skarbowego. Oszust może żądać zapłaty w gotówce lub szukać informacji osobistych. Uwaga na czerwoną flagę!

W przypadku jakichkolwiek problemów lub obaw IRS zazwyczaj nawiązuje kontakt tylko za pośrednictwem poczty amerykańskiej. Oficjalna korespondencja zawiera informację, dlaczego agencja kontaktuje się z podatnikami i prośbę o podjęcie działań. W przypadku otrzymania takiego listu, osoby przygotowujące rozliczenia podatkowe mogą zainicjować komunikację z IRS.

Na szczęście firmy idą o krok dalej dla swoich klientów, wprowadzając bardziej rygorystyczne środki bezpieczeństwa, takie jak standardy weryfikacji tożsamości do celów przygotowania podatków online. Dostawcy oprogramowania podzielą się również z IRS informacjami na temat tego, ile czasu zajmuje podatnikowi sporządzenie deklaracji podatkowej. Powinno to pomóc w identyfikacji fałszywych zeznań podatkowych generowanych komputerowo.

Fraud-Prevention Checklist

Oto lista kontrolna, którą możesz podzielić się ze swoimi klientami na temat tego, jak mogą oni lepiej chronić się przed oszustwami związanymi z tożsamością podatkową oraz kroków, które mogą podjąć, jeśli ich tożsamość została naruszona.

Wskazówki dotyczące ochrony przed oszustwami:

  • Zmieniaj często swoje hasła i czyń je wyjątkowymi.
  • Nie zostawiaj starych dokumentów podatkowych lub innych dokumentów z Twoim numerem ubezpieczenia społecznego. Przechowuj te dokumenty i inne dane osobowe w bezpiecznym, zamkniętym miejscu.
  • Podawaj dane osobowe tylko na zaszyfrowanych stronach internetowych (w adresie szukaj prefiksu «https»).

Jeśli tożsamość danej osoby została skradziona, oto kilka kroków, które mają zapobiec dalszym szkodom:

  • Złożyć raport policyjny i poprosić o kopię raportu lub numer raportu.
  • Kontakt z jednym z trzech biur kredytowych (Equifax, 1-800-525-6285; Experian, 1-888-397-3742; TransUnion, 1-800-580-7289). Umieść ostrzeżenie o oszustwie na koncie lub w pliku kredytowym i poproś o bezpłatną kopię swojego raportu kredytowego.
  • Stwórzcie raport o kradzieży tożsamości. Skontaktuj się z Federalną Komisją Handlu i złóż raport o kradzieży. Wydrukuj i zachowaj kopię raportu, ponieważ może to być konieczne przy kontaktach z komornikami.
  • Skontaktuj się ze swoim bankiem lub instytucją finansową i przedyskutuj, czy zamknąć istniejące konta i otworzyć nowe z nowym numerem konta.
  • Skontaktuj się ze swoim doradcą podatkowym oraz wyspecjalizowaną jednostką IRS ds. ochrony tożsamości pod numerem 1-800-908-4490.

Ze względu na wzrost liczby oszustw podatkowych, urząd skarbowy, firmy zajmujące się przygotowaniem podatkowym i agencje państwowe współpracują ze sobą, aby chronić tożsamość każdego podatnika i chronić jego dane osobowe.

Nikt nie jest odporny na kradzież tożsamości, ale tak długo, jak jesteśmy odpowiednio uzbrojeni do walki, wojnę można wygrać.

Powiązany artykuł:

Sezon na naruszenia danych i oszustwa podatkowe